O zdrowiu jamy ustnej - 19 listopada w Dzień Rzucania Palenia

Konsumpcja wyrobów tytoniowych nadal stanowi jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego w Polsce - aż 26 proc. dorosłych Polaków i 17 proc. Polek regularnie pali tradycyjne papierosy. Niestety, nowe wyroby tytoniowe cieszą się coraz większą popularnością wśród ludzi młodych. Szacuje się, że w Polsce około 28 proc. chłopców i 18,6 proc. dziewcząt w wieku 13–15 lat używa e-papierosy. Ponadto w tej samej grupie wiekowej 15,6 proc. chłopców i 14,9 proc. dziewcząt pali tradycyjne papierosy.
Lista fatalnych dla zdrowia skutków nikotynizmu jest długa: m.in. zwiększone odkładanie się płytki i kamienia nazębnego, nieświeży oddech, przebarwienia, zwiększona utrata masy kostnej w szczęce, leukoplakia, choroby dziąseł, możliwe powikłania przy leczeniu implantologicznym, zaburzenie procesów regeneracji po leczeniu periodontologicznym, ekstrakcji zęba oraz zabiegu chirurgicznym, a także nowotwory jamy ustnej.
Zęby
Nie bez przyczyny mówi się o tzw. zębach palacza, przebarwionych, pożółkłych i bardziej podatnych na próchnicę oraz wypadanie. Niezależnie czy pali się nałogowo, czy też od czasu do czasu, papierosy szkodzą zdrowiu oraz estetyce zębów. Zaczyna się od nalotów, które osiadają na zębach tworząc nieestetyczne plamy, trudne do usunięcia podczas szczotkowania.
Papierosy powodując także większe odkładanie się płytki nazębnej, w której zalegają bakterie, zwiększają ryzyko próchnicy. Nałóg często prowadzi do niedoboru witaminy C, co może być przyczyną zmniejszenia wytrzymałości zębów – te stają się osłabione, szkliwo bardziej podatne na uszkodzenia i demineralizację. Groźne zmiany mogą dojść nawet do miazgi, która jest bardzo czułą tkanką i w najlepszym wypadku może się to skończyć leczeniem kanałowym. Najnowsze badania wykazują, że tytoniowy nałóg zaburza równowagę bakteryjną w jamie ustnej, a to sprzyja chorobom.
Dziąsła
Im więcej i dłużej palimy, tym większe jest ryzyko chorób dziąseł, a później, jeżeli nie rzucimy palenia, to leczenie jest utrudnione. Substancje zawarte w papierosach powodują powstawanie osadu i rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej, ale i zmniejszają produkcję śliny, która powinna stanowić naturalną ochronę tkanek. Suchość w jamie ustnej jeszcze bardziej sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej. Z czasem dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, nadwrażliwości, stanów zapalnych, a stąd już tylko krok do paradontozy, która może skutkować utratą zębów.
Palenie ma szkodliwy wpływ zarówno na struktury kostne, jak i tkanki miękkie, zakłóca normalnie funkcjonowanie komórek, z których zbudowane są dziąsła. Te stają się słabiej ukrwione, więc jeśli są podrażnione, rany będą się goić znacznie dłużej. Palenie papierosów jest też jednym z czynników ryzyka powstania poekstrakcyjnego zapalenia kości zębodołu, czyli tzw. suchego zębodołu.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
Marihuana w gabinecie stomatologicznym
techDENT -
Cudzoziemcy chcą w Polsce studiować stomatologię
eduDENT -
NIL na temat dawek szczepionki przeciwko COVID-19
newsDENT -
Dentysta wynalazcą sposobu na kserostomię
techDENT -
Brazylijska mutacja koronawirusa w Wlk. Brytanii
techDENT -
Koronawirus 9 marca 2021 r.: 282 zgony i 9 954 zakażeń
newsDENT -
Małopolska: NFZ poszukuje dentystów chętnych do podpisania kontraktu
newsDENT -
Henry Schein: dentyści powinni móc szczepić przeciwko COVID-19
newsDENT
-
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
Sprawozdania o odpadach do 15 marca
lexDENT -
Koronawirus 2 marca: 216 zgonów i 7930 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Ścinawa, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie