
- Dlaczego należy używać: nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych lub irygatorów jamy ustnej.
- Kiedy nić dentystyczna jest skuteczniejsza w usuwaniu płytki nazębnej niż jej wodny odpowiednik.
- Irygatory sprawdzają się u osób noszących aparaty ortodontyczne, ale nie tylko u nich.

Czytaj więcej
O wyższości irygatora nad stomatologiczną nicią
Czytaj więcej
Wydajność nici stomatologicznej zbadanaZalecenie ADA w sprawie nitkowania zębów
Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) zaleca czyszczenie przestrzeni międzyzębowych dwa razy dziennie za pomocą: nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych lub irygatorów jamy ustnej. W ten sposób skutecznie można ograniczyć gromadzenie się zanieczyszczeń, płytki nazębnej i bakterii.
Każda metoda nitkowania jest zalecana – podają specjaliści z ADA. Irygatory do wody zostały poddane testom i ostatecznie udowodniono, że są skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. ADA sugeruje jednak, że są konieczne dodatkowe badania nad irygatorami, aby określić ich skuteczność w długim okresie.
- Tak, czy inaczej jedno jest pewne, lepiej stosować dowolną metodę czyszczenia przestrzeni międzyzębowych niż nie robić tego wcale - mówi dr Mansi Oza dentystka, znana i uznana propagatorka higieny jamy ustnej i właścicielka gabinetu Thurmont Smile.

Czytaj więcej
Jak namówić pacjenta do nitkowania zębówKiedy wybrać irygator, a kiedy nić stomatologiczną
Dowody na czyszczenie przestrzeni zębów wodą są zachęcające. W badaniu, opublikowanym przez Journal of Clinical Dentistry, przeanalizowano użycie standardowej nici dentystycznej i wodnej. Naukowcy odkryli, że irygatory są bardziej skuteczne niż ich tradycyjne odpowiedniki.
W badaniu klinicznym z 2021 r. porównano skuteczność oczyszczania nitką dentystyczną z efektami działania strumienia wody i stwierdzono, że irygatory są dobrym narzędziem dla tych, dla których nitkowanie stanowi problem. Badania wskazują jednak, że zwykła nić dentystyczna jest nieco bardziej skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej niż jej wodny odpowiednik.
- Wiele osób uważa, że irygatory są łatwiejsze w użyciu. Te jednak nie usuwają całej płytki nazębnej, która gromadzi się między zębami. Tego typu urządzenie dobrze sprawdza się w usuwaniu nowo powstałej płytki nazębnej, podczas gdy nici dentystyczne lepiej radzą sobie z dłużej trwającymi zaniedbaniami w higienie jamy ustnej - przekonuje dr Mansi Oza, Oba sposoby powinny się uzupełniać - dodaje.
Stosowanie nici dentystycznej może być trudne z wielu powodów, od manualnych po emocjonalne. Nitkowanie wodą jest najlepsze dla osób: z aparatami ortodontycznymi, ze stłoczonymi zębami, z zaburzeniami zdrowia psychicznego, z awersjami sensorycznymi lub z problemami ze sprawnością.
Dr Oza przestrzega, że jeśli nie czyści się przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej, pozostawia się bez opieki ok. 35 proc. powierzchni zębów. Z biegiem czasu może to wpłynąć na zdrowie jamy ustnej i nie tylko.

Komentarze