PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Odkryta przez polskich naukowców cząsteczka ma znaczenie w walce z koronawirusem

Autor: miro • Źródło: ms
04-06-2020, 13:15
Odkryta przez polskich naukowców cząsteczka ma znaczenie w walce z koronawirusem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Odkryta niedawno przez polskich naukowców cząsteczka 1-MNA zaskakuje kolejnymi, obiecującymi właściwościami. Badania przeprowadzone w wielu ośrodkach na świecie wykazały, że związek 1-MNA wykazuje właściwości przeciwzapalne. Efekt ten może być ważny w walce z infekcjami.

1-MNA (1-metylonikotynamid) to związek pochodzenia naturalnego, fizjologicznie obecny w organizmie człowieka. Substancja powstaje w wyniku metabolizmu witaminy B3 (zwanej też niacyną) i występuje głównie w wątrobie, a w mniejszych ilościach także w nerkach, płucach, sercu i mózgu. Wraz z wiekiem spada zdolność naszego organizmu do przemiany witaminy B3.

1-MNA a najnowsze wyniki badań
- Zwalczanie stanu zapalnego. Poziom 1-MNA w niektórych chorobach wirusowych może być obniżony. Na przykład w moczu niemowląt przechodzących infekcję wirusem RSV (ang. respiratory syncytial virus, syncytialny wirus oddechowy). Obniżenie poziomu 1-MNA, w przypadku ostrej infekcji wirusem RSV może być przyczyną osłabienia zdolności organizmu do zwalczania stanu zapalnego.

- Wspomaganie walki z wirusami. W przeprowadzonym na początku roku badaniu przesiewowym naukowcy pracowali nad korelacją pomiędzy COVID-19, a wcześniej znanymi śmiertelnymi epidemiami koronawirusów (COV), SARS i MERS COV oraz wyselekcjonowali grupę substancji przeciwwirusowych, zatwierdzonych przez FDA (Agencja Żywności i Leków; USA), które mogą być rekomendowane do włączenia w leczenie objawów COVID-19. Na wyselekcjonowanej liście 20 preparatów znalazły się m.in. witamina B12 i nikotynamid (witamina B3).

Dodatkowo najnowsze badania naukowe opublikowane przez chińskich i włoskich naukowców w Cell Death & Differentiation w marcu b.r. dotyczące odpowiedzi immunologicznej w infekcji COVID-19, również rekomendują podawanie nikotynamidu (witaminy B3) w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

Witamina B3 w naszym organizmie przekształca się do cząsteczki 1-MNA [5]. Następnie 1-MNA ulega dalszym przemianom, w efekcie których powstaje związek (H2O2- nadtlenek wodoru), który jest istotny w procesie odpowiedzi naszego organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe. Związek ten (H2O2) aktywuje inflammasomy uruchamiając odpowiedź organizmu na infekcję [6].

Szerokie spektrum działania 1-MNA
- 1-MNA a błony śluzowe. Błony śluzowe stanowią naturalną barierę ochronną organizmu, są zatem częścią układu odpornościowego. Bakterie i wirusy właśnie przez nie próbują wnikać do środka organizmu człowieka. W dalszej kolejności pobudzony zostaje przez to układ immunologiczny. Jednym z elementów istotnych w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych jest zaś niacyna (witamina B3). Cząsteczka 1–MNA jest gotową, już przekształconą formą witaminy B3.

- 1-MNA a układ sercowo-naczyniowy. Śródbłonek to warstwa komórek wyściełająca wewnętrzne ściany naczyń i największy gruczoł wydzielania wewnętrznego [7]. Przez lata uważano, że stanowi on tylko barierę pomiędzy krwią̨ i mięśniami gładkimi naczyń. Dziś wiadomo, że jest to organ, który wpływa na napięcie ścian naczyń krwionośnych oraz reguluje ich aktywność zapalną. Zaburzenie funkcji śródbłonka prowadzi do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, przewlekłej niewydolności serca, dyslipidemii.

SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH