PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Omikron wymaga starannej dezynfekcji powierzchni w gabinecie stomatologicznym

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
25-01-2022, 12:29
Omikron wymaga starannej dezynfekcji powierzchni w gabinecie stomatologicznym Naukowcy podają, że Omikron trwa na plastiku przez 193,5 godziny Fot. Shutterstock
Omikron trwa na plastiku do 8 dni, na skórze prawie dobę, czyli dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa - wykazało nowe badanie japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto.
  • Ujawniono nowe informacje na temat trwałości Omikrona na różnego typu powierzchniach, które mają znaczenie dla bezpiecznego funkcjonowania gabinetu stomatologicznego.
  • Okazuje się, że dominujący obecnie wariant koronawirusa Omikron trwa na plastiku 193,5 h, czyli do 8 dni, natomiast na skórze do 21 h.

- Nasze badanie wykazało, że Omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC - variant of concern) jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzenienia - napisano w publikacji naukowej.

Japońscy badacze przekazali, że pomimo wyższej odporności nowego wariantu na etanol w porównaniu z pierwotnym szczepem Covid-19, Omikron jest całkowicie unieszkodliwiany po około 15 sekundach kontaktu z płynem dezynfekcyjnym.  Wysoce zachęcamy, by dalej korzystać z takich płynów (...) zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - napisano.

Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Omikron jest wariantem dominującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Badanie nie zostało jeszcze ocenione przez inne instytucje badawcze. Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH