• Zaawansowana paradontoza może zwiększyć ryzyko zgonu u mężczyzn nawet o 14 proc. donoszą naukowcy 
  • Badanie, które doprowadziło do takich wniosków trwało blisko 30 lat. Obserwowano 1156  mężczyzn, monitorując stan zdrowia ich jamy ustnej 

Choroba przyzębia. Groźna dla mężczyzn

Po raz kolejny naukowe badania potwierdzają ulubione powiedzenie dentystów - zdrowe zęby ratują życie. Okazuje się, że utrata wyrostka zębodołowego, która jest oznaką zaawansowanej paradontozy może być związana z podwyższonym ryzykiem zgonu, to wnioski z kilkudziesięcioletniego badania, które prowadzono w Stanach Zjednoczonych.

Aby zbadać korelację między chorobami przyzębia i zgonem prowadzono  badanie, w którym brało udział  1156 mężczyzn z  projektu   Veterans Affairs (VA) Dental Longitudinal Study.  W 1968 roku, kiedy mężczyźni zapisywali się do projektu, byli w wieku od 25 do 85 lat.  Co trzy lata wykonywali zdjęcia rentgenowskie zębów.

Choroba przyzębia. Zęby tracą podporę

Średnią  utratę kości wyrostka zębodołowego (widoczną na zdjęciu rtg) w całej jamie ustnej oceniano za pomocą pięciopunktowej skali, przy czym każda jednostka odpowiadała zwiększeniu utraty kości wyrostka zębodołowego o 20 proc. 

Okazało się pogłębienie utraty kości o jedną jednostkę zwiększało o 14 proc. wzrost ryzyka zgonu, donosi Journal of Clinical Periodontology.

To alarmujące wyniki.  Długofalowa ocena stanu przyzębia w odniesieniu do śmiertelności potwierdza związek między paradontozą a zwiększonym ryzykiem zgonu. - Te wyniki podkreślając znaczenie profilaktyki i właściwego leczenia tej groźnej choroby przyzębia, podkreśla autorka badania dr Brenda Heaton, z Boston University, Henry M. Goldman School of Dental Medicine, w Bostonie. 

Paradontoza. Niezależnie od innych chorób zwiększa ryzyko zgonu

Do tej pory przeprowadzane badania  wykazywały, że paradontoza jest powiązana z wieloma przewlekłymi chorobami ogólnoustrojowymi i zwiększonym ryzykiem zgonu z różnych przyczyn. Jednak oceny tego związku bardzo się różniły.

Tym razem naukowcy zdecydowanie twierdzą na podstawie uzyskanych wyników, że przedłużający się stan zapalny prowadzący do utratę kości, zwiększa ryzyko zgonu, niezależnie od   jakiejkolwiek innych  przyczyn.