Nowy nieinwazyjny sposób leczenia DSS-Ż

Początkowo, gdy dr Merve Benli zainteresowała się aromaterapią i masażem jako metodą terapii na dysfunkcję stawów skroniowo-żuchwowych, była raczej sceptycznie nastawiona. Ku własnemu zaskoczeniu jednak odkryła, że aromaterapia działa.
Teraz mogę stwierdzić z dużą dozą pewności, że masaż z zastosowaniem olejku lawendowego znacznie zmniejsza ból u pacjentów ze zdiagnozowaną DSS-Ż, mówi dr Benli z katedry protetyki w Istanbul University in Turkey.
- To pierwsze badanie, w którym próbowano tej nieinwazyjnej metody w leczeniu pacjentów z zaburzeniem stawu skroniowo-żuchwowego, w którym uzyskano dużą skuteczność, chwali się badaczka. "
DSS-Ż dotyka 12 proc. populacji wg danych National Institute of Dental and Craniofacial Research. Wśród cierpiących z powodu tego zaburzenia pacjentów jest dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn, w znacznie większym stopniu dotyka to także dorosłych ludzi w młodym wieku.
Sugeruje się, że skuteczną opcją może być masaż terapeutyczny- aktywujący mechanizmy hamowania bólu i stymulujący ośrodek parasympatyczny oraz zwiększający siłę i elastyczność mięśni. Masaż poprawia także lokalne krążenie i produkcję endogennych opioidów zmniejszających odczuwanie bólu.
Masaż aromaterapeutyczny z użyciem olejku lawendowego ma działanie antyseptyczne, uspokajające, wzmagające krążenie oraz regenerujące, dowiedziono także że zmniejsza ból neuropatyczny, reumatoidalny oraz ból u pacjentów onkologicznych. Zatem jest interesująca opcja w terapii zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Do tej pory jednak nie próbowano badać na ile może być skuteczny w przypadku tej dysfunkcji.
W trakcie badania pacjenci byli podzieleni na trzy grupy, pierwsza miała sesje masażu aromaterapeutycznego z olejkiem lawendowym wykonywane przez wyspecjalizowanego fizjoterapeutę, drugą poddawano masażowi z użyciem placebo, czyli olejku migdałowego, pacjentom z trzeciej grupy powiedziano, że ich objawy będą obserwowane przez rok i dopiero po tym okresie rozpocznie się ich leczenie.
Terapia masażem (dwie sesje 50-minutowe w tygodniu) trwała przez dwa miesiące. W przypadku każdej osoby zużywano w trakcie zabiegu fizjoterapii stomatologicznej 6 ml olejku lawendowego lub migdałowego. Dolegliwości bólowe oceniano trzykrotnie w czasie badania przed rozpoczęciem leczenia masażem, tuż po jego zakończeniu i w dwa miesiące później.
Wyniki aromaterapii z olejkiem lawendowym:
- przed terapią wg wizualnej analogowej skali bólu pacjenci oceniali swoje doznania na 6-9, tuż po terapii 1-3, po dwóch miesiącach nadal ból dokuczał im tylko nieznacznie w porównaniu ze stanem przed leczeniem.
Wyniki aromaterapii z olejkiem migdałowym:
- nie odnotowano tak dużej zmiany w odczuwaniu bólu, o ile na początku ocena jego intensywności wypadała na 6-9, to tuż po cyklu masaży oceniana była na 3-5 i pozostawała na tym poziomie przez kolejne dwa miesiące.
Jak podkreśla dr Benli dalsze badania nad wpływem fizjoterapii wykorzystującej olejek lawendowy są potrzebne, ale w jej ocenie dzięki przeciwbólowemu i hamującemu stan zapalny oddziaływaniu istnieje duża szansa, że taka terapia będzie skuteczna także w leczeniu innych zaburzeń rejonu jamy ustnej.
Więcej: Cranio

-
Pandemia przyspiesza - rząd zwiększa obostrzenia
newsDENT -
Polska: trwają poszukiwania genów odporności na COVID-19
techDENT -
Gabinety stomatologiczne: zdecydowanie za niskie efekty wydatków na marketing
bizDENT -
COVID-19: samorządy medyczne bez zaproszenia od prezydenta na konsultacje
lifeDENT -
Dentysta - położnik
lifeDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Nie ma szturmu dentystów spoza UE na polski rynek pracy
bizDENT -
Rusza program edukacyjno - profilaktyczny w zakresie próchnicy zębów
newsDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
DenticaCenter w grupie Tar Heel Capital
bizDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa Śródmieście, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Międzyrzec Podlaski, lubelskie -
lekarz dentysta
Mińsk Mazowiecki, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
szkolenie on-line "Ochrona...
Warszawa, mazowieckie -
Pacjent wzywa do zapłaty...
cała Polska, cała Polska -
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie -
„Stomatologia dziecięca.”
Toruń, kujawsko-pomorskie