Pacjent z niekontrolowanym nadciśnieniem. Dentystka użyła hipnozy

- 51- letni pacjent musiał być poddany hipnozie przed zabiegiem leczenia próchnicy w dwóch zębach
- Mężczyzna miał nadciśnienie na tyle wysokie, że bez obniżenia go, wizyta u dentysty nie mogłaby się odbyć. Pacjent nie miał przy sobie leków regulujących ciśnienie krwi
- Pacjent po wyjściu z transu nie wiedział, że miał leczone zęby, nie czuł, gdy zastrzyku ze znieczuleniem miejscowym
- Hipnoza jest sprawdzoną metodą walki z dentofobią
Ile NFZ wydał na leczenie. Raport z 2021
Znajomość hipnozy. Przydaje się w stomatologii
Znajomość metod hipnozy okazała się zbawienna i dla pacjenta i dla dentystki, gdy okazało się, że pacjent u którego miała wykonać czasochłonny zabieg, zapomniał przyjąć leków na nadciśnienie.
Mężczyzna został poddany hipnoterapii ericksonowskiej. Po około 10 minutach pacjent był już w głębokim transie, bardzo zrelaksowany, a jego ciśnienie krwi spadło do poziomu, który pozwalał na bezpieczne wykonanie wypełnień w dwóch zębach, relacjonowała dość nietypowo przebiegającą wizytę dentystka Asma Muzaffar, wykładowczyni w College of Dentistry, New York University.
- Hipnoza umożliwia przeprowadzenie leczenia stomatologicznego u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem, u których w przeciwnym wypadku zabieg musiałby zostać przełożony w czasie, podkreśla w artykule, który ukazał się w International Journal of Dentistry and Oral Health.
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
Pacjent nie tylko z nadciśnieniem. Historia przypadku
Pacjent zgłosił się do przychodni stomatologicznej przy College of Dentistry, New York University. Cierpiał na cukrzycę, nadciśnienie, poważną depresję, miał guzki tarczycy i napadowe migotanie przedsionków.
Badanie wykazało zapalenie dziąseł oraz samoistne krwawienie bez sondowania. Poziom klinicznej utraty przyczepu łącznotkanowego CAL 2-9 mm z uogólnionym krwawieniem po sondowaniu we wszystkich kwadrantach.
Pacjent miał duże ilości kamienia nazębnego oraz próchnicę.
Z powodu infekcji plan leczenia obejmował ekstrakcje trzech zębów, kiretaż, wypełnienia w dziewięciu zębach oraz wykonanie ruchomej protezy częściowej szczęki oraz żuchwy.
Pacjent zgłasza się na wizytę
Pacjent zgłosił się na leczenie w wyznaczonym terminie, informując że zapomniał zażyć leki na nadciśnienie. Po zmierzeniu ciśnienia okazało się że jest zbyt wysokie (159/111 mm Hg), by poddać go leczeniu zębów. Dentystka zaproponowała, że użyje hipnozy i w ten sposób obniży ciśnienie krwi. Był warunek przeprowadzenia zabiegu. Pacjent wyraził zgodę na hipnozę i zajął miejsce na fotelu.
Dentystka użyła hipnoterapii ericksonowskiej. Zaproponowała, by mężczyzna zamknął oczy, i by w swojej wyobraźni wybrał się na spacer, na przykład do lasu. Pacjent zaczął wpadać w trans, który odpowiednio pogłębił się, gdy zachęcono go do podziwiania widoków i kolorów lasu. Mężczyzna nawet czuł zapach sosen. Dentystka kontynuował rozmowę z pacjentem lekkim, uspokajającym tonem. Po około 10 minutach trzykrotnie zmierzono ciśnienie krwi pacjenta. Uzyskane wyniki 155/97, 146/97 i 148/97 mm Hg były na tyle niskie, że można już było przeprowadzić zabieg, napisała prof. Muzaffar.
Następnie pacjentowi podano znieczulenie miejscowe i przeprowadzono leczenie odtwórcze dwóch zębów. Po zakończeniu zabiegu dentystka wyprowadziła mężczyznę z hipnozy, mówiąc czas opuścić las. Gdy pacjent otworzył oczy, nie wiedział, że przeszedł leczenie stomatologiczne.
Nie odczuł też ukłucia przy podawaniu środka znieczulającego.
Hipnoza metodą na nadciśnienie?
- Biorąc pod uwagę, że w Stanach Zjednoczonych u co czwartego dorosłego pacjenta występuje niekontrolowane nadciśnienie, to hipnoza jako dodatkowa metoda terapeutyczna pozwoli uniknąć opóźnień w leczeniu. Niejednokrotnie bardzo pilnie potrzebnym – podsumowałą prof. Muzaffar.
Generalnie dentyści nie przystępują do leczenia pacjentów ze skurczowym ciśnieniem krwi wyższym niż 180 lub rozkurczowym większym niż 109. Często pacjenci z niekontrolowanym nadciśnieniem wymagają zmiany terminu leczenia stomatologicznego.
Prof. Asma Muzaffar jest członkiem American Society of Clinical Hypnosis, prowadzi gabinet Truth and Laughter Dentistry w Nowym Jorku.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT -
Co o sonicznych szczoteczkach do zębów sądzi higienista stomatologiczna
techDENT -
Lux Med Stomatologia. Rozbudowuje sieć gabinetów w Warszawie
bizDENT -
Komu zlecić odbiór odpadów medycznych?
bizDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
153 miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów w rozdaniu wiosennym
eduDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie