Nadwrażliwość zębów, objawiająca się bólem odczuwanym m.in. podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów i napojów oraz przy wdychaniu zimnego powietrza, zazwyczaj jest efektem degradacji szkliwa lub cofniętych dziąseł. W tym pierwszym przypadku porowata tkanka zębiny, poprzez mikroskopijne kanaliki zębowe, łączy się z receptorami nerwowymi, które nie chronione przez twardą, zewnętrzną powłokę szkliwa - boleśnie dla organizmu człowieka reagują na zewnętrzne bodźce temperaturowe.

Naukowcy z National Taiwan University opracowali materiał, dzięki któremu kanaliki szkliwa są na długi czas uszczelniane. Co oznacza sformułowanie na długi czas?

Specjalne pasty uszczelniające szkliwo, działają raczej godziny, niż dni, a to dlatego, że ich cząsteczki nie wbudowują się w strukturę zębiny, są zatem skutecznie wypłukiwane podczas picia napojów, usuwane wraz ze spożywanym pokarmem i oczywiście żuciem gumy.

Jeśli wierzyć zapewnieniom prof. Chun-Pin Lin, jego materiał, oparty o nanocząsteczki węglanu wapnia, rozmieszczone na rusztowaniu z atomów krzemu i połączone z cząsteczkami kwasu fosforowego - stymulują powstanie biozgodnej, krystalicznej bariery chroniącej zębinę. Materiał ten nie wykazuje cech toksyczności; nie wpływa negatywnie na układ odpornościowy organizmu, nie wywołuje hemolizy.

Najważniejsze jest jednak to, że testowany materiał zachowuje pożądane właściwości przez co najmniej 70 dni. Takie są wyniki testów przeprowadzonych - póki co - na zębach psów (analizy opisana w ACS Nano). Prof. Chun-Pin Lin zapowiada szybkie uruchomienie kolejnego stadium badań, tym razem z udziałem ochotników.

Problem jest poważny, zgodnie z raportem przygotowanym przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ponad 26 proc. dorosłych Amerykanów pomiędzy 18 a 64 rokiem życia ma doświadczenia z nadwrażliwymi zębami przez okres co najmniej pół roku. Kobiety częściej odczuwają tę dolegliwość niż mężczyźni, podobnie jak osoby młodsze (pomiędzy 18 a 34 rokiem życia), niż te które są zdecydowanie starsze (mające od 55 do 64 lat).