• Pacjenci pojawiający się u ortodonty, często wierzą że aparaty ortodontyczne powodują ból lub że zachowanie higieny podczas leczenia nimi jest trudne.
  • Niedoinformowanie pacjentów wynika z faktu, że nie spotkali , który potrafiłby w prosty sposób wyjaśnić na czym polegają zasady leczenia ortodontycznego i zachowania higieny w jego trakcie.

Mity najbardziej rozpowszechnione wśród pacjentów, a wynikające z ich niedoinformowania, omawia amerykański ortodonta pracownik wydziału stomatologii na Columbia University oraz założyciel firm Putnam Orthodontics i Brite Orthodontics.

Ból powodowany przez aparat ortodontyczny jest trudny do zniesienia

Ból związany z noszeniem aparatu ortodontycznego, dla większości pacjentów, jest niewielkim dyskomfortem. Ustępuje w krótkim czasie po założeniu aparatu  lub po wizycie, podczas której nastąpiła regulacja  - zaciśnięcie aparatu. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość i można stosować różne metody zmniejszające dyskomfort:

- dostępne bez recepty leki przeciwbólowe,
- okłady z lodu i picie lodowatej wody,
- jedzenie miękkich pokarmów i unikaj produktów przyklejających się do zębów,
- wosk ortodontyczny,
- płukanki z ciepłej słonej wody,
- masowanie dziąseł, 
- dobra higiena jamy ustnej.

To "tylko" aparat ortodontyczny

Szczegółowa wiedza na temat aparatu ortodontycznego przydaje się, bo jasne jest że sytuacja wymaga pilnej interwencji lekarza,  gdy coś się w nim zepsuje lub poluzuje. 

Jakie są funkcje poszczególnych elementów aparatu ortodontycznego:
- przekładki - małe gumki, które służą do oddzielania tylnych zębów od innych zębów, to jedna z przyczyn bólu podczas leczenia ortodontycznym aparatem:
- gumki mogą przyspieszyć leczenie:
- wsporniki: mocowane są z przodu i z boku zębów, nie powinny być w żadnym momencie luźne;
- drut - cienki metalowy łączy zamki.

Szczotkowanie zębów wystarczy do zachowania dobrej higieny

Dobra higiena jamy ustnej po założeniu aparatu ortodontycznego ma kluczowe znaczenie - resztki pokarmu pozostają w zamkach metalowych aparatów ortodontycznych i pod zdejmowanymi nakładkami niemal po każdym posiłku. Zatem bez odpowiedniej higieny jamy ustnej trudno zapobiec próchnicy i infekcjom dziąseł.

Oprócz szczotkowania zębów (dwa razy dziennie) i nitkowania (raz dziennie), warto po jedzeniu przepłukiwać usta wodą. W zachowaniu perfekcyjnej higieny pomogą irygator stomatologiczny, szczoteczki międzyzębowe czy flossery.

Dentysta powinien się upewnić, że jego pacjent dobrze  rozumie znaczenie zaleceń noszenia aparatów ortodontycznych. Powinien też niezwłocznie skontaktować się z gabinetem stomatologicznym w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń urządzenia.

Opuszczenie jednej wizyty to nie problem 

W trakcie leczenia pacjenci zazwyczaj opuszczają przynajmniej jedną wizytę z różnych powodów, najczęściej braku czasu. To może być problematyczne, gdy konieczne jest zaciśnięcie aparatu, aby zapewnić prawidłowy postęp leczenia. Zatem niezjawienie się na umówioną wizytę kontrolną często wiąże się z wydłużeniem leczenia. 

Inne korzyści płynące z regularnych kontroli u ortodonty:
- wczesne  wykrycie  i szybkie wyleczenie infekcji zęba lub dziąseł:
- poluzowane wsporniki i druty są korygowane na czas.

Nie można przyspieszyć leczenia ortodontycznego

Jeśli celem pacjenta jest szybsze pozbycie się aparatu ortodontycznego, to  musi postępować zgodnie z instrukcjami ortodonty.

Czas zainwestowany w edukowanie pacjenta, szczególnie na temat jego zachowań i domowej rutyny, znacznie zwiększasz szanse na bezproblemowe i skuteczne leczenie ortodontyczne, podkreśla amerykański ortodonta.