PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Palenie papierosów wrogiem implantów

Autor: nieck • Źródło: en
06-04-2016, 10:40
Palenie papierosów wrogiem implantów Implanty nie idą w parze z paleniem papierosów (foto: pixabay)
Do tej pory za główną przyczynę kłopotów z implantami, uważano niewłaściwą higienę jamy ustnej i niezgłaszanie się na wizyty kontrolne. Teraz naukowcy dodali jeszcze nałóg palenia tytoniu.

Czy implant tracą częściej palacze niż osoby niepalące? Takie pytanie postawiła dr Analia Veitz-Keenan z New York College of Dentistry i przystąpiła do analizy opublikowanych prac badawczych, które na to pytanie mogły odpowiedzieć. W sumie porównała dane na temat 5840 implantów u palaczy i 14 683 u niepalących (średnia wieku uczestników badań wynosiła 52 lata).

Z dociekań dr Keenan taki oto obraz powstaje. Utrata implantów przytrafia się bardzo rzadko, w gruncie rzeczy nie częściej niż w 5 proc. przypadków. Jednak u palaczy to ryzyko może być nawet dwukrotnie większe. Według uzyskanych przez nią danych zanik kości mógł wynosić od 0,24 mm do 0,9 mm. Przy czym w szczęce proces ten przebiegał intensywniej. I także w tym przypadku u palaczy był on znacznie bardziej zaawansowany. Ale to jeszcze nie powód by dentysta odmawiał palaczowi założenia implantu – zastrzega dr Keenan.

Więcej: nature.com
Czytaj także: Implant - najlepsza motywacja do rzucenia palenia 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implanty   Światowy Dzień Bez Papierosa  

POLECAMY W SERWISACH