• Leczenie ortodontyczne w wieku dorosłym staje się coraz bardziej popularne, m.in. za sprawą dużego wyboru opcji leczenia.
  • Wada zgryzu może być powodem problemów z utrzymaniem właściwego poziomu higieny jamy ustnej w wieku dorosłym.
  • Osoby dorosłe są coraz bardziej skrępowane wyglądem uzębienia.

Chociaż 75 proc. pacjentów ortodontycznych ma mniej niż 18 lat, jednak z roku na rok rośnie liczba leczonych dorosłych. 

Kolejną zmianą w praktyce ortodontycznej jest sposób, w jaki pacjenci rozpoczynają leczenie ortodontyczne. W przeszłości do ortodonty byli głównie kierowani przez stomatologa ogólnego. Obecnie coraz częściej osoby z wadami zgryzu samodzielnie szukają pomocy tego specjalisty.

Niedrogie opcje leczenia

Aparaty ortodontyczne stają się coraz bardziej dostępną (pod względem kosztów) opcją leczenia wad zgryzu w wieku dorosłym. W zależności od domowego budżetu można wybierać spośród aparatów tradycyjnych, aparatów ceramicznych, aparatów lingwalnych lub aparatów typu Invisalign. Obecnie   gabinety stomatologiczne oferują też elastyczne opcje płatności.

Leczenie wad zgryzu to nie tylko prostowanie zębów

Pokutuje przekonanie, że prostowanie zębów to zabieg czysto kosmetyczny. Do pewnego stopnia jest to prawda, jednak skorygowanie wady zgryzu poprawia również zdrowie jamy ustnej. Stłoczenie zębów często prowadzi do chorób dziąseł i próchnicy.

Przy wadzie zgryzu, pomimo dobrej rutyny w zakresie higieny jamy ustnej, kamień nazębny odkłada się intensywniej, co prowadzi do infekcji  Wraz z wiekiem zmienia się struktura kości, a noszenie aparatów ortodontycznych zmniejsza ryzyko próchnicy, ścierania szkliwa oraz poprawia funkcję żucia.

Promienny uśmiech i perłowe zęby zwiększają pewność siebie i poczucie własnej wartości, a co nie pozostaje bez wpływu na życie towarzyskie i zawodowe. Nawet w wieku dorosłym efekty uzyskane dzięki leczeniu ortodontycznemu sięgają daleko poza aspekty zdrowotne. I właśnie z tych powodów wielu dorosłych pacjentów wybiera aparat ortodontyczny, bo uznaje że jest to sposób na zmianę życia.