• W czasie szczotkowania udaje się oczyścić tylko ok. 25 proc. jamy ustnej.

  • Płyny do płukania jamy ustnej niszczą ściany komórek bakterii i hamują ich namnażanie. W ten sposób następuje redukcja płytki nazębnej, która nie została usunięta podczas szczotkowania czy nitkowania.

  • Płyn Listerine® Clean & Fresh powstał z myślą o pacjentach ortodontycznych, głównie dzieciach i młodzieży.

  • Listerine® Clean & Fresh można stosować w codziennej higienie jamy ustnej, nawet dwa razy dziennie - przez cały okres leczenia ortodontycznego.

infoDENT24.pl: Płyn do płukania jamy ustnej, tak jak pastę do mycia zębów powinno się regularnie stosować. To słuszny, ale mało precyzyjny przekaz, bo past do zębów jest wiele (rodzaj powinien być dostosowany m.in. do grupy wiekowej użytkowników, jak i stanu zdrowia jamy ustnej). Jak to jest w przypadku płynu do płukania jamy ustnej w kontekście Listerine® Clean & Fresh?
Edyta Gronowska-Olesiejuk: Tak jak pastę do zębów dobieramy do wieku pacjenta czy jego stanu zdrowia jamy ustnej, tak też powinniśmy dobrać odpowiednią płukankę do danej kategorii wiekowej i występujących problemów. Płyn Listerine® Clean & Fresh powstał z myślą o pacjentach ortodontycznych.

Przypomnę jeszcze, że płyn do płukania jamy ustnej powinno się stosować regularnie, czyli minimum raz dziennie. To oczywiste, gdyż w czasie szczotkowania oczyszczamy tylko około 25 proc. jamy ustnej. Z tego jasny wniosek, że płukanie powinno być - obok szczotkowania i nitkowania - podstawowym krokiem w profilaktyce chorób jamy ustnej.

infoDENT24.pl: Pojawienie się Listerine® Clean & Fresh świadczy o tym, że inne płyny do płukania jamy ustnej być może nie są tak efektywne w działaniu w przypadku pacjentów ortodontycznych. Jeśli tak jest rzeczywiście, w czym tkwią zasadnicze różnice.
Edyta Gronowska-Olesiejuk: Płyny na bazie olejków eterycznych rekomendowane są jako płyny pierwszego wyboru w opiece nad pacjentem ortodontycznym. Płyn ten swoje działanie zawdzięcza formule czterech olejków eterycznych: tymolu, mentolu, eukaliptolu, salicylanu metylu. Olejki eteryczne wnikają głęboko do dolnych warstw biofilmu płytki nazębnej, penetrując jego strukturę. Niszczą ściany komórek bakterii i hamują ich namnażanie. W ten sposób następuje redukcja płytki nazębnej, która nie została usunięta podczas szczotkowania czy nitkowania.

Warto podkreślić, że płyn ten działa już po 30 sekundach od użycia, natomiast płyny z chlorheksydyną  dopiero po 60 sekundach.

Płyn do płukania jamy ustnej dedykowany głównie dzieciom

infoDENT24.pl: Pacjenci z aparatami ortodontycznymi, to w dużej mierze – chociaż nie tylko - dzieci i młodzież. Czy Listerine® Clean & Fresh powstał także z myślą o tej grupie użytkowników, oczywiście stosujących płyn w odpowiedniej dawce.
Edyta Gronowska-Olesiejuk: Tak, płyn Listerine® Clean & Fresh powstał przede wszystkim z myślą o pacjentach ortodontycznych i jest dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży. Płyn ten mogą stosować już dzieci powyżej 6 roku życia.

Jak wiadomo u dzieci i młodzieży higiena jamy ustnej pozostawia wiele do życzenia. Ta grupa wiekowa jest mocniej narażona na pewne konsekwencje związane z noszeniem aparatu, takie jak: stany zapalne dziąseł, przerosty dziąseł, odwapnienia czy próchnicę. Większość takich niekorzystnych stanów ma związek z nagromadzeniem się płytki nazębnej, spowodowanej nieprawidłową higieną jamy ustnej. Dlatego też tak ważne jest wdrożenie u pacjentów ortodontycznych nawyku płukania jamy ustnej specjalnymi preparatami oraz – rzecz jasna - ich odpowiedni dobór.

Płyn do płukania jamy ustnej złotym standardem w higienie jamy ustnej?

infoDENT24.pl: Szczotkowanie zębów w przypadku stałych aparatów ortodontycznych nie należy do zabiegów łatwych, szczególnie dla dzieci. Czy w takiej sytuacji płyn do płukania jamy ustnej nie powinien, aby być obowiązkowym wyposażeniem każdego kto podlega leczeniu ortodontycznemu. Tymczasem taki przekaz wciąż nie przebija się do powszechnej świadomości.
Edyta Gronowska-Olesiejuk: Tak, powinien być obowiązkiem. Jak już wspominałam, aparat stały jest miejscem odkładania się płytki nazębnej, gdyż w aparacie takim występuje wiele elementów o stosunkowo skomplikowanych kształtach. Są to między innymi: zamki, pierścienie, rurki, łuki, ligatury. Wokół tych elementów gromadzą się złogi, które czasem bardzo trudno usunąć, ze względu na ograniczony do nich dostęp.

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które pomagają w odpowiednim utrzymaniu higieny jamy ustnej. Ze względu jednak na uciążliwość ich stosowania, osoby młode wiekiem dość szybko zniechęcają się do obowiązku ich systematycznego użytkowania. I znów przychodzi z pomocą płukanie. Podczas tej czynności wypłukujemy resztki pokarmowe i minimalizujemy ilość bakterii. Powstaje przy tym odczucie świeżości, co ma dla użytkownika istotne znaczenie.

Reżim stosowania płynu do płukania jamy ustnej

infoDENT24.pl: Z reguły płyny do płukania jamy ustnej stosuje się z przerwami, czy takie zalecenia dotyczą także Listerine® Clean & Fresh i z czego one wynikają?
Edyta Gronowska-Olesiejuk: Płyny, które w składzie zawierają alkohol lub chlorheksydynę stosuje się w ograniczonym czasie. Mogą bowiem powodować ciemne przebarwienia na zębach oraz wysuszają błonę śluzową. Nie są zatem zalecane do codziennego stosowania. Inaczej jest z płynem Listerine® Clean & Fresh. Możemy go stosować w codziennej higienie jamy ustnej, nawet dwa razy dziennie. Warto również podkreślić, że według badań jest bezpieczny dla zamków ceramicznych i tych ze stali nierdzewnej. Listerine ®  Clean & Fresh nie ma wpływu na właściwości adhezyjne cementu mocującego elementy aparatu. Możemy go zatem stosować bezpiecznie przez cały okres leczenia ortodontycznego.

Płyn do płukania jamy ustnej vs pasta do zębów

infoDENT24.pl: Unicestwienie przez Listerine® Clean & Fresh ponad 90 proc. bakterii pozostających w jamie ustnej po szczotkowaniu zębów, brzmi zachęcająco. Taki wynik to zapewne efekt łatwości dotarcia płynu do trudno dostępnych obszarów jamy ustnej, czy jednak tylko - skoro pasta do zębów ma konsystencję niewiele różniącą się od płynu.
Edyta Gronowska-Olesiejuk:
Płyn zdecydowanie lepiej dociera do trudno dostępnych miejsc, usuwając bakterie, resztki pokarmowe oraz płytkę nazębną. Jednak to co wyróżnia płyn  Listerine® Clean & Fresh to jego czas działania oraz substancje aktywne. Dla przypomnienia są to olejki eteryczne, które działają już po 30 sekundach od zastosowania.

infoDENT24.pl: Zasada prawidłowego dbania o zdrowie jamy ustnej obejmuje z reguły: 2x szczotkowanie zębów dziennie, po 2 minuty i 2x w roku wizyty profilaktyczne u stomatologa. Wciąż w tym przekazie nie zawsze jest miejsce na płyn do płukania jamy ustnej. Czy bez rozszerzenia tych zaleceń można mówić o optymalnym scenariuszu osiągnięcia celu?
Edyta Gronowska-Olesiejuk: Tak, ten scenariusz należy koniecznie rozszerzyć. Dodałabym do niego jeszcze nitkowanie zębów, płukanie jamy ustnej odpowiednio dobraną płukanką oraz wizyty na profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie u higienistki minimum 2x w roku. Podczas takich wizyt, to właśnie higienistka stomatologiczna wykona instruktaż higieny jamy ustnej, dobierze odpowiednią szczoteczkę oraz metodę szczotkowania. Zaproponuje także, dostosowane do stanu zdrowia jamy ustnej, pasty do zębów oraz płukanki oraz wyjaśni na czym polega ich działanie. Jeżeli będzie zachodziła taka potrzeba skoryguje błędy .

Na zdrowie jamy ustnej pacjenta pracuje cały zespół. Przy odpowiedniej współpracy i zaangażowaniu z każdej ze stron cel może zostać osiągnięty.

***

Edyta Gronowska-Olesiejuk: od ponad 20 lat pracuje jako higienistka stomatologiczna, jest wykładowcą w szkole dla higienistek i asystentek, prowadzi szkolenia, dzieląc się z innymi zarówno wiedzą teoretyczną, jak i praktyczną.