PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Paradontoza a rak jamy ustnej, uczeni tropią powiązania

Autor: nieck • Źródło: smn
12-11-2019, 11:28
Paradontoza a rak jamy ustnej, uczeni tropią powiązania Czy bakterie periodontogenne poprawiają ukrwienie guza nowotworowego? (fot. pixabay)
Naukowcy sprawdzają, na ile słuszne są ich podejrzenia, że bakterie powodujące choroby przyzębia. mogą także przyspieszać rozwój raka jamy ustnej.

Nowotwór potrzebuje naczyń krwionośnych do wzrostu i rozprzestrzeniania się. Guz nie jest w stanie osiągnąć większej niż 2 mm średnicy bez "własnych" naczyń krwionośnych. Naukowcy z dwóch ośrodków badawczych - University of Plymouth’s Institute of Translational and Stratified Medicine Oral Microbiome Research Group oraz Peninsula Dental School gromadzą dowody mające wykazać w jaki sposób bakterie periodontogenne powiązane są z formowaniem się naczyń krwionośnych, czyli z angiogenezą. Ich eksperyment ma polegać na hodowaniu guza i naczyń krwionośnych w warunkach laboratoryjnych, dodawaniu bakterii i obserwowaniu, jak mikroorganizmy wpływają na funkcjonowanie i rozwój naczyń krwionośnych.

Naczynia krwionośne, które zaopatrują guzy nowotworowe, funkcjonują odmienne od reszty. Jeśli w trakcie badań okaże się bakterie periodontogenne powodują, że rosną one szybciej (w podobnym tempie do tego w jakim rosną te powiązane z guzem) oraz uda się zidentyfikować proces, który do tego prowadzi, to będzie można tworzyć podstawy nowych programów skryningowych. Ich celem będzie wczesne wykrywania raka jamy ustnej i skuteczniejsze metody leczenia  tego nowotworu, podkreślają naukowcy.

- Wiemy że guzy rozwijające się w jamie ustnej, w przeciwieństwie do innych nowotworów, pozostają w stałym kontakcie z bakteriami. Nie wiemy natomiast nic, jak te bakterie oddziałują na guz i na wzrost zasilających go naczyń krwionośnych, mówi dr Louise Belfield, wykładowca w Peninsula Dental School.

Same bakterie powiązane z chorobami dziąseł mogą nie powodować choroby nowotworowej, jednak mogą przyspieszać rozwój raka. Jednym ze sposobów jest właśnie stymulacja rozwoju naczyń krwionośnych i lepsze odżywienie komórek nowotworowych. Wykrywanie obecności tych bakterii i ograniczanie ich liczby może być zatem skuteczną metodą zabiegania rakowi jamy ustnej.

Więcej: dentystrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH