PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

O szczepionkach chroniących przed wariantem brazylijskim wirusa

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
27-04-2021, 07:46
O szczepionkach chroniących przed wariantem brazylijskim wirusa Szczepionka przeciwko COVID-19 (fot. unsplash)
- Na ten moment nic nie wskazuje, żeby obecne szczepionki nie chronią ludzi przed brazylijskim wariantem wirusa - ocenia prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.
  • Szczepionki a wariant indyjski koronawirusa  
  • Pandemia - pierwszy tydzień maja decydujący
  • Zakażenia wirusowe jesienią 
  • Wyścig szczepionek z wirusami

Pytany o wariant indyjski koronawirusa, prof. Flisiak wyjaśnił, że na ten moment nic nie wskazuje, żeby obecne szczepionki nie chroniły ludzi przed nim. Nic nie wskazuje także, żeby on miał być bardziej inwazyjny od brytyjskiego. Jeśli zatem nie jest bardziej zakaźny, to oznacza, że go nie zdominuje - powiedział profesor.

Zaapelował jednocześnie, żeby Polacy utrzymali jeszcze w ciągu najbliższych dwóch tygodni dyscyplinę w kontaktach.

- Mamy przed sobą długi weekend i wiemy doskonale, że Polacy w mniejszym bądź większym stopniu ruszą na majówkę. Ponadto od poniedziałku w większości województw w kraju dzieci poszły do szkoły. Z doświadczeń minionych miesięcy wiemy, czym to się kończyło. Oczywiście, w tym momencie znacznie większa część populacji jest uodporniona w sposób naturalny poprzez kontakt z wirusem, czy poprzez szczepienie, niż to miało miejsce w styczniu czy we wrześniu 2020 r.  - powiedział prof. Flisiak.

- Miejmy nadzieję, że nie nastąpi wzrost zakażeń - dodał. - Ja byłem za nieco ostrożniejszym podejściem. Natomiast będę cieszył się, jeśli nie będę miał racji - oświadczył prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

W ocenie prof. Flisiaka przez najbliższe dwa tygodnie Polacy powinni utrzymać dotychczasową ostrożność w kontaktach.

- Jeżeli w ciągu tygodnia po długim weekendzie utrzyma się trend spadkowy zachorowań na COVID-19, to będzie już dobrze. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wtedy odpuścić sobie szczepienia - podkreślił prof. Flisiak.

Zwrócił uwagę, że na pewno na jesieni będziemy notować w Polsce zakażenia wirusowe. Wyjaśnił, że to będzie związane z falą regularnych zachorowań na choroby przeziębieniowe.

- Otwartym pozostaje pytanie, czy to będzie zwyżka związana z wirusem SARS-CoV-2 spowodowana tym, że nie zaszczepimy wystarczającej części społeczeństwa, czy też będzie to zwyżka zachorowań o wszelkiej etiologii związanej z infekcjami górnych dróg oddechowych - powiedział prof. Flisiak.

- Jeżeli w ciągu tygodnia po długim weekendzie utrzyma się trend spadkowy zachorowań na COVID-19, to znaczy, że będzie już dobrze - powiedział PAP prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

Ocenił, że dużo będzie zależało od liczby osób zaszczepionych.

Zaznaczył jednocześnie, że nikt nie daje gwarancji, że osoby zaszczepione nie zachorują na COVID-19. - Wszystko to, co się dzieje w medycynie, nie jest 100 proc. Szczepionka zmniejsza ryzyko ponownej infekcji, ale jej w 100 proc. nie eliminuje - powiedział prof. Flisiak.

Zwrócił uwagę, że dotychczas udało się w medycynie wyeliminować w 100 proc. jedynie ospę prawdziwą.

- Wirusy mutują, w środowisku ludzkim pojawiają się także nowe, uprzednio przypisane zwierzętom, więc wcześniej czy później będzie kolejna epidemia w jakimś regionie świata, ale niekoniecznie na taką skalę. Z tym wszyscy musimy się pogodzić, za każdym razem pracując nad nowymi szczepionkami" - wskazał prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka   pandemia  

POLECAMY W SERWISACH