PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Owrzodzenie języka powiązane z COVID-19

Autor: nieck • Źródło: smn
16-09-2020, 12:24
Owrzodzenie języka powiązane z COVID-19 Kolejne dowody na powiązania problemów z jamą ustną i infekcją SARS-CoV-2 (fot. pixabay)
U pacjentów z łagodnymi dolegliwościami górnych dróg oddechowych lub całkowitym ich brakiem, w ciągu kilku dni od potwierdzenia zakażenia testem na SARS-CoV-2,  rozwija się owrzodzenie języka, donoszą naukowcy w czasopiśmie Oral Diseases.

 Owrzodzenie języka może być wczesnym objawem infekcji wirusowej. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2  może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka, pisze autor pracy Abanoub Riad z Czech National Centre for Evidence-Based Healthcare and Knowledge Translation w Masaryk University.

- Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2 w wyniku zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego.

W innych badaniach także wykazano powiązanie między objawami w jamie ustnej, na przykład wysypką, a nowym koronawirusem.

W pracy wykorzystano dokumentację szpitalną do analizy demograficznej, klinicznej oraz danych laboratoryjnych pacjentów, którzy mieli owrzodzenie języka i byli hospitalizowani między kwietniem a czerwcem 2020. Początkowo pacjenci ci byli podejrzani o zakażenie koronawirusem, z powodu potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w rodzinie. Nikt spośród tych  pacjentów nie miał chorób współistniejących, infekcję koronawirusem albo przechodził bezobjawowo, albo objawy były słabe i nikt nie musiał być z tego powodu hospitalizowany. Infekcja koronawirusem była potwierdzona testem PCR. Z typowych objawów COVID-19 czterech pacjentów miało gorączkę, trzech utraciło zmysł smaku, jednemu dokuczał suchy kaszel, dwóch bolało gardło, wyliczali autorzy pracy. Jednak blisko 54 proc. pacjentów miało owrzodzony język pięć dni po teście w kierunku infekcji SARS-CoV-2. U pozostałej części pacjentów owrzodzenie języka pojawiło się jeszcze wcześniej, w ciągu czterech dni lub mieli owrzodzenie języka w dni wykonywania testu. Nikt z nich wcześniej nie miał podobnego problemy z jamą ustną, pisał dr Riad.

Owrzodzenie u większości umiejscowione było na górnej lub bocznej powierzchni języka. Liczba zmian wahała się od 1 do 7 na jednego pacjenta. Tylko u niektórych pojawiało się krwawienie w tych miejscach.  Pacjentom zalecano przyjmowanie paracetamolu i płynu do płukania ust z chlorheksydyną. Owrzodzenie znikało w ciągu jednego-dwóch tygodni.

Więcej: Oral Diseases

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH