PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Omdlenia podczas posiłków. Rzadkie zaburzenie po chirurgicznej korekcie wady zgryzu

Autor: nieck • Źródło: Adv. Oral Maxillofac. Surg./infoDENT24.pl
01-09-2022, 08:31
Omdlenia podczas posiłków. Rzadkie zaburzenie po chirurgicznej korekcie wady zgryzu Rzadkie zaburzenie neurologiczne po operacji ortognatycznej Fot. Shutterstock
Po przebyciu operacji szczęki u pacjentki pojawiło się rzadkie zaburzenie odżywiania. W trakcie przełykania pokarmu traciła na krótko przytomność i dostawała amnezji.
  • W siedem miesięcy po chirurgicznym leczeniu wady zgryzu pacjentka zaczęła mieć skurcze gardła podczas posiłków, zawroty głowy z utratą równowagi, zaburzenia widzenia
  • Po  10 miesiącach od operacji  pięciokrotnie straciła przytomność w czasie przełykania stałego pokarmu
  • Badania ujawniły zaburzenia rytmu serca. Kobiecie wszczepiono rozrusznik. Po tym zabiegu neurologiczne problemy przestały się pojawiać

Skurcze gardła po operacji szczęki

30-letnia kobieta przeszła chirurgiczne leczenie wady zgryzu klasy III.  Była ogólnie zdrowa, poza leukodermią (zapalnymi zmianami skóry), nie miała żadnych chorób ogólnoustrojowych. W trakcie operacji wykonano osteotomię LeFort I z poziomym wysunięciem szczęki, retrakcją żuchwy i rotacją, a także chirurgicznie zmieniono jej kształt podbródka.

Operacja zakończyła się sukcesem. Siedem miesięcy później pacjentka zaczęła się źle czuć. Miała niespodziewane skurcze gardła podczas posiłków, zawroty głowy z utratą równowagi, zaburzenia widzenia. Odczuwała ból gardła podczas żucia i połykania, informują lekarze, którzy opisali jej przypadek w Advances in Oral and Maxillofacial Surgery.

Chirurgiczna korekta wady zgryzu. Rzadkie powikłanie 

W ciągu następnych trzech miesięcy jej stan się pogorszył. Podczas jednego z posiłków pięciokrotnie zemdlała. Badania wykazały rzadkie zaburzenie rytmu serca. W ocenie klinicystów jest wielce prawdopodobne, że omdlenia powiązane z poważnymi zaburzeniami pracy serca mogły być powikłaniem operacji ortognatycznej.

 Badanie Holtera wykazało, że kobieta miała średnie tętno 80 uderzeń na minutę, z minimum 57 uderzeń na minutę. Jej objawy były związane z obecnością 5,4-sekundowej przerwy spowodowanej blokiem wysokiego stopnia, napisali autorzy.

Objawy nie zniknęły, mimo że pacjentka zaczęła przyjmować bendroflumetiazyd. Po sześciu miesiącach przyjmowania leku wszczepiono jej rozrusznik serca. Epizody utraty przytomności i zawroty głowy przestały się pojawiać.

Niezwykle rzadkie zaburzenie. Zagrażające życiu

Utrata przytomności następująca w trakcie spożywania stałych pokarmów stałych. Wiąże się z zagrażającą życiu bradyarytmią i niskim ciśnieniem krwi. Najczęściej takie zaburzenie pojawia się po okresach postu.

Wcześniejsze badania wykazały, że chirurgia ortognatyczna, a szczególnie osteotomia szczękowa Le Fort I może spowodować uszkodzenie nerwu błędnego i innych nerwów przebiegających w okolicy, co powoduje trudności w połykaniu, kaszel i paraliż strun głosowych, podkreśla raport.

Pomimo zmian jakie są celem operacji ortognatycznej, zabieg ten nie zmienia całkowicie sposobu pracy języka i warg ani znacząco nie zmienia struktur związanych z połykaniem.

- Zatem późne pojawienie się objawów klinicznych po zabiegu sugeruje, że technika chirurgiczna nie była pierwotną przyczyną problemu, ale raczej predysponowała  do powstania tego zaburzenia, podsumowują autorzy pracy. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
chirurgia stomatologiczna   powikłania   wady zgryzu  

POLECAMY W SERWISACH