U pacjenta rozwinęła się zakrzepica żyły szyjnej wewnętrznej po ekstrakcji trzeciego zęba trzonowego. To niezwykle rzadko występujące powikłanie zabiegu stomatologicznego, gdyż choroba Lemierre’a prawie zniknęła odkąd antybiotykoterapia stała się powszechnie dostępna.

 - Rozwój odontogennej infekcji z narastającymi dolegliwościami bólowymi oraz opuchlizną szyi wywołała podejrzenia, przeprowadzono testy krwi i diagnostykę obrazową, napisał dr Aarati Keshary z University of Kansas School of Medicine na łamach periodyku Journal of Evolution of Medical and Dental Sciences. 

Zapomniana choroba o podłożu zakaźnym - choroba Lemierre'a to groźne stan septyczny wywołany przez bakterię Fusobacterium necrophorum, prawie co piąty przypadek kończy się zgonem. Po raz pierwszy chorobę te opisano w 1936 r.,jednak wkrótce antybiotyki stały się ogólnie dostępne, co sprawiło, że choroba Lemierre'a niemal przestała występować.

Infekcje jamy ustno-gardłowej takie jak np zapalenie migdałków czy zapalenie wyrostka sutkowatego najczęściej wywołuje chorobę Lemierre'a, która prowadzi  do zakrzepicy żył zwłaszcza szyjnej wewnętrznej.

Pacjent 18-letni pojawił się u lekarza internisty, ponieważ od trzech dni cierpiał z powodu mdłości, torsji, a ból i opuchlizna zaczęły nasilać się w lewej części twarzy. Z jego historii medycznej wynikało, że niecałe 3 tygodnie wcześniej miał wykonaną ekstrakcję ósemki. Żuchwa była zaczerwieniona i opuchnięta, pacjent nie miał gorączki, obniżone ciśnienie krwi (98/57 mmHg) i przyspieszoną akcję serca. 

Po trzech dniach hospitalizacji miał ostrą niewydolność oddechową i musiał być intubowany. Jego stan szybko się pogarszał, rozwijała się sepsa i groziła mu niewydolność wielonarządowa. USG szyi wykazało zakrzepicę żyły szyjnej wewnętrznej i zakrzepowe zapalenie żyły, zaś badanie RTG klatki piersiowej ujawniło zapalenie płuc, posiew krwi na obecność F. necrophorum dało wynik dodatni. 

Pacjent został poddany intensywnej antybiotykoterapii i po 12 dniach mógł być wypisany ze szpitala.

Od szybkiego przeprowadzenia diagnostyki zależy życie pacjentów z chorobą Lemierre'a, bo tylko wtedy możliwe jest włączenie prawidłowego leczenia, piszą autorzy pracy.

Więcej:  Journal of Evolution of Medical and Dental Sciences