• Obecnie różne materiały służą do uzupełniania uszkodzonych kości, jednym z wielkich osiągnięć inżynierii tkankowej są tzw. skafoldy czyli rusztowania, na których odbudowywane są brakujące tkanki
  • Problemem w implantologii są infekcje bakteryjne. Stąd próba wbudowania w skafold miodu manuka, mającego silne właściwości przeciwbakteryjne
  • Okazuje się, że rusztowania tkankowe z miodem manuka zwiększają zdolność kości do mineralizacji oraz stymulują osteogenezę, jednak nie chronią w wystarczającym stopniu przed infekcjami bakteryjnymi

Rusztowanie tkankowe. W uzupełnianiu kości

Projektowanie biomateriałów do regeneracji kości będzie prawdopodobnie coraz częściej wymagać modyfikacji, które zmniejszają przyleganie bakterii i tworzenie biofilmu. Jeśli bowiem infekcja rozwinie się podczas regeneracji rany to znacznie utrudnia odbudowę tkanek. W efekcie potrzebna jest  interwencja  chirurgiczna, by rana mogła się zagoić.

W zależności od rodzaju utraconej struktury tkankowej w obrębie układu stomatognatycznego lub przerwania jej ciągłości mogą być wykorzystywane różne biomateriały do uzupełnienia tego ubytku.  Jedno z nowoczesnych rozwiązań - rusztowania tkankowe tzw. skafoldy, nie mają same w sobie właściwości przeciwdziałających infekcjom bakteryjnym.

Miód manuka i implancie. Regeneracja kości szybsza

Wychodząc z założenia, że materiały zapobiegające infekcjom stają się coraz bardziej potrzebne, badacze z University of Illinois Urbana-Champaign w Stanach Zjednoczonych wykorzystali kolagenowe skafoldy do przetestowania miodu manuka, który słynie ze swoich bardzo silnych właściwości przeciwbakteryjnych.

Naukowcy sprawdzali, czy  miód może być wykorzystany do hamowania wzrostu bakterii z gatunków Pseudomonas aeruginosa iStaphylococcus aureus, które najczęściej infekują  rany kości twarzy i czaszki, informuje periodyk Biomaterials

Leczenie implantologiczne może być potrzebne w leczeniu wielu schorzeń, w tym rozszczepu wargi i podniebienia, urazów różnego typu, raka oraz zaniku tkanki kostnej spowodowanej  protezami zębowymi, wyjaśnia dr BrandenHarley prowadzący badanie. Co prawda obecnie uzupełnienia kostne są już rutyną przy regeneracji brakującej tkanki, jednak są one podatne na infekcje bakteryjne.

Naukowcy dodali miód z manuka do skafoldów albo wbudowując go w ich strukturę, albo mocząc skafold w roztworze z miodem przez 40 godzin. 

W każdym przypadku sprawdzano jak wpływa on na wzrost tkanki kostnej i rozwój infekcji bakteryjnej.

Okazało się, że skafoldy moczone w 5 proc. roztworze z miodem  wspomagały zdolność kości do mineralizacji oraz stymulowały osteogenezę, jednak nie zapobiegały w wystarczającym stopniu rozwojowi bakterii.

- Wydaje się, że nasze kolagenowe skafoldy tworzą ochronne środowisko dla bakterii, co jest sporym problemem. Wyjaśnienie, w jaki sposób bakterie oddziałują z komórkami w rusztowaniach oraz dlaczego są tak odporne na antybiotyki, gdy znajdują się  w tej strukturze to spore wyzwanie, przyznaje Marley Dewey, jedna z autorek pracy.