PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Omikron. Wysoka hospitalizacja bardzo prawdopodobna. Kiedy?

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
28-06-2022, 16:12
Omikron. Wysoka hospitalizacja bardzo prawdopodobna. Kiedy? Rośnie zagrożenie Omikronem Fot. AdobeStock
Już we wrześniu będziemy potrzebowali 10 tys. łóżek szpitalnych dla zakażonych koronawirusem. Eksperci z niepokojem przyglądają się sytuacji pandemicznej w innych krajach. Jesienny scenariusz niepokojący.
  • Liczba przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce jest nawet 20 razy większa niż odnotowywanych co oznacza 4 tys. zachorowań tygodniowo
  • W wielu krajach UE liczba hospitalizacji jest większa niż w takim samym okresie 2021 r.
  • Już we wrześniu liczyć się trzeba z pobytem w szpitalach 10 tys. osób z powodu Covid-19

Do 20 razy więcej zachorowań niż zgłoszeń

- Szacujemy, że liczba przypadków w Polsce jest 15 - 20 razy większa niż odnotowywanych - mówią "DGP" dr Franciszek Rakowski z ICM UW oraz prof. Kruger Tyll z Politechniki Wrocławskiej przygotowujący modele rozwoju epidemii. Zdaniem tego pierwszego we wrześniu, oprócz zwiększonej liczby przypadków, wzrośnie też liczba hospitalizacji - będzie potrzeba mniej więcej do 10 tys. łóżek. Obecnie średnia tygodniowa przekracza 200 chorych - co może oznaczać, że realnie choruje ok 4 tys. osób.

Więcej zachorowań niż rok temu o tej porze

- O tym, że sytuacja się zaostrza, świadczą przykłady innych krajów, które już teraz zderzają się z większą liczbą zachorowań. Między innymi tak jest w Portugalii, Francji - tam rosną obie dane - i dotyczące przypadków, i pobytów w szpitalach (a w niektórych regionach również zgonów). Nie ma porównania z pikiem z poprzednich fal, ale hospitalizacji jest więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W Portugalii to 171 przypadków na 1 mln (21 czerwca) - dla porównania rok temu to było niemal cztery razy mniej, bo około 43 przypadki leczone w szpitalach. We Francji widać podobne zjawisko: w szpitalach przebywa 216 osób na 1 mln; w zeszłym roku 21 czerwca było ich 145. W Portugalii rośnie również liczba zgonów: ok 5 na 1 mln - to rekord od niemal półtora roku. Liczba przypadków rośnie też w Niemczech i Wielkiej Brytanii - czytamy w "DGP".

23 proc. wzrost zakażeń tydzień do tygodnia

Gazeta wskazuje, że jak podaje "Guardian", Anglicy przechodzą obecnie trzecią dużą falę zakażeń COVID-19 w tym roku. - Według ankiety ONS Infection Survey opublikowanej w połowie czerwca szacuje się, że ok 1,7 mln osób w Wielkiej Brytanii zostało zakażonych w tygodniu przed 18 czerwca, co stanowi wzrost o 23 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Większość naukowców i statystyków przypomina, że odpowiedzialność za to ponoszą dwa szybko rozprzestrzeniające się podwarianty Omikronu: BA.4 i BA.5. To one są odpowiedzialne również za wzrosty w Portugalii i Republice Południowej Afryki - podkreśla "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka   Omikron  

POLECAMY W SERWISACH