Pacjent z cukrzycą chodzi zbyt rzadko do dentysty. Nagminnie!

Dorośli pacjenci chorzy na cukrzycę z mniejszym prawdopodobieństwem trafią do gabinetu stomatologa niż pacjenci w stanie przedcukrzycowym czy w idealnym zdrowiu - takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na dwóch amerykańskich uniwersytetach New York University oraz East Carolina University.
Faktem znanym i dobrze udowodnionym jest związek cukrzycy i chorób jamy ustnej. Pacjenci z cukrzycą mają większe ryzyko paradontozy, zaś paradontoza pogarsza kontrolę poziomu glukozy we krwi, co może powodować zaawansowanie choroby metabolicznej. W świetle badań dowodzących tego związku choroby przyzębia są nawet nazywane "kolejnym powikłaniem" cukrzycy po chorobie nerek, retinopatii czy problemach kardiologicznych.
Dla pacjentów z cukrzycą warunkiem utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej są regularne badania stomatologiczne. Tylko wtedy mają szansę na skuteczną profilaktykę, wczesne rozpoznanie i szybkie leczenie chorób przyzębia, co pomaga w utrzymaniu kontroli glukozy we krwi i uniknięciu powikłań cukrzycy, mówi prof. Bei Wu z Global Health & Aging Research NYU.
Badanie, mające na celu sprawdzenie jak wygląda opieka stomatologiczna nad pacjentami z cukrzycą, przeanalizowało dane na temat rutynowych przeglądów stomatologicznych z okresu 2004-2014. Analiza objęła blisko 2,5 mln dorosłych pacjentów w wieku 21 lat i starszych (w tym 248 203 pacjentów z cukrzycą, 30 520 w stanie przedcukrzycowym oraz 2 221 534 zdrowych osób).
W ciągu badanej dekady liczba pacjentów cukrzycą uczęszczających na rutynowe badania stomatologiczne spadała (na początku badanego okresu 66,1 proc. do 61, 4 proc.) podobną regularność zaobserwowano wśród pacjentów ze stanem przedcukrzycowym (66 proc. vs 64, 9 proc.) najlepiej było z frekwencją osób zdrowych, choć i te dawniej pilniej dbały o zęby (71, 9 proc. vs 66, 5 proc.).
Może być kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim pacjenci nie są świadomi jak groźna dla ich dziąseł jest cukrzyca i odwrotnie jak choroby przyzębia zaostrzają przebieg cukrzycy. Ponadto osoby chore na cukrzycę częściej przyznają, że koszt opieki stomatologicznej jest dla nich poważnym obciążeniem i dlatego zwlekają z wizytą u dentysty. Na podstawie zebranych wyników można też sformułować inną prawidłowość - mężczyźni i osoby samotne także mniej często korzystają z opieki stomatologicznej niż kobiety i pacjenci pozostający w związkach.
Więcej: Journal of the American Dental Association

-
LDEK: modyfikacje, uszczegółowienia i uzupełnienia
eduDENT -
Nagrodzona kampania "9 milionów powodów"
bizDENT -
Ilu Polaków bezobjawowo przechorowało COVID-19 - badanie ogólnokrajowe
newsDENT -
W 2020 r. ceny u dentysty wzrosły o 11,3 proc.
bizDENT -
UM we Wrocławiu dla studentów stomatologii
eduDENT -
Wymaganie zaszczepienia się przez pracowników – pozaprawne
lexDENT -
U dentysty testy ze śliny na koronawirusa
techDENT -
Dentyści o gumach do żucia
techDENT
-
Szczepionki przeciwko COVID-19: kto należy do grupy „zero”?
lexDENT -
Petycja o zwolnienie dentystycznych praktyk lekarskich z ZUS
lexDENT -
Lekarz dentysta i mały ZUS plus
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ
lexDENT -
Nowe druki recept pro auctore
lexDENT -
Koronawirus 3 stycznia 2021 r.: 61 zgonów przy 5739 zakażeniach
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Trójmiasto, pomorskie -
lekarz dentysta
Włocławek, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
lekarz dentysta
Poznań , wielkopolskie