PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Obrzęk jamy ustnej jako objaw COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
24-03-2021, 09:13
Obrzęk jamy ustnej jako objaw COVID-19 Wydłuża się lista objawów infekcji koronawirusem (fot. Unsplash)
W Wielkiej Brytanii lekarze opisali dwa przypadki nietypowych objawów zakażenia koronawirusem z rejonu jamy ustnej.

Zwiększa się liczba prac dowodzących, że na postawie objawów występujących w rejonie jamy ustnej można diagnozować infekcję koronawirusem. Najczęściej dotyczą one języka, o czym pisaliśmy w tekście Owrzodzenie języka powiązane z COVID-19 i suchości jamy ustnej - u blisko 75 proc. pacjentów z COVID-19 .

Opisane w periodyku British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery  przypadki mogą stanowić rzadki przejaw COVID-19, o czym należy pamiętać u pacjentów z obrzękiem języka lub dna jamy ustnej, gdy nie ma wyraźnych stomatologicznych przyczyn problemu, podkreśla dr David McGoldrick, z Queen Elizabeth w Birmingham w Wielkiej Brytanii. 

53-letni mężczyzna
W pierwszym przypadku 53-letni mężczyzna zgłosił się do szpitala  z obrzękiem języka i dna jamy ustnej. Nie miał historii urazów, bólu zębów ani kserostomii. Ponadto nie nie stwierdzono u niego żadnych znanych objawów COVID-19.

Tomografia komputerowa wykazała, że ​​mężczyzna miał obrzęk szyi i jamy ustnej, zaczęto podejrzewać, że problemy pacjenta są spowodowane dusznicą bolesną Ludwiga, rzadką infekcją bakteryjną, która może się pojawić  po ropniu zęba. Chory został poddany ocenie na szpitalnym oddziale chirurgii jamy ustnej i szczękowo-twarzowej. Mężczyzna miał miękki obustronny obrzęk szyi i obrzęknięte dno jamy ustnej. Jednak lekarze nie stwierdzili stomatologicznego źródła infekcji.

Natomiast test w kierunku infekcji wirusem SARS-CoV-2 dał wynik pozytywny.  

22-letni mężczyzna
Drugi przypadek dotyczył pacjenta, który zgłosił się do szpitala narzekając na ból i obrzęk języka. Badanie endoskopowe nosa wykazało obrzęk błony śluzowej nosa i podstawy języka mężczyzny. Ponadto pacjent miał łagodne zmiany głosu. Natomiast badanie tomograficzne  potwierdziło, nie tylko obrzęk języka, szczególnie u podstawy, ale także zmiany w płucach typowe dla COVID-19.

Podczas gdy lekarze czekali na wyniki badań obrazowych, pacjent  wypisał się ze szpitala, zanim można było wykonać potwierdzające badanie w kierunku COVID-19.

Tego typu rzadkie symptomy COVID-19 mogą  wynikać z faktu, że komórki nabłonka języka mają wysokie stężenie receptorów enzymu konwertującego angiotensynę 2.  A to sprawia, że są bardziej podatne na reakcję zapalną.
Chociaż korelacja ta nie oznacza związku przyczynowego, jednak uważamy, że oba te przypadki mogą stanowić rzadkie objawy COVID-19 - podsumował McGoldrick.

Dotychczasowe badania wykazują, że różnego typu objawy z rejonu jamy ustnej, w tym owrzodzenie i zmiany powierzchni języka (tzw. języki COVID-owy), mogą być powiązane z zakażeniem SARS-CoV-2.  Niedawno w Wielkiej Brytanii dentysta zdiagnozował dwa bezobjawowe przypadki infekcji SARS-CoV-2 na podstawie rutynowych badań stomatologicznych, które przeprowadził u dwóch nastolatków. Pacjenci mieli dobrą higienę jamy ustnej, ale stwierdził krwawienie z dziąseł i liczne uszkodzenia jamy ustnej.

Więcej: British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   COVID-19   ropień  

POLECAMY W SERWISACH