Paradontoza i nadciśnienie idą w parze, są kolejne dowody naukowe

- Zaobserwowaliśmy związek liniowy. Im bardziej zaawansowana paradontoza, tym wyższe niebezpieczeństwo nadciśnienia, podsumował wyniki badania periodontolog, prof. Francesco D’Aiuto.
Na tyle ta korelacja jest wyraźna, że należałoby pacjentów z chorobami przyzębia informować o tym ryzyku. Trzeba radzić im, aby jak najszybciej zmienili tryb życia (m.in. zwiększyli aktywność fizyczną i zmodyfikowali dietę).
Jak wyglądają dane epidemiologiczne?
Na nadciśnienie cierpi od 30 do 45 proc. pacjentów, problem ten może być przyczyną przedwczesnej śmierci. Natomiast na paradontozę choruje ponad 50 proc. światowej populacji.
Zarówno nadciśnieniu jak paradontozie można zapobiec.
- Nadciśnienie może stać się jedną z przyczyn zawału serca czy udaru mózgu u pacjentów z chorobami przyzębia. Dotychczasowe badania pozwalały podejrzewać istnienie związku między paradontozą a nadciśnieniem, a ponadto leczenie stomatologiczne mogło obniżać ciśnienie krwi (o tych badaniach tutaj: Sam skaling obniża ciśnienie krwi), jednak wyniki nie były jednoznaczne, mówił prof. Francesco D’Aiuto.
W meta-analizie, którą prof. D'Aiuto przeprowadził wraz ze swoim zespołem, porównano dane z 81 prac badawczych z 26 krajów, które analizowały poziom ciśnienia krwi u pacjentów z umiarkowaną i zaawansowaną formą chorób przyzębia.
Okazuje się, że paradontoza w umiarkowanej (do zaawansowanej) postaci, wiąże się z podniesieniem ryzyka nadciśnienia o 22 proc., podczas gdy zaawansowana paradontoza wiąże się z ryzykiem o 49 proc. wyższym. Ten wzrost był liniowy, podkreślała, biorąca udział w badaniu, periodontolog Eva Munoz Aguilera z UCL Eastman Dental Institute.
Średnie wartości ciśnienia tętniczego u pacjentów z paradontozą w porównaniu z pacjentami o zdrowych dziąsłach było wyższe o 4.5 mmHg ciśnienia skurczowego i o 2 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Te różnice są istotne, ponieważ podwyższenie ciśnienia krwi średnio o 5 mmHg może zwiększyć ryzyko śmierci w wyniku zawału serca lub udaru mózgu o 25 proc. Wydaje się, że istnieje kontinuum między zdrowiem jamy ustnej a ciśnieniem krwi, przy dobrym stanie zdrowia ogólnego i w stanach chorobowych, tłumaczył prof. D’Aiuto.
Dowody na to, że leczenie periodontologiczne może obniżyć ciśnienie krwi są nadal nieprzekonujące. Potrzebne są duże zrandomizowane badania, aby to ostatecznie rozstrzygnąć. Za to potencjalne przyczyny istnienia związku między chorobami przyzębia a nadciśnieniem mogą wynikać z faktu, że bakterie powodujące choroby przyzębia prowadzą do stanu zapalnego w innych rejonach ciała, co oddziałuje na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Genetyczne predyspozycje także mogą grać pewną rolę, wraz z "uniwersalnymi" czynnikami ryzyka, takimi jak: palenie tytoniu czy otyłość.
- W wielu krajach na świecie, zdrowie jamy ustnej obywateli nie jest regularnie badane, zaś choroby przyzębia pozostają nieleczone przez wiele lat. Zasadna jest zatem hipoteza, że taki stan zapalny jamy ustnej i ogólny stan zapalny organizmu, jako reakcja na gromadzące się bakterie, staje się jednym z głównych czynników ryzyka, wyjaśnia prof. D’Aiuto.
Więcej: Cardiovascular Research

-
Szczepionka Pfizera nie zawsze chroni przed zakażeniem południowoafrykańskim wariantem SARS-CoV-2
newsDENT -
Dolnośląskie: gdzie na staż?
eduDENT -
Premier: 10 mln szczepień przeciwko COVID19 miesięcznie realne
newsDENT -
Firma Roche opracowała lek na Covid-19
techDENT -
COVID-19: pierwszy raz od 10 dni wzrost zakażeń tydzień do tygodnia
newsDENT -
Kanadyjscy dentyści domagają się zaszczepienia przeciwko COVID-19
newsDENT -
Nowoczesna proteza z Zakładu Protetyki Stomatologicznej UMB
techDENT -
Mieszkańcy Małopolski w pandemii nie stronią od dentysty
newsDENT
-
Żądania egzekwowania kar za brak separatorów amalgamatu
lexDENT -
COVID-19: widać przełamanie III fali?
newsDENT -
Pacjentka oskarża dentystkę w lokalnej prasie
newsDENT -
Kasy fiskalne online dla kogo i od kiedy
bizDENT -
Koronawirus: spada tygodniowa dynamika zakażeń
newsDENT -
Dentyści na czele najniebezpieczniejszych zawodów ze względu na COVID-19
newsDENT -
27 tys. zł dla pacjentki za nieudane leczenie stomatologiczne
lexDENT -
Świąteczna obniżka zakażeń i zgonów
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Gielniów, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wiązownica, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Gliwice, cała Polska
KURSY LAST MINUTE
-
Pacjent wzywa do zapłaty...
cała Polska, cała Polska -
Reklamacja w gabinecie stomatologicznym
cała Polska, cała Polska -
Implantologia nawigowana z zabiegami...
Warszawa, mazowieckie -
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie