PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

O bakterie jamy ustnej też dbać trzeba

Autor: nieck • Źródło: en
09-09-2021, 12:32
O bakterie jamy ustnej też dbać trzeba Mało kto wie, jak właściwie stosować płyn do płukania ust (fot. Unsplash)
O ile powszechna świadomość na temat znaczenia zdrowia  stomatologicznego jest coraz większa (dzięki nieprzerwanej pracy edukacyjnej prowadzonej przez dentystów), to nadal niewielu Polaków wie, jak prawidłowo dbać o mikrobiom jamy ustnej.
  •  Firma Nutro Pharma przeprowadziła online “Badanie świadomości na temat mikrobiomu jamy ustnej” na grupie 500 osób.
  • Okazuje się, że choć uczestnicy badania byli świadomi wpływu stanu jamy ustnej na inne obszary zdrowia, ale większość nie dba o jej florę bakteryjną
  • Zaledwie 20 proc. respondentów twierdziło, że dba o florę bakteryjną inną niż w jelitach.

Polacy są coraz bardziej świadomi wpływu stanu jamy ustnej na różne obszary  zdrowia, ale jak pokazuje “Badanie świadomości na temat mikrobiomu jamy ustnej”, przeprowadzone na zlecenie Nutro Pharma, większość nie dba o własną florę bakteryjną. Co więcej posiada znikomą wiedzę nt. probiotyków. Zaledwie 20 proc. respondentów wskazało, że dba o florę bakteryjną inną niż w jelitach. Eksperci wskazują na potrzebę szerszej edukacji.

Sprawcza moc bakterii z jamy ustnej 

W jamie ustnej człowieka znajduje się nawet 700 gatunków mikroorganizmów. Niektóre z nich żyją z nami w symbiozie i mają zasadniczy wpływ na zdrowe funkcjonowanie organizmu. Jednak zakłócenie tej równowagi (dysbioza), wynikające z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, spadku odporności, antybiotykoterapii lub czynników genetycznych, prowadzi do rozwoju miejscowych infekcji (zapalenia przyzębia itp.).  

NutroPharma zleciła przygotowanie badania, w którym sprawdziła, m.in. jaki stosunek do higieny jamy ustnej mają Polacy, jak dbają o jej mikrobiotę i jaką mają świadomość w zakresie pozytywnego wpływu probiotyków na zdrowie.

 Wyniki badania wskazują na dużą społeczną świadomość dotyczącą wpływu stanu jamy ustnej na kondycję całego organizmu. Niestety nie zawsze ta świadomość przekłada się na podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych.

 Jak Polak dba o zdrowie jamy ustnej

Wśród aktywności podejmowanych najczęściej w zakresie codziennej higieny jamy ustnej jest mycie zębów. Ponad 55 proc. badanych deklaruje, że szczotkuje je dwa razy dziennie, raz dziennie to wskazanie 25,4 proc. ankietowanych. Poza szczotkowaniem respondenci sięgają również po inne preparaty oraz dodatkowe rozwiązania służące do pielęgnacji jamy ustnej: płyny do płukania 70,6 proc. czy nici dentystyczne 42 proc. Jednocześnie, aż 19,6% badanych nie stosuje dodatkowych środków i zabiegów w celu zapewnienia odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Zauważalna jest też rosnąca świadomość stosowania suplementów diety w dbaniu o jamę ustną - stosuje je 12 proc. ankietowanych. Jednak wiedza o probiotykach, w kontekście zdrowia jamy ustnej i potrzebie ich regularnego przyjmowania, jest wciąż niska.


W świadomości społecznej, są one często kojarzone wyłącznie z osłoną jelit przy antybiotykoterapii. Na zadane w badaniu pytanie: Czy dbasz o florę bakteryjną, inną niż ta w jelitach? - zaledwie 20,8 proc. odpowiedziało “tak”. 

Zdrowie ogólne zaczyna się w jamie ustnej

SŁOWA KLUCZOWE
badania   higiena jamy ustnej   bakterie  

POLECAMY W SERWISACH