Walczący z uporczywymi przebawieniami zastanawiają się, dlaczego ich pasty okazują się nieskuteczne w walce z „uśmiechem palacza” lub podczas szczotkowania powodują nadwrażliwość zębów i dyskomfort w obrębie jamy ustnej. Odpowiedź może kryć się w RDA.

RDA, czyli „Relative Dentine Abrasivity” to współczynnik ścieralności zębiny przez pastę do zębów. Określa się go poprzez pobudzenie tkanek zębowych za pomocą neutronu i wyczyszczenia ich z użyciem badanego produktu. Tak powstała ilość aktywnych elementów, wnikających do preparatu, informuje o wysokości RDA. 

Szkliwo każdej osoby charakteryzuje inna podatność na ścieranie podczas szczotkowania. Często dyskomfort podczas pielęgnacji jamy ustnej wynika nie tylko z nieprawidłowego nacisku, ale także z niedostosowania wskaźnika RDA do indywidualnych potrzeb. Zaproponowany indeks ścieralności szkliwa daje konsumentom punkt odniesienia, którym powinni kierować się przy wyborze pasty, w celu poprawienia ogólnej kondycji zębów –tłumaczy Ines Pesko, specjalista białej perły®. 

Jaki wskaźnik RDA wybrać?

Wskaźnik RDA w poszczególnych pastach do zębów przybiera różne wartości:
40 oznacza bardzo niską ścieralność - odpowiednią dla wrażliwych zębów,
70 niską,
100 - średnią (obydwa charakteryzują pasty odpowiednie do codziennego użytku).

Z myślą o ochronie szkliwa, szczególnie w przypadku zębów z nadwrażliwością, warto wybierać pasty o niskim indeksie RDA, zawierające aktywne składniki naturalne. Przykładem może być enzym oksydazy glukozowej, który – zamiast mechanicznego czyszczenia – rozpuszcza zabarwienia bez uszkadzania szkliwa zębów. Zapewnia on bezpieczny efekt wybielający i pomaga utrzymać naturalną równowagę w mikroflorze jamy ustnej.

RDA powyżej 100 to wysoka ścieralność, polecana palaczom i osobom pijącym znaczne ilości kawy, herbaty lub czerwonego wina.

Im wyższa liczba, tym silniejsza ścieralność ułatwiająca usunięcie poważniejszych plam powstałych na skutek np. palenia tytoniu. Niższe wartości RDA warto z kolei wybierać, gdy na co dzień używa się sonicznej szczoteczki do zębów.

Gdzie szukać informacji o RDA?

Dobrze dobrana pasta o odpowiednim stopniu ścieralności RDA, wespół z przeznaczoną do potrzeb użytkownika szczoteczką do zębów oraz prawidłową techniką szczotkowania – wiele może zdziałać. Przy wyborze produktu do codziennej pielęgnacji jamy ustnej warto, więc, zwrócić uwagę na indeks RDA.

- Wybierając naszą pastę dla palaczy, kupujący znajdzie na opakowaniu informację o RDA o wartości 139, natomiast na paście krystaliczna biel - RDA o wartości 12 - tłumaczy Ines Pesko.

Odpowiednia ścieralność… i co dalej?

Warto pamiętać, że poprawnie dobrany wskaźnik RDA to jeden z kilku czynników wpływających na skuteczność pasty do zębów i tylko wspólnie z innymi odpowiednio dobranymi parametrami, spełni swoją rolę. Dostępne na rynku pasty charakteryzują się na przykład różnymi proporcjami związków aktywnych, przyczyniających się do wzmocnienia i remineralizacji szkliwa.

- Należy zwrócić uwagę również na działanie odbudowujące preparatów. Podstawową funkcją past do zębów jest oczywiście usuwanie zabrudzeń i gromadzących się w jamie ustnej mikroorganizmów, ale dobrze jeśli odbywa się to przy jednoczesnym działaniu regenerującym. Warto zwracać uwagę na zawartość w produktach do higieny jamy ustnej składników takich jak hydroksyapatyt np. zawarty w paście: biel i odbudowa, który wnika do zębiny i zamyka otwarte kanaliki zęba, odbudowując ich szkliwo – podkreśla Zlatko Jurik, założyciel marki biała perła®.