PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjent z astmą u dentysty. Przyjmowane leki mają ogromne znaczenie

Autor: nieck • Źródło: en
04-04-2022, 11:32
Pacjent z astmą u dentysty. Przyjmowane leki mają ogromne znaczenie Wpływ leków na astmę na zdrowie jamy ustnej Fot. AdobeStock
Leki stosowane w stomatologii mogą mieć działanie ogólnoustrojowe, ale też leki, wykorzystywane w terapii stanów niezwiązanych z zębami, miewają wpływ na jamę ustną.
  • Astma jest czynnikiem nasilającym problemy ze zdrowiem jamy ustnej.
  • Leki wziewne, antyhistaminowe, czy przeciwalergiczne wysuszają śluzówkę. Ich skutkiem ubocznym bywa kserostomia. 
  • Niedostatek śliny o neutralnym pH sprzyja bakteriom, które  nie są wypłukiwane z jamy ustnej. Postępy próchnicy zębów mogą być zatem szybkie.

Dentysta, sprawujący opiekę nad pacjentem z astmą, powinien brać pod uwagę różne aspekty farmakologii stomatologicznej.

Leki krótko i długo działające stosowane w leczeniu astmy mogą mieć poważne skutki uboczne.

Skutki uboczne leków na astmę:

- choroby dziąseł, 
- próchnica,
- erozja zębów,
- zwiększone ryzyko infekcji grzybowych jamy ustnej.

Czynniki ryzyka chorób stomatologicznych należy dokładnie ocenić i porównać z właściwościami leków przeciwastmatycznych, które mogą wzmacniać predyspozycje pacjenta do problemów stomatologicznych. Zatem w optymalnym leczeniu astmy, jest ono dobrane w taki sposób, aby zminimalizować wpływ leków na jamę ustną.

Stosowanie inhalatora = większe ryzyko chorób zębów i dziąseł

Ponadto wiele leków na astmę podawanych jest przez inhalator, co oznacza, że ​​lek najpierw oddziałuje na jamę ustną. Jeśli więc u chorego na astmę dentysta wykrywa chorobę jamy ustnej, powinien dokładnie przeanalizować zarówno stosowane leki wziewne, jak i technikę inhalacji.

Prawidłowe używanie inhalatora, wcale nie jest proste. Błędy w jego stosowaniu powodują, że pacjent "kończy" z dużą ilością leków nie w płucach, ale w ustach. 

A to nasila działania niepożądane w okolicy jamy ustnej, gdyż cząsteczki leku  osadzają się na błonie śluzowej i powierzchni zębów. Nie przypadkiem więc  edukacja pacjenta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. W szczególności niezbędna jest dobra higiena jamy ustnej, prawidłowe nawyki żywieniowe oraz właściwe stosowanie inhalatorów.

Duszność podczas zwykłego zabiegu leczenia próchnicy

Pacjenci z astmą mogą być bardziej wrażliwi na powszechnie stosowane leki stomatologiczne. Na przykład na działanie siarczynów wchodzących w skład miejscowych środków znieczulających z epinefryną. Ponadto wszystko, co wytwarza aerozol, może wywołać atak astmy u pacjentów, którzy są na aerozol nadmiernie wrażliwi. Dlatego osoba chora na astmę, powinna iść do dentysty z  inhalatorem z krótko działającymi lekami na astmę i mieć go pod ręką podczas wizyty. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjenci   leki   astma   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH