Paradontoza może nasilać przebieg COVID-19

Dobra higiena jamy ustnej zapobiega przenikaniu bakterii z dziąseł do krwiobiegu i powodowanie stanów zapalnych, które wywołują uwalnianie interleukin-6 (IL-6). Wysoki poziom tych cytokinin może niszczyć tkanki i warstwe śródbłonka naczyń i płuc, ograniczać dostęp tlenu, zatem źródła stanów zapalnych w organizmie (takie jak choroby przyzębia) powinny być wyeliminowane by zapobiec powikłaniom COVID-19 piszą autorzy pracy na łamach Journal of the California Dental Association.
- Dentyści powinni promować badania kontrolne, walkę z płytką nazębną oraz leczenie periodontologiczne, ponieważ zdrowe dziąsła mogą chronić przez rozwojem poważnym powikłań związanych z COVID-19, podkreśla periodontolog dr Shervin Molayem.
Złe bakterie, wyższe ryzyko
Naukowcy na całym świecie poszukują sposobów na skuteczną walkę i profilaktykę z epidemią SARS-CoV-2, nadal jednak brakuje potwierdzonych odpowiedzi wyjaśniających dlaczego zmarły dziesiątki tysięcy osób z powodu wirusa, podczas gdy inni są zakażeni i nawet o tym nie wiedzą.
Znaleziono powiązania między nowym wirusem i chorobami przewlekłymi jak cukrzyca i nadciśnienie, ale nadal trwają poszukiwania innych związków.
Istnieją dowody, że wysoki poziom interleukin-6 jest wskaźnikiem niewydolności układu oddechowego i blisko 22-krotnie wyższego ryzyka powikłań oddechowych. Istnieje też silny związek między potrzebą korzystania z respiratora a poziomem IL-6 powyżej 80 pg/mL. Ponadto ostatnio przeprowadzona meta-analiza wykazała, że poważny przebieg COVID-19 zwykle wiązał się z 2,9-krotnym wzrostem poziomu interleukin-6 w porównaniu z przypadkami łagodnego i umiarkowanego przebiegu COVID-19, twierdzą naukowcy.
Z innego badania wynika także związek między tymi cytokininami i oddechowymi powikłaniami COVID-19. W Chinach pacjentom w trakcie ostrej fazy COVID-19 podawano tocilizumab (lek immunosupresyjny). Blisko 91 proc. pacjentów wyzdrowiało w trakcie terapii polegającej na podawaniu humanizowanych przeciwciał monoklonalnych, mających wysokie powinowactwo do receptorów IL-6, w okresie nie przekraczającym 14 dni. Tocilizumab wiąże się z receptorami, uniemożliwiając zwykłe działanie interleukin-6 i w efekcie zwalczając stan zapalny.
- Z tych badań wynika, że leczenie periodontologiczne nie powinno być niedoceniane, zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19.
Więcej: dentalproductsreport.com

-
Przechorowanie COVID-19 chroni przed ponownym zakażeniem koronawirusem
newsDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Higienistki stomatologiczne rezygnują z pracy
bizDENT -
Powszechny strach przed dentystą
lifeDENT -
Ryzyko próchnicy: detronizacja soku pomarańczowego
lifeDENT -
Dentystki walczą o tytuł Człowieka Ziemi Gliwickiej 2020
lifeDENT -
Sprawozdania o odpadach do 15 marca
lexDENT -
Walka stomatolog o Lubuski Bon Wsparcia
bizDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa Śródmieście, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Międzyrzec Podlaski, lubelskie -
lekarz dentysta
Mińsk Mazowiecki, mazowieckie