PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Obawa przed dentystą to zmory przeszłości

Autor: miro • Źródło: ms
11-03-2022, 08:01
Obawa przed dentystą to zmory przeszłości Połowa dorosłych odczuwa lęk przed pójściem do dentysty Fot. AdobeStock
Według Szkockiej Fundacji Zdrowia Jamy Ustnej połowa dorosłych odczuwa lęk przed pójściem do dentysty. Jednak większość pacjentów, którzy w końcu siadają na fotel, stwierdza, że wcale nie było tak źle, jak sądzili wcześniej.
  • Na pusty żołądek do dentysty to kiepski pomysł.
  • Na wszelki wypadek pacjent powinien mieć pod ręką niektóre, dostępne bez recepty, środki przeciwbólowe.
  • Najszybszy możliwy reżim zakończenia leczenia stomatologicznego, to nie najlepszy pomysł. 

Odkładanie zabiegów stomatologicznych, to dość powszechne zjawisko wśród osób, których doświadczenie z dentystami nie należało w przeszłości do najszczęśliwszych. Często tak było ze względu na okoliczności interwencji stomatologicznej, wynikającej z dojmującego bólu zęba.

Endodontka Marina Saura, ekspertka zespołu Andrew Scott Dental Care (Aberdeen) zapewnia, że obawa przed dentystą prawie zawsze wynika ze złych doświadczeń  z przeszłości i przedstawia kilka wskazówek, dzięki którym kolejna wizyta będzie bezproblemowa. Czy ma rację?

Rada 1: zadawaj pytania i zdobywaj informacje

Niezależnie od tego, czy chodzi o leczenie kanałowe, implanty, korony, czy proste wypełnienie - zadawaj wiele pytań na temat planowanego zabiegu. Poznaj procedurę i uzyskaj szeroką wiedzę o celu leczenia.

Wiele terminologii stomatologicznych z pewnością brzmi tajemniczo, może nawet złowrogo, ale szczegółowe wyjaśnienia uzyskane przed zabiegiem i w jego trakcie, pozwalają zrelaksować, się pacjentom, którzy wiedzą co się dzieje i dlaczego.

Rada 2: zjedz przed wizytą

Wiele osób nie je przed wizytą, ponieważ stres „ściska żołądek”, a poza tym każdy stara się, aby przed wizytą u dentysty zęby były czyste. To błąd. Powstrzymywanie się od jedzenia jest nierozważne szczególnie gdy pacjent musi być znieczulony, ponieważ głodny - może czuć się bardziej oszołomiony niż gdyby zjadł solidny posiłek.

Rada 3: pozbądź się stereotypów

Jeśli minęło wiele lat od ostatniej wizyty u dentysty, pacjent może mieć wspomnienia sięgające rachitycznego sprzętu, nieprzyjemnych zapachów i oczywiście doznań bólowych. Jednak przez lata sprzęt i techniki zostały znacząco rozwinięte i udoskonalone. Nie niosą już za sobą traumatycznych doznań.

Rada 4: przygotuj środki przeciwbólowe

Tylko część zabiegów stomatologicznych powoduje niewielki ból, większość jest bezbolesnych. Na wszelki wypadek można mieć pod ręką niektóre, dostępne bez recepty, środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Jeśli dojdzie do infekcji, trudno wykluczyć tkliwości i obrzęku, co może powodować nieprzyjemne doznania.

Rada 5: nie spiesz się

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH