PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Paradontoza matki to 11 razy większe ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie

Autor: nieck • Źródło: smn
02-01-2020, 12:00
Paradontoza matki to 11 razy większe ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Badaniami objęto grupę ciężarnych kobiet.  Te kobiety, które w trakcie ciąży cierpiały na zaawansowaną paradontozę, miały wyższe ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i odejścia wód, a także stanu zapalnego dróg rodnych.   Ich dzieci częściej rodziły się z niską masą urodzeniową.

Ciężarne kobiety są bardziej podatne na choroby przyzębia, w części dzieje się tak z powodu wysokiego poziomu estrogenu i progesteronu.  Ponadto paradontoza może u tych kobiet zapoczątkować lub pogłębić stan zapalny. Wcześniejsze prace udowodniły istnienie związku między chorobami przyzębia a porodem przedwczesnym, cukrzycą ciążową oraz stanem przedrzucawkowym.

Badanie objęło 138 kobiet w ciąży, które urodziły dziecko w szpitalu uniwersyteckim w Botucatu, w Brazylii. Wszystkie uczestniczki badania były w dobrym stanie zdrowia w drugim trymestrze ciąży.

Blisko dwie trzecie kobiet ma problemy z dziąsłami w trakcie ciąży, zaś niemal co piąta cierpi na zaawansowaną paradontozę. Ten stan zaś ma fatalne skutki zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka. Ryzyko urodzenia dziecka o zbyt niskiej masie urodzeniowej jest aż o 11 razy wyższe u kobiet z chorym przyzębiem niż u tych które mają zdrowe dziąsła. Ponadto z badań wynika, że zaawansowana paradontoza wiąże się z 5,6 raza wyższym ryzykiem przedwczesnego pęknięcia błon płodowych oraz 3,5 raza wyższym ryzykiem stanów zapalnych sromu i pochwy.

- Zaawansowana paradontoza zwiększa szanse powikłań u matki i dziecka, stąd tak wielkie znaczenie profilaktyki i dobrej opieki stomatologicznej w trakcie ciąży, pisali autorzy badania wykonanego na Botucatu Medical School w Brazylii, którego wyniki zostały opublikowane na łamach PLOS One.

 Autorzy pracy wskazują, że słabym punktem ich pracy była mała grupa badanych pacjentek, ponadto nie określono, czy kobiety u których zdiagnozowano choroby przyzębia były leczone przez periodontologa. Co więcej, naukowcy podkreślają, że brakuje badań nad tym łatwym w sumie do zapobiegania, związanym ze zdrowiem jamy ustnej czynnikiem ryzyka dla kobiet ciężarnych.

Więcej: PLOS One

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH