Odkryta przez polskich naukowców cząsteczka ma znaczenie w walce z koronawirusem

1-MNA (1-metylonikotynamid) to związek pochodzenia naturalnego, fizjologicznie obecny w organizmie człowieka. Substancja powstaje w wyniku metabolizmu witaminy B3 (zwanej też niacyną) i występuje głównie w wątrobie, a w mniejszych ilościach także w nerkach, płucach, sercu i mózgu. Wraz z wiekiem spada zdolność naszego organizmu do przemiany witaminy B3.
1-MNA a najnowsze wyniki badań
- Zwalczanie stanu zapalnego. Poziom 1-MNA w niektórych chorobach wirusowych może być obniżony. Na przykład w moczu niemowląt przechodzących infekcję wirusem RSV (ang. respiratory syncytial virus, syncytialny wirus oddechowy). Obniżenie poziomu 1-MNA, w przypadku ostrej infekcji wirusem RSV może być przyczyną osłabienia zdolności organizmu do zwalczania stanu zapalnego.
- Wspomaganie walki z wirusami. W przeprowadzonym na początku roku badaniu przesiewowym naukowcy pracowali nad korelacją pomiędzy COVID-19, a wcześniej znanymi śmiertelnymi epidemiami koronawirusów (COV), SARS i MERS COV oraz wyselekcjonowali grupę substancji przeciwwirusowych, zatwierdzonych przez FDA (Agencja Żywności i Leków; USA), które mogą być rekomendowane do włączenia w leczenie objawów COVID-19. Na wyselekcjonowanej liście 20 preparatów znalazły się m.in. witamina B12 i nikotynamid (witamina B3).
Dodatkowo najnowsze badania naukowe opublikowane przez chińskich i włoskich naukowców w Cell Death & Differentiation w marcu b.r. dotyczące odpowiedzi immunologicznej w infekcji COVID-19, również rekomendują podawanie nikotynamidu (witaminy B3) w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.
Witamina B3 w naszym organizmie przekształca się do cząsteczki 1-MNA [5]. Następnie 1-MNA ulega dalszym przemianom, w efekcie których powstaje związek (H2O2- nadtlenek wodoru), który jest istotny w procesie odpowiedzi naszego organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe. Związek ten (H2O2) aktywuje inflammasomy uruchamiając odpowiedź organizmu na infekcję [6].
Szerokie spektrum działania 1-MNA
- 1-MNA a błony śluzowe. Błony śluzowe stanowią naturalną barierę ochronną organizmu, są zatem częścią układu odpornościowego. Bakterie i wirusy właśnie przez nie próbują wnikać do środka organizmu człowieka. W dalszej kolejności pobudzony zostaje przez to układ immunologiczny. Jednym z elementów istotnych w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych jest zaś niacyna (witamina B3). Cząsteczka 1–MNA jest gotową, już przekształconą formą witaminy B3.
- 1-MNA a układ sercowo-naczyniowy. Śródbłonek to warstwa komórek wyściełająca wewnętrzne ściany naczyń i największy gruczoł wydzielania wewnętrznego [7]. Przez lata uważano, że stanowi on tylko barierę pomiędzy krwią̨ i mięśniami gładkimi naczyń. Dziś wiadomo, że jest to organ, który wpływa na napięcie ścian naczyń krwionośnych oraz reguluje ich aktywność zapalną. Zaburzenie funkcji śródbłonka prowadzi do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, przewlekłej niewydolności serca, dyslipidemii.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Zaświadczenia z wynikiem LDEK i LEK po nowemu
eduDENT -
NFZ w Białymstoku ogłosił 37 konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
NFZ w Zielonej Górze ogłosił 48 konkursów na udzielane świadczeń stomatologicznych
newsDENT -
Miazga zęba obumiera z niewiadomych przyczyn. Odpowiedzialny zębiniak
techDENT -
Podkarpacki OW NFZ podaje ceny oczekiwane w świadczeniach stomatologicznych
newsDENT -
Spis z natury w gabinecie stomatologicznym. Niejednolite stanowiska skarbówki
bizDENT -
Bezdech senny. Zagrożeniem dla implantów?
techDENT -
Aparat ortodontyczny. Leczenie do końca życia
techDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie -
lekarz dentysta
Nederland, zagranica