PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

O ryzyku depresji świadczą zęby mleczne!

Autor: nieck • Źródło: kan
20-02-2019, 10:20
O ryzyku depresji świadczą zęby mleczne! Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Naukowcy od kilkunastu lat starają się znaleźć metody, które pomogą zidentyfikować osoby, zwłaszcza wśród dzieci, zagrożone chorobami psychicznymi. Ostatnio do takich prognostyków złych rokowań dla psychicznej kondycji dopisali wygląd zębów mlecznych.

Naukowcy przeanalizowali mleczaki tracone przez sześciolatki. Okazało się, że ich budowa jest powiązana z trudnościami behawioralnymi.  Dzieci, u których szkliwo było cieńsze, często miały problemy z koncentracją, a nawet podwyższony poziom agresji. Te natomiast cechy wiążą się z gorszym zdrowiem psychicznym w dorosłym życiu. Na trop tego powiązania wpadła psychiatra Erin Dunn, pracująca w Massachusetts General Hospital. 

W badaniu, które zaprezentowała na konferencji American Association for the Advancement of Science (AAAS), brało udział 37 dzieci, które ukończyły 6. rok życia. Rodzice byli proszeni o dostarczanie mleczaków, które straciły ich dzieci. Następnie zęby w laboratorium były szczegółowo analizowane. Oceniana była nie tylko grubość szkliwa, ale także objętość miazgi i inne cechy budowy.

Wysokiej jakości zdjęcia oraz charakterystyka dzieci opisywana przez nauczycieli i rodziców pozwoliły w jednoznaczny sposób znaleźć związek między budową szkliwa a określonymi zachowaniami. Korelacja ta była nawet większa niż dowiedziony już związek między kondycją psychiki a czynnikami społecznoekonomicznymi.

Zawiązki zębów formują się podczas życia płodowego i kryją "zapis" tego co dzieje się z dzieckiem podczas ciąży i pierwszych lat po narodzeniu. Jeśli matka lub dziecko są źle odżywione i doświadczają silnego stresu, może to mieć decydujący wpływ na rozwój zębów, a także wiązać się z zapoczątkowaniem procesu prowadzącego do zaburzeń psychicznych w późniejszym okresie życia.

Podczas, gdy do tej pory zęby wykorzystywane były przez antropologów i archeologów w badaniach trybu życia, to nikt nie dostrzegł ich potencjału w prognozowaniu zdrowia psychicznego. Przez dziesięciolecia naukowcy próbują znaleźć jakiś sposób, by identyfikować dzieci szczególnie zagrożone zaburzeniami psychicznymi. Być może zęby pozwolą rozwiązywać tę zagadkę, cieszyła się dr Dunn.

Więcej: msn.com 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mleczne   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH