PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Paradontoza może nasilać przebieg COVID-19

Autor: nieck • Źródło: smn
10-08-2020, 08:24
Paradontoza może nasilać przebieg COVID-19 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Pacjenci ze stanem zapalnym powodowanym przez choroby przyzębia mogą przechodzić poważniejsze powikłania COVID-19, podkreślają naukowcy.

Dobra higiena jamy ustnej zapobiega przenikaniu bakterii z dziąseł do krwiobiegu i powodowanie stanów zapalnych, które wywołują uwalnianie interleukin-6 (IL-6). Wysoki poziom tych cytokinin może niszczyć tkanki i warstwe śródbłonka naczyń i płuc, ograniczać dostęp tlenu, zatem źródła stanów zapalnych w organizmie (takie jak choroby przyzębia) powinny być wyeliminowane by zapobiec powikłaniom COVID-19 piszą autorzy pracy na łamach Journal of the California Dental Association. 

- Dentyści powinni promować badania kontrolne, walkę z płytką nazębną oraz leczenie periodontologiczne, ponieważ zdrowe dziąsła mogą chronić przez rozwojem poważnym powikłań związanych z  COVID-19, podkreśla periodontolog dr Shervin Molayem.

Złe bakterie, wyższe ryzyko

Naukowcy na całym świecie poszukują sposobów na skuteczną walkę i profilaktykę z epidemią SARS-CoV-2, nadal jednak brakuje potwierdzonych odpowiedzi wyjaśniających dlaczego zmarły dziesiątki tysięcy osób z powodu wirusa, podczas gdy inni są zakażeni i nawet o tym nie wiedzą.

Znaleziono powiązania między nowym wirusem i chorobami przewlekłymi jak cukrzyca i nadciśnienie, ale nadal trwają poszukiwania innych związków. 

Istnieją dowody, że wysoki poziom interleukin-6 jest wskaźnikiem niewydolności układu oddechowego i blisko 22-krotnie wyższego ryzyka powikłań oddechowych. Istnieje też silny związek między potrzebą korzystania z respiratora a poziomem IL-6 powyżej 80 pg/mL. Ponadto ostatnio przeprowadzona meta-analiza wykazała, że poważny przebieg COVID-19 zwykle wiązał się z  2,9-krotnym wzrostem poziomu interleukin-6 w porównaniu z przypadkami łagodnego i umiarkowanego przebiegu COVID-19, twierdzą naukowcy.

Z innego badania wynika także związek między tymi cytokininami i oddechowymi powikłaniami  COVID-19.  W Chinach pacjentom w trakcie ostrej fazy COVID-19 podawano tocilizumab (lek immunosupresyjny). Blisko 91 proc. pacjentów wyzdrowiało w trakcie terapii polegającej na podawaniu humanizowanych przeciwciał monoklonalnych, mających wysokie powinowactwo do receptorów IL-6, w okresie nie przekraczającym 14 dni. Tocilizumab wiąże się z receptorami, uniemożliwiając zwykłe działanie interleukin-6 i w efekcie zwalczając stan zapalny.

- Z tych badań wynika, że leczenie periodontologiczne nie powinno być niedoceniane, zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19.

Więcej: dentalproductsreport.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paradontoza   choroby przyzębia   badania naukowe   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH