PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowy nieinwazyjny sposób leczenia DSS-Ż

Autor: nieck • Źródło: en
30-10-2020, 11:01
Nowy nieinwazyjny sposób leczenia DSS-Ż Dwumiesięczna fizjoterapia - masaż z użyciem olejku lawendowego dwukrotnie zmniejsza ból przy DSS-Ż (fot. pixabay)
Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego choć dość powszechne (do 12 proc. osób), jednak wcale nie są łatwe w leczeniu. Okazuje się, że umiejętna fizjoterapia z użyciem olejku lawendowego wydajnie zmniejsza odczuwany przez pacjentów ból.

Początkowo, gdy dr Merve Benli zainteresowała się aromaterapią i masażem jako metodą terapii na dysfunkcję stawów skroniowo-żuchwowych, była raczej sceptycznie nastawiona. Ku własnemu zaskoczeniu jednak odkryła, że aromaterapia działa.

Teraz mogę stwierdzić z dużą dozą pewności, że masaż z zastosowaniem olejku lawendowego znacznie zmniejsza ból u pacjentów ze zdiagnozowaną DSS-Ż, mówi dr Benli z katedry protetyki w Istanbul University in Turkey.

- To pierwsze badanie, w którym próbowano tej nieinwazyjnej metody w leczeniu pacjentów z zaburzeniem stawu skroniowo-żuchwowego, w którym uzyskano dużą skuteczność, chwali się badaczka. "

DSS-Ż dotyka 12 proc. populacji wg danych National Institute of Dental and Craniofacial Research. Wśród cierpiących z powodu tego zaburzenia pacjentów jest dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn, w znacznie większym stopniu dotyka to także dorosłych ludzi w młodym wieku.  

Sugeruje się, że skuteczną opcją może być masaż terapeutyczny- aktywujący mechanizmy hamowania bólu i stymulujący  ośrodek parasympatyczny oraz zwiększający siłę i elastyczność mięśni. Masaż poprawia także lokalne krążenie i produkcję endogennych opioidów zmniejszających odczuwanie bólu.

Masaż aromaterapeutyczny z użyciem olejku lawendowego ma działanie antyseptyczne, uspokajające, wzmagające krążenie oraz regenerujące, dowiedziono także że zmniejsza ból neuropatyczny, reumatoidalny oraz ból u pacjentów onkologicznych. Zatem jest interesująca opcja w terapii zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Do tej pory jednak nie próbowano badać na ile może być skuteczny w przypadku tej dysfunkcji.

W trakcie badania pacjenci byli podzieleni na trzy grupy, pierwsza miała sesje masażu aromaterapeutycznego z olejkiem lawendowym wykonywane przez wyspecjalizowanego fizjoterapeutę, drugą poddawano masażowi z użyciem placebo, czyli olejku migdałowego, pacjentom z trzeciej grupy powiedziano, że ich objawy będą obserwowane przez rok i dopiero po tym okresie rozpocznie się ich leczenie.

Terapia masażem (dwie sesje 50-minutowe w tygodniu) trwała przez dwa miesiące. W przypadku każdej osoby zużywano w trakcie zabiegu fizjoterapii stomatologicznej 6 ml olejku lawendowego lub migdałowego.  Dolegliwości bólowe oceniano trzykrotnie w czasie badania przed rozpoczęciem leczenia masażem, tuż po jego zakończeniu i w dwa miesiące później.

Wyniki aromaterapii z olejkiem lawendowym:
- przed terapią wg wizualnej analogowej skali bólu pacjenci oceniali swoje doznania na 6-9, tuż po terapii 1-3, po dwóch miesiącach nadal ból dokuczał im  tylko nieznacznie w porównaniu ze stanem przed leczeniem.
Wyniki aromaterapii z olejkiem migdałowym:
- nie odnotowano tak dużej zmiany w odczuwaniu bólu, o ile na początku ocena jego intensywności wypadała na 6-9, to tuż po cyklu masaży oceniana była na 3-5 i pozostawała na tym poziomie przez kolejne dwa miesiące.

Jak podkreśla dr Benli dalsze badania nad wpływem fizjoterapii wykorzystującej olejek lawendowy są potrzebne, ale w jej ocenie dzięki przeciwbólowemu i hamującemu stan zapalny oddziaływaniu istnieje duża szansa, że taka terapia będzie skuteczna także w leczeniu innych zaburzeń rejonu jamy ustnej.

Więcej: Cranio

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
staw s-ż   leczenie bólu   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH