• Naukowcy ocenili czy  oddychanie przeponowe pomaga w ograniczeniu lęku przed leczeniem stomatologicznym.
  • Jeśli dziecko z dentofobią świadomie angażuje przeponę, aby wziąć głębsze oddechy, mniej się boi.
  • Dzięki oddychaniu przeponą wizyta dziecka u dentysty trwa krócej.

Niepokój związany z leczeniem stomatologicznym u najmłodszych pacjentów to poważne wyzwanie dla dentysty. Takie dziecko często zachowuje  się destrukcyjnie i niechętne współpracuje z lekarzem.

Co pomaga zmniejszyć niepokój u dziecka

Istnieją dowody naukowe, że oddychanie przeponowe zmniejsza strach i niepokój, ale niewiele wiadomo, czy pomaga także opanować dentofobię u dziecka.

Włoscy naukowcy z Department of Psychology, Sapienza University w Rzymie oceniali skuteczność oddychania przeponą podczas leczenia stomatologicznego. Badana grupa liczyła 20 dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Tylko część dzieci nauczono oddychania przeponą podczas leczenia.

Oddychanie przeponowe lub brzuszne to technika, która zmniejsza częstotliwość oddychania i maksymalizuje ilość gazów we krwi poprzez zaciskanie przepony. Pozwala to na pogłębienie wdechu i wydechu. Przeprowadzono już badania, które dały pozytywne wyniki u dorosłych z dentofobią, jednak do tej pory nikt nie sprawdzał, na ile oddychanie brzuszne może być przydatne w przypadku dziecka, które boi się leczenia zębów.

Po tym jak  mały pacjent zajął miejsce w fotelu dentystycznym, robiono mu  elektrokardiogram. Ponadto poziom emocji (w tym ból, strach i szczęście)  oceniano z wykorzystaniem  wizualnej skali analogowej.

Część dzieci była uczona oddychania przeponowego. Zabieg stomatologiczny rozpoczynano dopiero, gdy dziecko potrafiło prawidłowo oddychać przeponą. Dzieci z grupy kontrolnej przechodziły leczenie zębów bez takiego przygotowania.

Okazało się, że oddychanie brzuszne jest obiecującym narzędziem do zmniejszania stresu psychologicznego i fizjologicznego u dzieci z lękiem dentystycznym – podkreśla jeden z prowadzących badanie - dr Maurizio Bossù.

Na ile skuteczne są głębokie oddechy 

Po zabiegu dzieci zostały poproszone o pozostanie na trzyminutową ocenę, ponownie określono ich emocje przy pomocy wizualnej skali. Strach narastał aż do zakończenia wizyty u dentysty tylko u dzieci z grupy kontrolnej. Te zaś które stosowały technikę oddechową, bały się znacznie mniej po wizycie u dentysty, poza tym były mniej smutne. U dzieci z grupy kontrolnej testy nie wykazały zmniejszenia smutku.

Dzieci, które nie ćwiczyły oddychania brzusznego, odczuwały silniejszy ból. - To był zauważalny efekt, co dowodzi, że głębokie oddechy skutecznie tłumią ból związany z zabiegiem stomatologicznym, podkreślają badacze.

Co więcej, oddychanie przeponą skróciło czas trwania wizyty u dentysty  o kilka minut. Mali pacjenci, ćwiczący głębokie oddechy, spędzali w gabinecie średnio 37,9 min., podczas gdy dzieci z grupy kontrolnej 42,5 min.

Badanie zostało opublikowane w International Journal of Paediatric Dentistry.

- Oddychanie przeponowe to tania i łatwa do stosowania metoda w codziennej praktyki dentystycznej, może skutecznie osłabiać negatywne emocje i stres fizjologiczny u dzieci z dentofobią. W efekcie dziecko będzie lepiej współpracować i wizyta potrwa krócej,  podsumowali naukowcy.