Kiedy wykonano USG, lekarze zobaczyli zupełnie inny obraz. Badanie ultrasonograficzne wykazało, że struktura była w rzeczywistości masą skrystalizowanych minerałów, które utknęły w gruczole ślinowym. Zjawisko znane jest jako sialolithiasis (kamica ślinianek).

Kamienie gruczołu ślinowego mają zwykle od 2 do 10 mm, rzadko są większe. W tym konkretnym przypadku struktura miała co najmniej 20 mm długości. Kamienie gruczołów ślinowych, które mierzą ponad 15 mm występują niezwykle rzadkie i są definiowane jako „gigantyczne”.

Kamienie gruczołu ślinowego są zwapnioną masą, która może gromadzić się w gruczole ślinowym jamy ustnej pod językiem. Przyczynami są zwykle związane z odwodnieniem, paleniem tytoniu lub infekcją jamy ustnej. Istnieją również dowody, które wskazują, że może to być spowodowane przez resztki jedzenia, bakterie lub ciała obce tkwiące w gruczole ślinowym, co powoduje nieprawidłowe wytwarzanie wapnia. 

Zazwyczaj nie stanowią wielkiego zagrożenia dla zdrowia, ale mogą powodować znaczny ból, obrzęk i sporadyczne infekcje. 

W przypadku wystąpienia tego typu niewielkich zmian zaleca się ssanie cytryny, aby stymulować śliniankę oraz picie dużej ilości wody. Jednak jeśli kamień jest duży, lekarze powinni go usunąć operacyjnie.

Przypadek opisano w BMJ Journal