Owrzodzenie języka powiązane z COVID-19

Owrzodzenie języka może być wczesnym objawem infekcji wirusowej. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka, pisze autor pracy Abanoub Riad z Czech National Centre for Evidence-Based Healthcare and Knowledge Translation w Masaryk University.
- Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2 w wyniku zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego.
W innych badaniach także wykazano powiązanie między objawami w jamie ustnej, na przykład wysypką, a nowym koronawirusem.
W pracy wykorzystano dokumentację szpitalną do analizy demograficznej, klinicznej oraz danych laboratoryjnych pacjentów, którzy mieli owrzodzenie języka i byli hospitalizowani między kwietniem a czerwcem 2020. Początkowo pacjenci ci byli podejrzani o zakażenie koronawirusem, z powodu potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w rodzinie. Nikt spośród tych pacjentów nie miał chorób współistniejących, infekcję koronawirusem albo przechodził bezobjawowo, albo objawy były słabe i nikt nie musiał być z tego powodu hospitalizowany. Infekcja koronawirusem była potwierdzona testem PCR. Z typowych objawów COVID-19 czterech pacjentów miało gorączkę, trzech utraciło zmysł smaku, jednemu dokuczał suchy kaszel, dwóch bolało gardło, wyliczali autorzy pracy. Jednak blisko 54 proc. pacjentów miało owrzodzony język pięć dni po teście w kierunku infekcji SARS-CoV-2. U pozostałej części pacjentów owrzodzenie języka pojawiło się jeszcze wcześniej, w ciągu czterech dni lub mieli owrzodzenie języka w dni wykonywania testu. Nikt z nich wcześniej nie miał podobnego problemy z jamą ustną, pisał dr Riad.
Owrzodzenie u większości umiejscowione było na górnej lub bocznej powierzchni języka. Liczba zmian wahała się od 1 do 7 na jednego pacjenta. Tylko u niektórych pojawiało się krwawienie w tych miejscach. Pacjentom zalecano przyjmowanie paracetamolu i płynu do płukania ust z chlorheksydyną. Owrzodzenie znikało w ciągu jednego-dwóch tygodni.
Więcej: Oral Diseases

-
COVID-19: po szczepionce poziom przeciwciał dużo wyższy niż u ozdrowieńców
techDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
COVID-19 spotęgował bruksizm
techDENT -
Śląski PTS organizuje webinar ze stomatologii cyfrowej
eduDENT -
Chirurg stomatolog prof. dr hab. Hanna Gerber z nominacją profesorską
eduDENT -
NRL domaga się od MZ działań ws ograniczenia palenia tytoniu
newsDENT -
Dodatki covidowe dla rezydentów i stażystów
bizDENT -
Tylko 1/3 krajów zezwala dentystom na wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19
newsDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Polanica, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Myślenice, małopolskie -
asystent/ka stomatologiczna
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Polanica, dolnośląskie