PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Obalanie mitów na temat laseroterapii w stomatologii

Autor: nieck • Źródło: en
05-10-2021, 08:00
Obalanie mitów na temat laseroterapii w stomatologii Laseroterapia w stomatologii to minimalnie inwazyjna technologia (fot. Shutterstock)
Lasery są wszechstronnym, ekonomicznym narzędziem w gabinetach stomatologicznych. Jakie są najbardziej rozpowszechnione mity na ich temat?
  • Wielu dentystów jest przekonanych, że lasery przydają się w ograniczonym zakresie  i są zbyt drogie, te mity obala amerykański periodontolog prof. Samuel Low.
  • Dzięki technologii laserowej dentysta zwiększa liczbę przeprowadzanych zabiegów i liczbę przyjmowanych pacjentów.
  • Pacjenci mają więc zapewnione leczenie wg najwyższych standardów.

Lasery mają wiele zalet w leczeniu tkanek miękkich jamy ustnej: są proste oraz szybkie w użyciu, zmniejszają potrzebę stosowania miejscowego znieczulenia, zapewniają doskonałą kontrolę krwawienia podczas nacięcia oraz eliminują potrzebę zakładania szwów. Co więcej, powrót do zdrowia po zabiegu jest często bezobjawowy dzięki właściwościom odkażającym, przeciwbólowym oraz biostymulującym promieniowania laserowego.

Procedura ta, prowadząca do doskonałych efektów klinicznych jest więc mniej inwazyjna i traumatyczna niż terapia tradycyjna. Nic zatem dziwnego, że w porównaniu z tradycyjnymi procedurami, leczenie laserem wiąże się z mniejszą potrzebą stosowania środków przeciwbólowych oraz leków przeciwzapalnych, a także mniejszym dyskomfortem pacjentów. 

Mimo tych niewątpliwych zalet wśród stomatologów  nadal krążą fałszywe przekonania na temat laseroterapii. Najbardziej rozpowszechnione mity na temat laserów omawia prof. Samuel Low z University of Florida, College of Dentistry, periodontolog i chirurg stomatologiczny z blisko 30-letnim doświadczeniem, oraz były prezes  American Academy of Periodontology.

Mit 1 - Wszystkie lasery są podobne

Wbrew powszechnemu przekonaniu ​​wszystkie lasery dentystyczne nie działają w ten sam sposób na tkanki jamy ustnej. Różne długości fal oddziałują inaczej z różnymi chromoforami (hemoglobiną, wodą, hydroksyapatytem) znajdującymi się w tkance docelowej (w membranach błony śluzowej, dziąsłach lub tkance zęba). Efekt terapeutyczny jest zatem zależny od podobieństwa optycznego oraz współczynnika absorpcji dla danej długości fali. Ponadto istnieją lasery do tkanek miękkich i lasery, które można wykorzystać w terapii zarówno tkanek miękkich, jak zębów oraz kości.

Bez wiedzy na temat fizycznych właściwości laserów, a także bez odpowiedniego przeszkolenia lekarz może kupić laser, który nie daje  optymalnych wyników terapii. Zwykle dzieje się tak, gdy długość fali lasera dentystycznego nie jest odpowiednia dla tkanki docelowej. Zatem można 
uniknąć tych problemów, tylko wtedy, gdy decyzja o zakupie konkretnego typu lasera jest dostosowana do rodzaju procedur wykonywanych w danej praktyce stomatologicznej.

Gdy technologia i długość fali są odpowiednie dla zabiegu, stomatologia laserowa jest szybką, bezpieczną i skuteczną formą terapii. Jej podstawową zaletą jest to, że zabiegi laserowe są minimalnie inwazyjne (m. in. mniejsze krwawienie) i ogólnie bezbolesne, dając najwyższy poziom komfortu, mniej dolegliwości bólowych po operacji i szybki proces gojenia. 

Mit  2 - Lasery dentystyczne mają ograniczony zakres

POLECAMY W SERWISACH