PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Obluzowanie implantu w kości - Polacy pracują nad rozwiązaniem problemu

28-06-2013, 00:01
Naukowcy z Białegostoku pracują nad implantami stomatologicznymi (fot. Fotolia/PTWP)
Naukowcy z Białegostoku pracują nad implantami stomatologicznymi (fot. Fotolia/PTWP)
Naukowcy z Politechniki Białostockiej pracują nad udoskonaleniem implantów stomatologicznych. To część projektu "Transfer technologii do przemysłu".

Uczelnia wypracowała nowe rozwiązania, które zostały zgłoszone do opatentowania, m. in. wewnątrzkostny implant stomatologiczny oraz sposób stymulacji komórek kostnych dla implantów stomatologicznych i innych implantów dokostnych.

- Wypracowana metoda ma pomóc rozwiązać jeden z głównych problemów związanych z implantami w stomatologii, jakim jest ich obluzowanie w jamie kostnej. Budowa rozporowa implantu stomatologicznego ma zapewnić lepszą stymulację komórek kostnych - tłumaczy Paweł Miniuk, rzecznik patentowy Politechniki Białostockiej.

Na PB opracowano również specjalny zatrzask kulowy do protez zębowych. Jego zaletą jest minimalne zużycie. Obliczono, że przy założeniu, iż posiadacz protezy wyjmuje ją - po to aby umyć - i zakłada - minimum dwa razy dziennie, powierzchnie zaczepu po około czterech latach używania "zaledwie uległyby dotarciu".

W związku z tym, że chodzi o nowe, innowacyjne rozwiązania, w trakcie prac nad nimi naukowcy nie chcą omawiać żadnych szczegółów z nimi związanych, aby nie pokazać ich konkurencji - tłumaczy odpowiedzialna za promocję na Politechnice Białostockiej Agnieszka Halicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   implantologia   Materiały  

POLECAMY W SERWISACH