PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Norwegowie przebadali płyny do płukania ust

smn
13-10-2017, 12:37
Norwegowie przebadali płyny do płukania ust Norweskie badania w kwestii płynów do płukania ust
Chlorheksydyna usuwa płytkę nazębną, ale na ile jej skuteczność zależy od stężenia w płynie do płukania ust? Naukowcy porównali trzy roztwory, aby sprawdzić, który z nich jest lepszy w walce z płytką nazębną i stanami zapalnymi dziąseł.

Chlorheksydyna ma bakteriostatyczne i bakteriologiczne działanie. Najczęściej spotykany środek na rynku norweskim to stężenie 0,2 proc., jednak ostatnio pojawiły się w tym kraju też płyny o stężeniu 0.12 proc. i 0.06 proc. 

Naukowcy z University of Oslo Institute of Clinical Odontology postanowili przeprowadzić badanie, które pomoże dentystom w wyborze najskuteczniejszego preparatu.  Bardziej stężone roztwory chlorheksydyny (0.2 proc. i 0.12 proc.) są zalecane do krótkotrwałego używania, dla pacjentów, którzy nie są w stanie przestrzegać prawidłowej higieny jamy ustnej. Badania, które do tej pory wykonano wykazywały, że stężenie 0,2 proc. jest nieznacznie skuteczniejsze w ograniczaniu powstawania płytki nazębnej.

Dla odmiany roztwór 0.06 proc. zalecany jest do codziennego użytku. Jego producent twierdzi, że preparat chroni przed stanami zapalnymi dziąseł oraz ograniczania gromadzenia płytki nazębnej ponad 3 razy skuteczniej niż samo mechaniczne czyszczenie zębów.

W badaniu wzięło udział 60 zdrowych stomatologicznie osób – były to higienistki stomatologiczne i studenci medycyny. Nikt nie palił papierosów. Zostali podzieleni na grupy i korzystali przez 21 dni z płynów do płukania ust o trzech różnych stężeniach chlorheksadyny. Zanim jednak przystąpiono do badania uczestnicy przeszli profesjonalne czyszczenie uzębienia. Otrzymali instruktaż szczotkowania i nitkowania zębów, po którym mieli płukać usta czystą wodą  przez 30 sekund, a następnie 10 ml roztworu chlorheksydyny.

- Dostępny na rynku płyn do płukania ust, zawierający 0,2 proc. chlorheksadyny, znacząco bardziej chronił przed gromadzeniem się płytki nazębnej niż pozostałe dwa słabsze stężenia – podsumował obserwacje dr Hans Preus, periodentolog z Institute of Clinical Odontology.

 Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH