PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pandemia odpowiada za gorszy stan psychiczny pacjentów bólowych

Autor: nieck • Źródło: en
27-04-2021, 11:00
Pandemia odpowiada za gorszy stan psychiczny pacjentów bólowych Ból stomatologiczny może pogłębiać lęk przed pandemią COVID-19 (fot. Pixabay)
Pacjenci z bólem różnych okolic twarzy ciężej przeżywają pandemię COVID-19, często doświadczając depresji i lęku.
  • Pacjenci z przewlekłym bólem twarzy lub zębów powinni być głównym celem opieki psychiatrycznej.
  • Ból stomatologiczny może być objawem depresji.
  • 50 proc. pacjentów z zaburzeniami psychicznymi cierpi na ból okolic twarzy.

Ból twarzoczaszki  związany jest najczęściej z zaburzeniami funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego oraz chorobami zębów. To jedne z najbardziej rozpowszechnionych przyczyn bólu przewlekłego.

Co druga osoba z objawami typowymi dla ciężkiego zaburzenia psychicznego, cierpiała z powodu bólu zęba lub innej okolicy twarzy - wynika z pracy opublikowanej w periodyku Dental and Medical Problems.

- To bardzo ważne, aby zidentyfikować i leczyć osoby podatne na problemy psychologiczne podczas pandemii COVID-19, podkreślała dr Maryam Saki, z Health Policy Research Center w Shiraz University of Medical Sciences, w Iranie.

Cierpienie psychiczne jest powiązane z przewlekłym bólem. Bywa że pacjent z depresją zgłasza się do dentysty z powodu bólu zębów, ale jedyną jego przyczyną jest czynnik psychogenny. 

Naukowcy  założyli, że ten związek, może działać również w drugą stronę i osoby z bólem stomatologicznym lub bólem twarzy najprawdopodobniej doświadczają więcej stresu, lęku i depresji w trakcie lockdownu spowodowanego przez COVID-19.

 Aby porównać stan zdrowia psychicznego osób z bólem twarzoczaszki i bez, przeprowadzono sondaż wśród 509 osób w wieku od 19 do 39 lat. Pytania dotyczyły wykształcenia, spostrzeżeń i obaw związanych ze zdrowiem psychicznym podczas pandemii. Spośród uczestników 397 nie odczuwało bólu o podłożu stomatologicznym ani bólu  innych rejonów twarzy, natomiast u pozostałych 112 osób zdiagnozowano ból twarzoczaszki.

Okazało się, że grupa osób cierpiących z powodu bólu miała  wyższy poziom lęku, stresu psychicznego i depresji, niż osoby wolne od bólu (ocena na podstawie skali Kesslera, mierzącej stan emocjonalny). Większy odsetek pacjentów z bólem twarzoczaszki niż osób zdrowych zgłaszał występowanie zaburzeń na poziomie umiarkowanym (odpowiednio 20 proc. i 15 proc.) i ciężkim (45 proc. vs 29 proc.) - podsumowali wyniki uczeni.

Wyższy poziom lęku i objawów depresyjnych u osób z bólem stomatologicznym lub bólem innych rejonów twarzy niż jama ustna sugeruje, że tacy pacjenci powinni być głównym celem opieki psychiatrycznej - konkluduje badaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   bóle głowy   ból zęba   pacjent   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH