
- Pacjenci pojawiający się u ortodonty, często wierzą że aparaty ortodontyczne powodują ból lub że zachowanie higieny podczas leczenia nimi jest trudne.
- Niedoinformowanie pacjentów wynika z faktu, że nie spotkali , który potrafiłby w prosty sposób wyjaśnić na czym polegają zasady leczenia ortodontycznego i zachowania higieny w jego trakcie.
Mity najbardziej rozpowszechnione wśród pacjentów, a wynikające z ich niedoinformowania, omawia amerykański ortodonta pracownik wydziału stomatologii na Columbia University oraz założyciel firm Putnam Orthodontics i Brite Orthodontics.

Czytaj więcej
Jak leczyć ból ortodontycznyBól powodowany przez aparat ortodontyczny jest trudny do zniesienia
Ból związany z noszeniem aparatu ortodontycznego, dla większości pacjentów, jest niewielkim dyskomfortem. Ustępuje w krótkim czasie po założeniu aparatu lub po wizycie, podczas której nastąpiła regulacja - zaciśnięcie aparatu. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość i można stosować różne metody zmniejszające dyskomfort:
- dostępne bez recepty leki przeciwbólowe,
- okłady z lodu i picie lodowatej wody,
- jedzenie miękkich pokarmów i unikaj produktów przyklejających się do zębów,
- wosk ortodontyczny,
- płukanki z ciepłej słonej wody,
- masowanie dziąseł,
- dobra higiena jamy ustnej.
To "tylko" aparat ortodontyczny
Szczegółowa wiedza na temat aparatu ortodontycznego przydaje się, bo jasne jest że sytuacja wymaga pilnej interwencji lekarza, gdy coś się w nim zepsuje lub poluzuje.
Jakie są funkcje poszczególnych elementów aparatu ortodontycznego:
- przekładki - małe gumki, które służą do oddzielania tylnych zębów od innych zębów, to jedna z przyczyn bólu podczas leczenia ortodontycznym aparatem:
- gumki mogą przyspieszyć leczenie:
- wsporniki: mocowane są z przodu i z boku zębów, nie powinny być w żadnym momencie luźne;
- drut - cienki metalowy łączy zamki.

Czytaj więcej
Clear aligners kontra stały aparat ortodontycznySzczotkowanie zębów wystarczy do zachowania dobrej higieny
Dobra higiena jamy ustnej po założeniu aparatu ortodontycznego ma kluczowe znaczenie - resztki pokarmu pozostają w zamkach metalowych aparatów ortodontycznych i pod zdejmowanymi nakładkami niemal po każdym posiłku. Zatem bez odpowiedniej higieny jamy ustnej trudno zapobiec próchnicy i infekcjom dziąseł.
Oprócz szczotkowania zębów (dwa razy dziennie) i nitkowania (raz dziennie), warto po jedzeniu przepłukiwać usta wodą. W zachowaniu perfekcyjnej higieny pomogą irygator stomatologiczny, szczoteczki międzyzębowe czy flossery.
Dentysta powinien się upewnić, że jego pacjent dobrze rozumie znaczenie zaleceń noszenia aparatów ortodontycznych. Powinien też niezwłocznie skontaktować się z gabinetem stomatologicznym w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń urządzenia.

Czytaj więcej
Powody, aby pacjent prostował zgryz, poza estetycznymiOpuszczenie jednej wizyty to nie problem
W trakcie leczenia pacjenci zazwyczaj opuszczają przynajmniej jedną wizytę z różnych powodów, najczęściej braku czasu. To może być problematyczne, gdy konieczne jest zaciśnięcie aparatu, aby zapewnić prawidłowy postęp leczenia. Zatem niezjawienie się na umówioną wizytę kontrolną często wiąże się z wydłużeniem leczenia.
Inne korzyści płynące z regularnych kontroli u ortodonty:
- wczesne wykrycie i szybkie wyleczenie infekcji zęba lub dziąseł:
- poluzowane wsporniki i druty są korygowane na czas.
Nie można przyspieszyć leczenia ortodontycznego
Jeśli celem pacjenta jest szybsze pozbycie się aparatu ortodontycznego, to musi postępować zgodnie z instrukcjami ortodonty.
Czas zainwestowany w edukowanie pacjenta, szczególnie na temat jego zachowań i domowej rutyny, znacznie zwiększasz szanse na bezproblemowe i skuteczne leczenie ortodontyczne, podkreśla amerykański ortodonta.
Komentarze