PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjent z niekontrolowanym nadciśnieniem. Dentystka użyła hipnozy

Autor: nieck • Źródło: en
07-07-2022, 18:58
Pacjent z niekontrolowanym nadciśnieniem. Dentystka użyła hipnozy Hipnoza jest skuteczna w ograniczeniu nadciśnienia podczas leczenia zębów Fot. Shutterstock
Dentystka z Nowego Jorku użyła hipnozy, by obniżyć nadciśnienie u 51-letniego pacjenta. Dzięki tej metodzie udało jej się przeprowadzić czasochłonny zabieg. Pacjent gdy się obudził, nie wiedział, że miał leczone zęby.
  •  51- letni  pacjent musiał być poddany hipnozie przed zabiegiem leczenia próchnicy w dwóch zębach
  • Mężczyzna miał nadciśnienie na tyle wysokie, że bez obniżenia go, wizyta u dentysty nie mogłaby się odbyć. Pacjent nie miał przy sobie leków regulujących ciśnienie krwi
  • Pacjent po wyjściu z transu nie wiedział, że miał leczone zęby, nie czuł, gdy zastrzyku ze znieczuleniem miejscowym
  • Hipnoza jest sprawdzoną metodą walki z dentofobią

Znajomość hipnozy. Przydaje się w stomatologii

Znajomość metod hipnozy okazała się zbawienna i dla pacjenta i dla dentystki, gdy okazało się, że pacjent u którego miała wykonać czasochłonny  zabieg, zapomniał przyjąć leków na nadciśnienie.

Mężczyzna został poddany  hipnoterapii ericksonowskiej. Po około 10 minutach pacjent był już w głębokim transie, bardzo zrelaksowany, a jego ciśnienie krwi spadło do poziomu, który pozwalał na bezpieczne wykonanie wypełnień w dwóch zębach, relacjonowała dość nietypowo przebiegającą wizytę dentystka Asma Muzaffar, wykładowczyni w College of Dentistry, New York University.

- Hipnoza umożliwia przeprowadzenie leczenia stomatologicznego u pacjentów z  niekontrolowanym nadciśnieniem, u których w przeciwnym wypadku zabieg musiałby zostać przełożony w czasie, podkreśla w artykule, który ukazał się w International Journal of Dentistry and Oral Health.

Pacjent nie tylko z nadciśnieniem. Historia przypadku 

Pacjent zgłosił się do przychodni stomatologicznej przy College of Dentistry, New York University. Cierpiał na  cukrzycę, nadciśnienie,  poważną depresję, miał guzki tarczycy i napadowe migotanie przedsionków.

Badanie  wykazało zapalenie dziąseł oraz samoistne krwawienie bez sondowania. Poziom klinicznej utraty przyczepu łącznotkanowego CAL 2-9 mm z uogólnionym krwawieniem po sondowaniu we wszystkich kwadrantach.

Pacjent miał duże ilości kamienia nazębnego oraz  próchnicę.

Z powodu infekcji plan leczenia obejmował ekstrakcje trzech zębów, kiretaż, wypełnienia w dziewięciu zębach oraz wykonanie ruchomej protezy częściowej szczęki oraz żuchwy.

Pacjent zgłasza się na wizytę

Pacjent zgłosił się na leczenie w wyznaczonym terminie, informując że zapomniał zażyć leki na nadciśnienie.  Po zmierzeniu ciśnienia okazało się że jest  zbyt wysokie (159/111 mm Hg), by poddać go leczeniu zębów. Dentystka zaproponowała, że użyje hipnozy i w ten sposób obniży ciśnienie krwi. Był warunek przeprowadzenia zabiegu.  Pacjent wyraził zgodę na hipnozę i zajął miejsce na fotelu.

Dentystka użyła hipnoterapii ericksonowskiej. Zaproponowała, by mężczyzna zamknął oczy, i by w  swojej wyobraźni wybrał się na spacer, na przykład do lasu. Pacjent zaczął wpadać w trans, który odpowiednio pogłębił się, gdy zachęcono go do podziwiania widoków i kolorów lasu. Mężczyzna nawet czuł zapach sosen.  Dentystka kontynuował rozmowę z pacjentem lekkim, uspokajającym tonem. Po około 10 minutach trzykrotnie zmierzono ciśnienie krwi pacjenta. Uzyskane wyniki 155/97, 146/97 i 148/97 mm Hg były na tyle niskie, że można już było przeprowadzić zabieg, napisała prof. Muzaffar.

Następnie pacjentowi podano znieczulenie miejscowe i przeprowadzono  leczenie odtwórcze dwóch zębów. Po zakończeniu zabiegu dentystka wyprowadziła mężczyznę z hipnozy, mówiąc czas opuścić las. Gdy pacjent otworzył oczy,  nie wiedział, że przeszedł leczenie stomatologiczne.

Nie odczuł też ukłucia przy podawaniu środka znieczulającego. 

Hipnoza metodą na nadciśnienie?

- Biorąc pod uwagę, że w Stanach Zjednoczonych u co czwartego dorosłego pacjenta  występuje  niekontrolowane nadciśnienie, to hipnoza jako dodatkowa metoda terapeutyczna pozwoli uniknąć opóźnień w leczeniu. Niejednokrotnie bardzo pilnie potrzebnym – podsumowałą prof. Muzaffar. 

Generalnie dentyści nie przystępują do leczenia pacjentów ze skurczowym ciśnieniem krwi wyższym niż 180 lub rozkurczowym większym niż 109. Często pacjenci z niekontrolowanym nadciśnieniem wymagają zmiany terminu leczenia stomatologicznego.

 Prof. Asma Muzaffar jest członkiem American Society of Clinical Hypnosis, prowadzi gabinet Truth and Laughter Dentistry w Nowym Jorku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH