Nowa broń w walce z COVID-19 - przeciwciała lamy

Doniesienia o obiecujących właściwościach nanoprzeciwciał lamy pojawiły się już w maju na łamach "Cell". Teraz nanoprzeciwciała udało się udoskonalić.
Lama, alpaka oraz inne wielbłądowate zwalczają bakterie i wirusy nie tylko z pomocą przeciwciał podobnych do ludzkich, ale także znacznie mniejszych i prostszych od nich nanoprzeciwciał (nanoparticles).
Prostsze przeciwciała stosunkowo łatwo zmodyfikować metodami biologii molekularnej - i tego właśnie dokonał zespół profesora Jamesa Naismitha z brytyjskiego Rosalind Franklin Institute wspólnie z naukowcami z Oxford University. Dzięki temu nanoprzeciwciała lepiej pasują do wirusa i wiążą się z nim. W warunkach laboratoryjnych takie przeciwciała uniemożliwiały przenikanie do komórek i neutralizowały wirusa "skuteczniej niż niemal cokolwiek innego" - jak określili to autorzy. Jeśli wirus zmutuje, ponowne dopasowanie nanoprzeciwciał nie powinno być trudne.
Uzyskane przeciwciała mają zostać wypróbowane na zwierzętach jeszcze tego lata, a jeśli wyniki okażą się pomyślne, rozpoczną się badania kliniczne - z udziałem ludzi.
- Te nanoprzeciwciała mogą potencjalnie być stosowane w sposób podobny do surowicy ozdrowieńców, skutecznie zatrzymując atak wirusa u chorych. Udało nam się połączyć jedno z nanoprzeciwciał z ludzkim przeciwciałem i wykazać, że kombinacja ta była jeszcze silniejsza niż każde z nich z osobna. Takie kombinacje są szczególnie przydatne, ponieważ wirus musi zmieniać wiele cech w tym samym czasie, aby uniknąć przeciwciał; to bardzo trudne. Nanoprzeciwciała mają również potencjał jako potężny środek diagnostyczny - powiedział prof. James Naismith, dyrektor Instytutu Rosalind Franklin i profesor biologii strukturalnej na Oxfordzie.
- Te badania to świetny przykład pracy zespołowej w nauce, ponieważ stworzyliśmy, przeanalizowaliśmy i przetestowaliśmy nanoprzeciwciała w ciągu 12 tygodni. W zaledwie kilka dni przeprowadzimy eksperymenty, które zwykle zajęłyby miesiące. Mamy nadzieję, że uda się przełożyć ten przełom na badania przedkliniczne - dodał prof. Ray Owens z Oxford University.
Autor: Paweł Wernicki


-
Nielimitowane leczenie stomatologiczne pacjentów do 18 r. ż - uwagi PNRL
lexDENT -
Toruń nadal będzie olśniewał uśmiechem
newsDENT -
RNRL upomina się o gabinety stomatologiczne w szkole
newsDENT -
Stomatologia: gmina Sterdyń szuka świadczeniodawcy
newsDENT -
Integracja rynku stomatologicznego: szansa, czy zagrożenie?
bizDENT -
NRL apeluje o uwzględnienie wszystkich wniosków o rozliczenie faktur 1/12
lexDENT -
U dentysty zabezpieczenia z przemysłu chemicznego
lifeDENT -
Lepsza kontrola bólu i opuchlizny po ekstrakcji ósemek
techDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
ZĄBKI, mazowieckie -
lekarz dentysta
Stąporków, świętokrzyskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Grodzisk Mazowiecki , małopolskie