- Znajomi zapytali mnie czy nie zechciałbym odwieźć ich do domu, bo uczestniczyli w spotkaniu połączonym z degustacją alkoholi, a oni z zaoferowanego połączenia nieskrępowanie korzystali - opowiada Thomas O'Connor. - Cała operacja miała odbyć się przy użyciu ich samochodu. - Trochę się skonfudowałem, gdy okazało się, że auto ma automatyczną skrzynię biegów. Nigdy nie byłem kierowcą takiegosamochodu - relacjonował dentysta.

- Wszystko przebiegało bez problemu, do momentu, gdy wiedziony przyzwyczajeniem tuż przed zatrzymaniem koniecznie chciałem nacisnąć sprzęgło. Skończyło się na stłuczce - opowiada Thomas O'Connor.

„Przesiadka" ze szczoteczki manualnej na elektryczną może mieć podobne konsekwencje, nie literalnie oczywiście, bo o stłuczce nie może być mowy. Dla własnego dobra pamiętać należy o tym, aby myjąc zęby szczoteczką elektryczną, nie pomagać jej w działaniu w utrwalony od dawna, a więc w tkwiący w podświadomości, sposób.

Cóż można poradzić użytkownikom szczoteczek elektrycznych? - Wskazówką jest mój przypadek jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Nie staraj się wyręczać urządzenia w znany ci od lat sposób - przekonuje Thomas O'Connor.

Stosując szczoteczkę manualną, sami ustalamy parametry szczotkowania: czas, siłę nacisku, częstotliwość ruchów i ich charakter. Zaawansowane szczoteczki elektryczne czynią to za nas. Tak więc nierozsądne byłoby na przykład zwiększanie ponad miarę siły nacisku na powierzchnię szkliwa, czy wspomaganie zaprogramowanej sekwencji ruchów oscylacyjnych, rotacyjnych i pulsujących własnym scenariuszem zapamiętanym w trakcie mechanicznego szczotkowania zębów.

Leniwość jest w tym przypadku jak najbardziej wskazaną cechą charakteru. Wszystko co musisz robić, to przystawianie głowicy elektrycznej szczoteczki do kolejnych zębów - zapewnia Thomas O'Connor.

Czy szczoteczki elektryczne lepiej czyszczą zęby od manualnych? - Prawdopodobnie tak, o ile robisz to we właściwy sposób - uważa dentysta z Cambridge.

* Thomas O'Connor jest m.in. doradcą w organizacjach non profit King's Fund oraz w Health Education East of England zajmujących się m.in. kwestiami zdrowia obywateli Wielkiej Brytanii.

O szczoteczkach elektrycznych pozytywnie wypowiadała się m.in. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prof. nadzw. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Badania pilotażowe, które przeprowadziłam, wykazały, że elektryczne szczoteczki z technologią oscylacyjno - rotacyjno - pulsacyjną nie powodują recesji dziąseł - oceniła uczona.

- Recesja jest objawem, należy zatem ustalić jej przyczynę. - Powstawanie recesji jest zazwyczaj wieloczynnikowe. Jedną z przyczyn może być nieprawidłowe czyszczenie zębów przez pacjenta - mówiła prof. Marzena Dominiak.

Czytaj także: Prof. Marzena Dominiak: szczoteczki elektryczne nie powodują recesji dziąseł