PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pandemia: poziom wiremii decydujący

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
24-03-2021, 13:48
Pandemia: poziom wiremii decydujący Zakażenia: nie ma zasady (fot. unsplash)
Różna jest podatność osób na zakażenia, różne są też poziomy wiremii, czyli ilości wirusa w organizmie: od dziesiątek tysięcy do milionów kopii wirusa. Niektórzy wydzielają go relatywnie mało, inni dużo. To przekłada się na łatwość zakażenia.

Zdaniem dr. Tomasza Wołkowicza z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego ta fala pandemii, spowodowana zakażeniami wywołanymi przez brytyjską odmianę koronawirusa, jest bardziej dynamiczna.

- W czasie pierwszej fali liczba wzrostów osób zarażonych była niewielka. Druga fala, jesienna, startowała z poziomu kilkuset zakażeń dziennie, co wydawało się dużo. Trzecia fala narasta od poziomu 10 tys. zachorowań dziennie i to już wskazuje, że będzie większa i będzie przebiegać w sposób gwałtowny - powiedział.

Sytuacji może zapobiec jedynie restrykcyjne stosowanie się do obostrzeń. "Im bardziej będziemy je lekceważyć, tym bardziej ułatwiamy potencjalną transmisje wirusa" - powiedział.

Wskazał, że przy tak licznych zakażeniach zarazić możemy się praktycznie wszędzie, każdego dnia. - Pamiętajmy, że każdy kontakt jest potencjalnym zagrożeniem. Różna jest podatność różnych osób na zakażenia, różne są też poziomy wiremii, czyli ilości wirusa w organizmie: od dziesiątek tysięcy do milionów kopii wirusa. Niektórzy wydzielają go relatywnie mało, inni dużo. To przekłada się na łatwość zakażenia. Spotykając się z kimś takich informacji niestety nie mamy - powiedział.

Wskazał, że im bardziej będziemy zdyscyplinowani w przestrzeganiu obostrzeń, tym krócej będą one potrzebne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH