• W porównaniu z bardziej tradycyjnymi plombami wkłady (inlay) i nakłady (onlay) są trwalsze, ponieważ mają większą twardość i odporność na ścieranie
  • Inlay/onlay lepiej zabezpiecza ząb przed nawrotem próchnicy - trwałość tego typu odbudowy zęba, w porównaniu z wypełnieniem tradycyjnym, jest na ogół dłuższa o kilka lat 

Nowoczesne odtwarzanie zniszczonych zębów

Inlay - to wypełnienie jest przygotowywane "na wymiar", a więc dopasowane idealnie do zęba, zarówno kształtem jak i  odcieniem. 

Inlay jest bardziej trwały od standardowego wypełnienia i oczywiście bardziej estetyczny. Dodatkowo jest odporny na przebarwienia i ścieranie.  Innymi słowy jest to inwestycja na lata.

W zależności od skali uszkodzeń, taki typ wypełnienia  wymaga dwóch wizyt pacjenta. Podczas pierwszej przygotowywany jest ząb pod inlay i pobierany wycisk protetyczny. Pacjent wychodzi z gabinetu dentysty z wypełnieniem tymczasowym. Na podstawie odlewu zęba w laboratorium technik dentystyczny przygotowuje precyzyjnie wypełnienie.

Na drugiej wizycie mocowane jest gotowe wypełnienie na zębie.

Rodzaje nowoczesnych wypełnień 

Odpowiednio do rozmiarów odbudowy powierzchni żucia i zgodnie ze skalą uszkodzeń zęba dentysta może zaproponować:
- inlay (odbudowa nie obejmuje guzków zęba*),
- onlay - czyli nakład, przypomina wypełnienia typu inlay, jednak jest rozszerzone dodatkowo o szczyty guzków zęba*. Onlay pokrywa całą powierzchnię żującą zęba. Odtwarza również punkty styczne, czyli punkty w których zęby stykają się ze sobą. Onlay zabezpiecza zęby przed pęknięciem,
- overlay - inaczej nadkład – w tym typie wypełnienia wkład koronowy przykrywa całą powierzchnię żującą zęba, stoki oraz szczyty guzków a dodatkowo także inne powierzchnie (językowe, styczne, przedsionkowe).

 Inlay, onlay i overlay wykonywane są:
- z żywicy porcelanowej (zęby widoczne podczas uśmiechu),
- z żywicy kompozytowej (przy nierównych lub uszkodzonych zgrzytaniem zębach),
- złota (np. onlay  na tylnych zębach). 

Złoto jest materiałem niepowodującym uczuleń i bardzo wytrzymałym. Ścieralność tych  uzupełnień jest zbliżona do ścieralności szkliwa naturalnych zębów. Zatem świetnie nadaje się do wykorzystywania w jamie ustnej, i co więcej prace ze złota zapobiegają powstawaniu próchnicy wtórnej, ponieważ mają działanie bakteriostatyczne. Niestety jego wadą jest kolor  i dlatego najczęściej stosuje się złoto w inlay/onlay w górnych zębach trzonowych.

Ile kosztują nakładki:

Onlay/inlay kompozytowy  - 400 - 1200 zł
Onlay/inlay porcelanowy - 1000 - 1900 zł
Onlay/inlay złoty - do  6000 zł  (zużywa się od 3 do 12 gramów złota)

*guzek zęba: charakterystyczną cechą kła jest jego „szpic” (guzek) mniej więcej w połowie brzegu, zęby przedtrzonowe są zębami mającymi najczęściej dwa guzki: jeden od strony policzków, a drugi od strony podniebienia, zęby trzonowe – najczęściej mają 3–4 guzki.