PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta

Autor: miro • Źródło: ms
26-06-2022, 19:00
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta Fot. AdobeStock
10 lat trwało ustalenie przyczyn problemów zdrowotnych 41-letniej wówczas kobiety. Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami, infekcje ucha, drażliwy nastrój i inne niewyjaśnione dolegliwości zaczęły trapić kobietę. Prawidłową diagnozę postawił … dentysta.
  • Kobieta miała 41 lat, kiedy zaczęły ją trapić nieswoiste dolegliwości: nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami, infekcje ucha, napięcie w piersiach, drażliwy nastrój. Lekarze nie umieli jej pomóc przez 10 lat
  • Sprawa wyjaśniła się gdy pacjentka udała się do periodontologa ze względu na zapalenie dziąseł
  • Chcemy, aby każdy lekarz ogólny miał podstawową wiedzę w tym zakresie – informowała dr Juliette Balfour, brytyjska specjalistka zajmująca się chorobami seniorów

10 lat bez prawidłowej diagnozy

Lucinda, jedna z uczestniczek debaty w brytyjskim Parlamencie o zdrowotnych problemach kobiet zeznała, że musiała czekać prawie dziesięć lat, zanim …. dentysta zdiagnozował u niej menopauzę.

Lucinda, aktywistka grupy Menopause Mandate miała 41 lat, kiedy zaczęły ją trapić nieswoiste dolegliwości: nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami, infekcje ucha, napięcie w piersiach, drażliwy nastrój, pojawiły się suchość pochwy, zaburzenia snu, wahania nastroju, uderzenia gorąca, przybierała na wadze. Lekarz rodzinny nie powiązał tych dolegliwości z menopauzą.

Dentysta rozpoznał przyczynę problemów zdrowotnych

Dziesięć lat po pojawieniu się tych objawów Lucinda udała się do periodontologa ze względu na zapalenie dziąseł. Ten rozpoznał, że choroba dziąseł ma ścisły związek z niskim poziomem estrogenu. Jest to powszechne zjawisko wśród kobiet zbliżających się do pięćdziesiątki i często zwiastujące menopauzę.

Pacjentkom w takiej sytuacji można przepisać hormonalną terapię zastępczą. Chodzi o podawanie naturalnych hormonów (estrogenu, progesteronu, a czasem obu), aby zastąpić te, których jajniki nie są w stanie samodzielnie wytwarzać po pojawieniu się menopauzy.

Przypadek ten sprawi, że grupa Menopause Mandate zadała publicznie pytanie: Czy lekarze ogólni i inni pracownicy ochrony zdrowia są odpowiednio wyedukowani, aby właściwie zdiagnozować pojawiającą się menopauzę. - Nie możemy oczekiwać, że lekarze pierwszego kontaktu będą wiedzieć wszystko, ale chcemy, aby każdy lekarz ogólny miał podstawową wiedzę w tym zakresie – informowała dr Juliette Balfour, brytyjska specjalistka zajmująca się okresem pokwitania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH