PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowe materiały w stomatologii: badania na Politechnice Koszalińskiej

Autor: miro • Źródło: ms
09-12-2021, 09:28
Nowe materiały w stomatologii: badania na Politechnice Koszalińskiej Politechnika Koszalińska
Naukowcy z Politechniki Koszalińskiej zajmą się badaniami nad ulepszeniem materiałów, które są wykorzystywane w instrumentarium stomatologicznym oraz implantologii. Badania będą zogniskowane na materiałach, wykazujących efekt pamięci kształtu.

Badaniami nad materiałami do wytwarzania implantów zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego PK zajmie się w ramach projektu „Zastosowanie koncepcji inżynierii naprężeń do projektowania przeciwzużyciowych powłok Zr-C dla stopów z NiTi z pamięcią kształtu”.

Realizację badań sfinansuje Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS.

Kwota dotacji to 1,17 mln zł.

Interakcja między biokompatybilnym materiałem a żywymi komórkami lub tkankami powinna być dodatnia, wspomagająca gojenie się ran oraz odbudowę i integrację tkanki. Jednak daleko jest od zaprojektowania wyrafinowanych powierzchni implantów z najlepszą możliwą, selektywną funkcjonalnością dla każdej konkretnej tkanki. Wiedza na temat odpowiednich reakcji powierzchniowych jest w dalszym ciągu fragmentaryczna.

Badania będą dotyczyć przede wszystkim zastosowania stopów niklu i tytanu. Stopy te zalicza się do materiałów inteligentnych, gdyż wykazują się efektem pamięci kształtu: w określonej temperaturze – w sposób kontrolowany zmieniają kształt, a przy innych warunkach cieplnych - wracają do poprzedniego (tzw. rekonfiguracja strukturalna).

Stopy te stwarzają nowe możliwości w zakresie projektowania m.in. zaawansowanego instrumentarium stomatologicznego.

– Oczywiście, wśród szerokiej palety właściwości, którymi musi się charakteryzować implant, niezależnym warunkiem jest zachowanie w organizmie jak najdłuższej trwałości, a zatem naszym wyzwaniem jest dobór materiałów oraz uszlachetnienie ich powierzchnia aby spełniały wymienione warunki – wyjaśnił prof. dr hab. Jerzy Ratajski, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej.

źródło: Politechnika Koszalińska

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH