PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjent z porfirią u dentysty

Autor: miro • Źródło: ms
03-03-2021, 23:56
Pacjent z porfirią u dentysty Pacjent wyższego ryzyka w gabinecie stomatologicznym (fot. shutterstock)
Niektóre rodzaje porfirii zwiększają zapotrzebowanie chorych na usługi dentystyczne. To wyzwanie dla leczących.

Porfiria to grupa rzadkich zaburzeń genetycznych, z których wszystkie są związane z problemami na szlaku odpowiedzialnym za wytwarzanie cząsteczki zwanej hemem. Hem odgrywa rolę w produkcji zwłaszcza hemoglobiny. W produkcji hemu zaangażowanych jest wiele różnych enzymów. Mutacje powodują inny rodzaj porfirii.

Opieka stomatologiczna i porfiria
Osoby z wrodzoną porfirią erytropoetyczną (EPP) lub porfirią wątrobową (HEP), zazwyczaj mają czerwono-brązowe przebarwienia  na zębach w wyniku nagromadzenia porfiryn. Tacy pacjenci z reguły potrzebują licówek, aby zakryć nieestetyczne przebarwienia.

Osobom z ostrą porfirią można zalecić dietę bogatą w węglowodany, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo wystąpienia ataków. Węglowodany z przetworzonej żywności często zawierają duże ilości cukrów, narażają one tym samy takich pacjentów na zwiększone ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Możliwe jest także procesy zmiękczające szkliwo, co sprzyja powstawaniu ubytków. Z tych względów zaleca się chorym częste kontrole stomatologiczne. 

Środki ostrożności podczas wizyt u dentysty
Osoba z ostrą formą porfirii, może być narażona na atak podczas zabiegów dentystycznych. Z tego powodu o schorzeniu pacjent musi poinformować dentystę z dużym wyprzedzeniem. Stomatolog powinien skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, aby mieć pewność, że zastosowane środki znieczulające nie spowodują ataku. Niektóre antybiotyki i leki przeciwzapalne mogą również wywoływać atak.

Dentysta powinien zapoznać się z opcjami leczenia na wypadek ataku podczas wizyty.

Ostre ataki porfirii  mogą również wynikać z użycia metali ciężkich w implantach dentystycznych lub w wypełnieniach, takich jak amalgamat. Niezdolność do tolerowania niektórych rodzajów biżuterii może wskazywać na wrażliwość na określone metale i dentysta powinien o tym wiedzieć.

Porfiria wątrobowa i skórna
Stres i ból mogą prowadzić do ostrych ataków, a te na przykład w przypadku porfirii wątrobowej dotykają głównie układ nerwowy powodując: bóle brzucha, pocenie się, wymioty, ostrą neuropatię, ataki drgawek, zaburzenia psychiczne typu: halucynacje, depresja, rozdrażnienie i objawy paranoidalne.

Bywa, że dentysta będzie musiał podać glukozę przez kroplówkę podczas zabiegu, aby zmniejszyć ryzyko ataku. Uważa się, że środki uspokajające, takie jak podtlenek azotu, są stosunkowo bezpieczne i mogą pomóc złagodzić stres i ból podczas prac dentystycznych.

Porfiria skórna może wiązać się ze specyficznym zestawem problemów w gabinecie dentystycznym. Gromadzenie się porfiryny na skórze warg lub wyściółce jamy ustnej może zwiększyć ryzyko powstawania pęcherzy.

Powstaje również ryzyko oparzenia od intensywnego światła, używanego podczas zabiegów dentystycznych. Specjalne filtry na tych lampach mogą pomóc w blokowaniu szkodliwych części widma światła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjenci   gabinet stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH