Ozon dezynfekuje środki ochrony indywidualnej

W dobie pandemii COVID-19 ozon powszechnie do tej pory wykorzystywany do oczyszczania wody z drobnoustrojów oraz różnego typu narzędzi i ubrań, może być wykorzystywany do zabijania bakterii i dezaktywacji wirusów, dowodzą naukowcy.
Braki w zaopatrzeniu w środki ochrony indywidualnej zmusza wielu lekarzy do rozważenia sterylizacji i ponownego środków, które były opracowane jako jednorazowe. Na Georgia Institute of Technology w Atlancie przeprowadzono badania, na ile skuteczny w procesie dezynfekcji oiś jest ozon.
Badanie dotyczyło dwóch patogenów, przypominających koronawirusa SARS-CoV-2. Wykazano, że ozon dezaktywuje wirusy na fartuchach, przyłbicach z poliwęglanu, okularach i maskach, nie niszcząc ich. Skuteczność zabiegu i powtarzalność jego wyników zależała od poziomu wilgotności w komorze, w której wykonywano sterylizację. Powinna ona wynosić co najmniej 50 proc.
- Ozon to jeden z najbardziej przyjaznych i łatwych sposobów eliminowania wirusów, ale także większości innych patogenów. Nie pozostawia śladów, można w prosty sposób pozyskać go z powietrza atmosferycznego, wykorzystująca go aparatura nie jest skomplikowana, podkreślał prof. MG Finn, z Georgia Tech School of Chemistry and Biochemistry, który przeprowadził badania.
Podczas lokalnego nasilania się fal epidemii, braki w zaopatrzeniu w środki ochrony indywidualnej mogą zmuszać pracowników medycznych do ponownego używania przedmiotów jednorazowych. Do tej pory próbowano sobie radzić, wykorzystując do sterylizacji promieniowanie ultrafioletowe, zamgławianie nadlenkiem wodoru, wysoką temperaturę, alkohol i inne techniki. Jednak nikt do tej pory nie interesował się możliwościami, jakie daje ozon, stwierdził prof. Finn.
- Nie widzę powodu, by ozon nie zadziałał w sterylizacji śoi, jednak nie mogliśmy znaleźć przykładów testowania jego właściwości na takich artykułach. Tymczasem potrzeby szpitali i innych placówek medycznych są w tej kwestii olbrzymie, chcieliśmy wykazać, że ta technika może być pożyteczna w walce z patogenami podobnymi do koronawirusa, powiedział naukowiec.
Dwa wirusy atakujące układ oddechowy - wirus grypy typu A oraz syncytialny wirus oddechowy (RSV) zostały wytypowane przez wirusologa dr Phila Santangelo, z Wallace H. Coulter Department of Biomedical Engineering, jako patogeny przypominające właściwościami SARS-CoV-2. Podobnie jak koronawirus mają otoczkę lipidową, ale nie są tak groźne jak SARS-CoV-2, dzięki temu łatwiej prowadzić na nich badania.
Procedura wymagała, by na dwie próbki skażonych patogenem przedmiotów śoi działać ozonem w różnym stężeniu (najniższe zastosowane to 20 ppm), przez różne okresy czasu. Następnie sprawdzano, czy wirusy z powierzchni badanych przedmiotów są w stanie zainfekować komórki wyhodowane w laboratorium. Test trwał przez półtora dnia.
- Zastosowaliśmy bardzo czułe metody badania, które mogły wykazać, czy wirus może się reprodukować. Okazało się że ozon skutecznie je dezaktywuje, powiedział prof. Finn.
W komercyjnie dostępnych kamerach do ozonowania najszybciej proces przebiegał w wilgotności powietrza powyżej 50 proc.
Badanie masek i respiratorów poddanych działaniu ozonu nie wykazało negatywnych skutków dla materiału filtrującego. Jednak gumki i inne elastyczne elementy utrzymujące np maski były uszkodzone. Wymiana ich, jeśli miałaby być prowadzona na dużą skalę, może oznaczać, że ozonowanie nie będzie opłacalne, jednak warto rozważyć tę metodę sterylizacji przy innych artykułach śoi, podkreśla prof. Finn
Więcej: medRxiv

CZYTAJ TAKŻE:
-
Zatrucie po kontakcie z wodą z Odry? Co z płynem Lugola. Komunikat aptekarzy
newsDENT -
Trwa batalia o prawo pracy dla niezaszczepionego dentysty
newsDENT -
Specjalizacje lekarskie. Tak mają wyglądać. Projekt rozporządzenia MZ
eduDENT -
Od czego zależy przebieg COVID-19. Naukowcy odpowiadają
techDENT -
Dla kogo nakładki ortodontyczne. Coraz więcej firm promuje plany leczenia
techDENT -
Dynamika cen usług stomatologicznych w lipcu. Najwyższa w ochronie zdrowia
bizDENT -
Dla medyków IV dawka szczepionki przeciwko COVID-19 od 17 sierpnia
newsDENT -
Ogólnopolski programu profilaktyki stomatologicznej młodzieży. Zmiany na liście realizatorów
newsDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Czy dentysta na NFZ może pobierać opłaty? Stanowisko Funduszu nie pozostawia wątpliwości
lexDENT -
Nieudane leczenie ortodontyczne. Pozew o 30 tys. zł. Sąd ocenia winę ortodontki
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Kontrola sanepidu w gabinecie dentystycznym. Długa lista uchybień, a dentysta w sądzie
lexDENT -
Tragiczna śmierć lekarki zastraszanej przez antyszczpionkowców. Mocny komentarz ministra zdrowia
newsDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
Dynamiczny wzrost cen usług stomatologicznych. Powrót Polaków do dentysty na NFZ
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Marki, mazowieckie -
lekarz dentysta
Zielona Góra, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie