PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Oskary w stomatologii dla 3D

17-05-2013, 00:01
Oskary w stomatologii dla 3D (foto: sxc.hu)
Oskary w stomatologii dla 3D (foto: sxc.hu)
Naukowcy z prestiżowego szkockiego uniwersytetu Glasgow School of Art, opracowali nowy system wizualizacji 3D, służący do tworzenia modelów układu anatomicznego człowieka. Zaprezentowano pierwszy efekt ich pracy cyfrowy model 3D głowy i szyi. Zdaniem specjalistów z GSA nowy system przynieść może rewolucyjne zmiany w szkoleniach stomatologicznych.

Model opracowano z myślą o umożliwieniu studentom medycyny i stomatologii przyjrzenia się i swobodnym manipulowaniu dowolnie wybranymi elementami  anatomicznymi w obrębie głowy i szyi. Model ma posłużyć studentom do rozwijania zrozumienia anatomii człowieka i nauki technik diagnostycznych.

Model cyfrowy zawiera dokładną wizualizację: szkieletu, układu nerwowego, ukrwienia, mięśni, tkanek wspierających i układu limfatycznego. Integralną częścią projektu jest interaktywny symulator iniekcji stomatologicznej, który pozwoli studentom prześledzić pełną symulację znieczulenia miejscowego, dzięki czemu będą mogli upewnić się czy zastrzyk został wykonany poprawnie i bezboleśnie.

Budowa modelu polegała między innymi na laserowym skanowaniu rzeczywistych układów anatomicznych. Procedura ta wymagała niezwykłej precyzji, aby wszystkie szczegóły anatomiczne zostały ujęte poprawnie w trzech wymiarach. Następnie projektanci w oparciu o najlepszą wiedzę medyczną, zrekonstruowali głowę i szyję. W kolejnym kroku stworzono oprogramowanie, służące do manipulowania modelem.

- Cyfrowy model 3D głowy i szyi, jest jednym z najważniejszych projektów interdyscyplinarnych, spośród wszystkich prowadzonych przez Digital Design Studio do dnia dzisiejszego - powiedział Paul Anderson, dyrektor studia podlegającego Glasgow School of Art. - To był zaszczyt pracować z NES (szkocka izba lekarska przyp.red.) i z kolegami ze środowisk akademickich z całej Szkocji, w celu stworzenia tego niezwykłego narzędzia dydaktycznego, który zrewolucjonizuje szkolenia pracowników służby zdrowia i poprawi bezpieczeństwo pacjentów - dodał Paul Anderson.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
internet   techDENT   Techniki pozamedyczne  

POLECAMY W SERWISACH