Odmładzanie zębów. Zabiegi jakimi dysponuje stomatologia

- De-aging zębów, czyli odmładzanie uśmiechu to kompleksowe działanie, którego celem jest nie tylko usunięcie czy zamaskowanie oznak starzenia się zębów, ale także dobre zdrowie jamy ustnej
- Stan zębów pogarszają palenie papierosów, niewłaściwa dieta i zła higiena jamy ustnej, przestrzega lek. dent. Anna Przybyła-Cichoń z Dentim Clinic Medicover w Katowicach
- Odmładzanie uzębienia może wymagać leczenia protetycznego i implantologicznego, ale też wybielania, czy kosztownego bondingu
Wiek zębów. Zżółknięte, ukruszone, skrzywione
Z wiekiem zęby zaczynają być coraz bardziej zniszczone przez próchnicę czy choroby dziąseł, ale także stają się w coraz większym stopniu zużyte w takcie procesów gryzienia, żucia, a nawet zgrzytania. Co gorsza części z nich zwyczajnie brakuje.
Naturalne zmiany związane ze starzeniem się zębów to ich ciemnienie, zarówno za sprawą barwników z zewnątrz, jak i niszczenia szkliwa. Mogą ulegać starciu, ukruszeniom, pęknięciom, a niektóre – skrzywieniu. Jeśli braki zębowe są nieodbudowane, to pojawiają się problemy nie tylko z estetyką, ale z jedzeniem czy nawet mową. Starzenie obejmuje także dziąsła, które ulegają recesji i coraz częściej zaczynają się pojawiać stany zapalne.
– Niestety, wieku się nie oszuka i starzenie widać także w zębach. Możemy ten proces spowalniać, dbając właściwie o higienę oraz zgłaszając się na regularne przeglądy do dentysty. Nie na wszystko jednak mamy wpływ, jak predyspozycje genetyczne czy przebyte w dzieciństwie choroby, które odbijają się na późniejszej wytrzymałości uzębienia. Ale to, na co mamy wpływ, to nasze nawyki, które tylko pogarszają stan zębów. Mowa tu oczywiście o paleniu papierosów, niewłaściwej diecie i zapominaniu o obowiązku mycia zębów – mówi lek. dent. Anna Przybyła-Cichoń z Dentim Clinic Medicover w Katowicach.
Dentystów nie brakuje. Wynik badania „Barometr zawodów”
Finansowanie stomatologii na NFZ. Idą zmiany?
Kompletny uśmiech. Bez tego trudno odmłodzić uzębienie
Jednym z najbardziej dokuczliwych sygnałów starzenia się jest coraz więcej brakujących zębów. Proteza stała się jednym z przedmiotów, które najbardziej kojarzą nam się ze starością. Dentyści podkreślają, że wcale nie musi tak być.
– Brak zębów: jednego, kilku lub nawet wszystkich to poważny problem zdrowotny. Choć utracić ząb można w wyniku urazu albo wypadku, to w przeważającej większości przyczyną jest próchnica. Po to potrzebne są regularne przeglądy, by wykryć ją na wczesnym etapie i wyleczyć, zanim ząb trzeba będzie wyrwać. Gdy do tego dojdzie, pozostaje nie tylko nieestetyczna luka, ale obniża się jakość życia przez utrudnienie jedzenia, gryzienia i, czasami, mowy. Co gorsza, taki stan zagraża sąsiednim zębom, które się przekrzywiają. To prawdziwy efekt domina – wyjaśnia dentystka.
Leczenie protetyczne. Chroni też przed zmarszczkami
Jak zatem odmłodzić uśmiech z brakującymi zębami? Nie czekaj, tylko działaj. Ząb można odbudować, nawet jeśli korona jest zniszczona i pozostał sam korzeń.
– Tak naprawdę mamy możliwość odbudowy zęba na każdym etapie jego zniszczenia. Podstawa to oczywiście wypełnienia kompozytowe, ale również wkłady koronowo-korzeniowe, które mocują protetyczną koronę na zachowanych korzeniach pacjenta. Jeśli zęba brakuje w ogóle, to stosuje się mosty i protezy. Z kolei implanty stomatologiczne wiążą się z ingerencją chirurgiczną, ale niemal w sposób anatomiczny i funkcjonalny zastępują utracony ząb wraz z korzeniem – tłumaczy ekspert.
Problemy z jedzeniem i niewyraźna mowa to tylko jeden aspekt braków zębowych, ale konsekwencje sięgają dalej, bo do wyglądu twarzy. Zmiany postępują powoli, więc mogą być niezauważalne przez długi czas. Ich przyczyną jest zanik kości szczęki i żuchwy w miejscu braków. Twarz może przez to wydawać się krótsza, usta – mniejsze, a wokół nich pojawią się zmarszczki w liczbie większej i wcześniej, niż zapowiadałaby metryka. Zmiany obejmują też skórę twarzy, która, bez właściwego podparcia, też ulegnie wiotczeniu i pojawią się kolejne zmarszczki.
Korekta wad zgryzu. Nawet w starszym wieku
Szkliwo tracimy nieodwracalnie. W najgrubszym miejscu jego warstwa sięga 2–3 milimetrów, a za każdym razem, gdy je myjemy, ścieramy mikronową jej część. To działanie daje widoczny efekt w postaci pogłębiającego się koloru zębów. Innym rodzajem ścierania jest tzw. atrycja, czyli ścieranie się zębów przez ich kontakt ze sobą, m.in. podczas gryzienia i żucia.
– U niektórych osób wzajemne tarcie zębów górnych i dolnych prowadzi do wyraźnego skrócenia ich koron. Poza kwestiami estetycznymi odsłonięta jest zębina, co skutkuje nadwrażliwością. Natomiast pogłębianie się defektu grozi zapaleniem miazgi i jej martwicą. By zapobiec ścieraniu, powinniśmy zidentyfikować źródło problemu: czy są to wady zgryzu, a może bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie zębami? Wymagana jest kontrola u dentysty – radzi lek. dent. Anna Przybyła-Cichoń.
Jak się przed tym ustrzec? Średnia szczoteczka i pasty z dodatkami, jak fluorki i hydroksyapatyt, ale bez drobinek ścierających szkliwo, które są zwykle zawarte w wybielających pastach do zębów. To wzmocni szkliwo.
Wady zgryzu sprzyjają wszelkim ich konsekwencjom, jak próchnica, choroby dziąseł, ale też ścieranie się zębów. Nierówne zęby to brak lub niewłaściwe podparcie dla skóry twarzy. W efekcie wcześniej powstają lub pogłębiają się zmarszczki: wokół ust, bruzdy nosowo-wargowe, zapadają się policzki i uwypukla się podbródek.
– Leczenie ortodontyczne nie jest zarezerwowane tylko dla nastolatków. Mogą z niego korzystać także osoby dorosłe, zwłaszcza jeśli wady zgryzu prowadzą u nich do komplikacji, jak zaburzenia pracy stawu skroniowo-żuchwowego, ścieranie się zębów czy dolegliwości bólowe. Wpłynie ono także na poprawę owalu twarzy i napięcie skóry w okolicach szczęki i żuchwy – opisuje dentystka.
Bonding. Znacząca poprawa wyglądu zębów
Na starte zęby rada jest tylko jedna, czyli odbudowa estetyczna lub protetyczna.
Jednym z de-agingowych zabiegów, który jest stosowany dość powszechnie, jest tzw. bonding. Cechuje się on nieinwazyjnością i szerokimi możliwościami. Jego sekretem jest materiał kompozytowy (wykonuje się z niego wypełnienia ubytków), z zastosowaniem którego stomatolog formuje brakujący fragment zęba, maskuje pojedyncze przebarwienia czy poprawia kształt korony. Oprócz plusów ma też swoje minusy – jest mniej trwały niż odbudowy protetyczne. Wytrzymałość materiału szacuje się na 5 lat.
W zaawansowanych przypadkach starcia zębów trzeba myśleć już o rozwiązaniach protetycznych, których właściwości pozwolą na zastąpienie funkcji utraconych części koron zębów, tzn. dadzą pacjentowi swobodę jedzenia nawet twardszych produktów. Materiały ceramiczne cechują się większą trwałością, ale też ich optyczne cechy są zbliżone do zębów naturalnych pacjenta. Minusy? To oczywiście koszty.
Zęby palacza. Zerwanie z nałogiem podstawą poprawy
Palenie jest bez wątpienia jednym z nałogów, które najbardziej szkodzą zębom. Nie tylko pod względem ich wyglądu czy nawet zapachu z ust, ale przede wszystkim w aspekcie zdrowotnym. To dziesiątki toksyn i trujących chemikaliów, które wnikają w tkanki i przenikają do krwiobiegu, powodując przy tym mnóstwo szkód. Zęby palacza wyglądają na dużo starsze, niż faktycznie wskazuje data urodzenia, ale też zagrożone są próchnicą, paradontozą, a jama ustna – rakiem. Dobra wiadomość jest taka, że ryzyko schorzeń stosunkowo szybko spada po rzuceniu palenia, jednak... żółty kolor zostaje.
– Jedną ze wskazówek, które mogą mówić o wieku zębów, jest ich kolor. U osób starszych będzie to pogłębiony przez ubytek szkliwa naturalny kolor, a u innych: dodatkowo porcje barwników z pożywienia, napojów, ale też z metalowych elementów protetycznych czy z palenia papierosów. Wiele pomóc może tutaj sam zabieg higienizacji, czyli profesjonalne usunięcie osadów z powierzchni zębów i kieszonek dziąsłowych – mówi ekspert Dentim Clinic Medicover.
De-aging uśmiechu to przede wszystkim zarówno profilaktyka, jak i szereg zabiegów w gabinecie dentysty mających na celu przywrócenie zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł, ale co za tym idzie – także młodszego wyglądu zębów.

CZYTAJ TAKŻE:
-
153 miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów w rozdaniu wiosennym
eduDENT -
W Elektrowni Powiśle rusza Centrum Metamorfoz Medicover Stomatologia
bizDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Rejestracja pacjentów stomatologicznych rozpisana na kilka miesięcy
newsDENT -
Program bezpłatnej opieki stomatologicznej nad uczniami Nowogardu
newsDENT -
Po 20 latach skarga pacjenta na wynik leczenia kanałowego zęba. Sprawa w sądzie
lexDENT -
Higiena jamy ustnej dzieci leczonych onkologicznie
techDENT -
NFZ wyda 2,8 mld zł na leczenie zębów w 2023 r. To o 16,8 proc. więcej niż rok temu
bizDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wolsztyn, wielkopolskie