• Wielu dentystów jest przekonanych, że lasery przydają się w ograniczonym zakresie  i są zbyt drogie, te mity obala amerykański periodontolog prof. Samuel Low.
  • Dzięki technologii laserowej dentysta zwiększa liczbę przeprowadzanych zabiegów i liczbę przyjmowanych pacjentów.
  • Pacjenci mają więc zapewnione leczenie wg najwyższych standardów.

Lasery mają wiele zalet w leczeniu tkanek miękkich jamy ustnej: są proste oraz szybkie w użyciu, zmniejszają potrzebę stosowania miejscowego znieczulenia, zapewniają doskonałą kontrolę krwawienia podczas nacięcia oraz eliminują potrzebę zakładania szwów. Co więcej, powrót do zdrowia po zabiegu jest często bezobjawowy dzięki właściwościom odkażającym, przeciwbólowym oraz biostymulującym promieniowania laserowego.

Procedura ta, prowadząca do doskonałych efektów klinicznych jest więc mniej inwazyjna i traumatyczna niż terapia tradycyjna. Nic zatem dziwnego, że w porównaniu z tradycyjnymi procedurami, leczenie laserem wiąże się z mniejszą potrzebą stosowania środków przeciwbólowych oraz leków przeciwzapalnych, a także mniejszym dyskomfortem pacjentów. 

Mimo tych niewątpliwych zalet wśród stomatologów  nadal krążą fałszywe przekonania na temat laseroterapii. Najbardziej rozpowszechnione mity na temat laserów omawia prof. Samuel Low z University of Florida, College of Dentistry, periodontolog i chirurg stomatologiczny z blisko 30-letnim doświadczeniem, oraz były prezes  American Academy of Periodontology.

Mit 1 - Wszystkie lasery są podobne

Wbrew powszechnemu przekonaniu ​​wszystkie lasery dentystyczne nie działają w ten sam sposób na tkanki jamy ustnej. Różne długości fal oddziałują inaczej z różnymi chromoforami (hemoglobiną, wodą, hydroksyapatytem) znajdującymi się w tkance docelowej (w membranach błony śluzowej, dziąsłach lub tkance zęba). Efekt terapeutyczny jest zatem zależny od podobieństwa optycznego oraz współczynnika absorpcji dla danej długości fali. Ponadto istnieją lasery do tkanek miękkich i lasery, które można wykorzystać w terapii zarówno tkanek miękkich, jak zębów oraz kości.

Bez wiedzy na temat fizycznych właściwości laserów, a także bez odpowiedniego przeszkolenia lekarz może kupić laser, który nie daje  optymalnych wyników terapii. Zwykle dzieje się tak, gdy długość fali lasera dentystycznego nie jest odpowiednia dla tkanki docelowej. Zatem można 
uniknąć tych problemów, tylko wtedy, gdy decyzja o zakupie konkretnego typu lasera jest dostosowana do rodzaju procedur wykonywanych w danej praktyce stomatologicznej.

Gdy technologia i długość fali są odpowiednie dla zabiegu, stomatologia laserowa jest szybką, bezpieczną i skuteczną formą terapii. Jej podstawową zaletą jest to, że zabiegi laserowe są minimalnie inwazyjne (m. in. mniejsze krwawienie) i ogólnie bezbolesne, dając najwyższy poziom komfortu, mniej dolegliwości bólowych po operacji i szybki proces gojenia. 

Mit  2 - Lasery dentystyczne mają ograniczony zakres

Wielu stomatologów, którzy mogą nie być świadomi wszechstronnych właściwości laserów uważa, że ​​technologia ta ogranicza się do kilku zabiegów, takich jak gingiwektomia czy biopsja. Co oczywiście nie jest prawdą. Dzięki wykorzystaniu  laserów diodowych zabiegi te powodują minimalne krwawienie i miejsce operowane doskonale się goi. Tyle że  zakres stosowania laserów dentystycznych jest znacznie większy.

Na przykład lasery diodowe do tkanek miękkich doskonale nadają się do wykonywania zabiegów wokół korony (bez konieczności stosowania nitki retrakcyjnej). Ponadto świetnie sprawdzają się w zabiegach frenektomii, wydłużania korony (z zachowaniem szerokości biologicznej) oraz niechirurgicznego zabiegu w leczeniu chorób przyzębia, takich jak laserowa redukcja i łyżeczkowanie bakterii, a także leczeniu owrzodzeń jamy ustnej.

 Laser w przeciwieństwie do tradycyjnego wiertła opracowuje tkankę twardą bez kontaktu z powierzchnią zęba. Nie wytwarza także wibracji, nie wydaje dźwięku wiercenia, a jego zastosowanie jest mniej bolesne. Na przykład wszechstronność lasera erbowego  z domieszką chromu, skandu, galu i granatu (Er,Cr:YSGG) pozwala na preparację ubytków ( od I do V klasy) przy minimalnym znieczuleniu miejscowym lub całkowicie bez podawania środka znieczulającego.

Lasery te mają powinowactwo do hydroksyapatytu i wody, co sprawia, że są bardzo przydatne w zabiegach chirurgicznych przyzębia. Co więcej, licówki i korony cyrkonowe można łatwo usunąć bez cięcia materiałów, a powierzchnie implantów tytanowych są skutecznie odkażone, gdy pacjent ma  periimplantitis.

Mit 3 - Lasery dentystyczne są zbyt drogie

Inwestycja w laser szybko się zwraca - wielu dentystów odnotowuje wzrost przychodów dzięki wprowadzeniu laseroterapii. Pacjenci stają się coraz bardziej świadomi  technologii medycznych, nic zatem dziwnego, że oczekują tego samego w stomatologii. W rzeczywistości laseroterapia może przyciągnąć nowych pacjentów, zapewniając dokładnie to, czego oczekują: najwyższy standard opieki klinicznej, argumentuje prof. Low. 

Skoro  większość dzisiejszych procedur może być uzupełniona technologią laserową, dentyści mogą zapewnić bardziej kompleksową opiekę na miejscu, co pomaga w rozwoju praktyki. Dzięki laserom, można wykonywać wiele różnorodnych zabiegów w czasie jednej  wizyty i zasadniczo wyeliminować potrzebę uciążliwych wizyt kontrolnych. Zatem pacjenci wracają szybko do swoich codziennych obowiązków, a lekarze mogą każdego dnia przyjmować więcej osób.

Minimalizowanie potrzeby wizyt kontrolnych jest  szczególnie istotne w dobie pandemii COVID-19,  pacjenci nie muszą obawiać się zakażenia podczas wielokrotnych wizyt w gabinecie.