PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nitkowanie zębów, czy strumieniowanie wodą?

Autor: miro • Źródło: ms
25-02-2022, 10:40
Nitkowanie zębów, czy strumieniowanie wodą? Irygator, czy nić stomatologiczna - co korzystniejsze? Fot. Shutterstock
W badaniu, opublikowanym w Journal of Dental Research podano, że osoby liczące ponad 65 lat, które nie używają nici dentystycznej, tracą średnio 75 proc. więcej zębów niż ci, którzy to robią. To dobry argument na przyjrzenie się problemowi.
  • Dlaczego należy używać: nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych lub irygatorów jamy ustnej.
  • Kiedy nić dentystyczna jest skuteczniejsza w usuwaniu płytki nazębnej niż jej wodny odpowiednik.
  • Irygatory sprawdzają się u osób noszących aparaty ortodontyczne, ale nie tylko u nich.

Zalecenie ADA w sprawie nitkowania zębów 

Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) zaleca czyszczenie przestrzeni międzyzębowych dwa razy dziennie za pomocą: nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych lub irygatorów jamy ustnej. W ten sposób skutecznie można ograniczyć gromadzenie się zanieczyszczeń, płytki nazębnej i bakterii.

Każda metoda nitkowania jest zalecana – podają specjaliści z ADA. Irygatory do wody zostały poddane testom i ostatecznie udowodniono, że są skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. ADA sugeruje jednak, że są konieczne dodatkowe badania nad irygatorami, aby określić ich skuteczność w długim okresie. 

- Tak, czy inaczej jedno jest pewne, lepiej stosować dowolną metodę czyszczenia przestrzeni międzyzębowych niż nie robić tego wcale - mówi dr Mansi Oza dentystka, znana i uznana propagatorka higieny jamy ustnej i właścicielka gabinetu Thurmont Smile.

Kiedy wybrać irygator, a kiedy nić stomatologiczną

Dowody na czyszczenie przestrzeni zębów wodą są zachęcające. W badaniu, opublikowanym przez Journal of Clinical Dentistry, przeanalizowano użycie standardowej nici dentystycznej i wodnej. Naukowcy odkryli, że irygatory są bardziej skuteczne niż ich tradycyjne odpowiedniki.

W badaniu klinicznym z 2021 r. porównano skuteczność oczyszczania nitką dentystyczną z efektami działania strumienia wody i stwierdzono, że irygatory są dobrym narzędziem dla tych, dla których nitkowanie stanowi problem. Badania wskazują jednak, że zwykła nić dentystyczna jest nieco bardziej skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej niż jej wodny odpowiednik.

- Wiele osób uważa, że irygatory są łatwiejsze w użyciu. Te jednak nie usuwają całej płytki nazębnej, która gromadzi się między zębami. Tego typu urządzenie dobrze sprawdza się w usuwaniu nowo powstałej płytki nazębnej, podczas gdy nici dentystyczne lepiej radzą sobie z dłużej trwającymi zaniedbaniami w higienie jamy ustnej - przekonuje dr Mansi Oza, Oba sposoby powinny się uzupełniać - dodaje.

Stosowanie nici dentystycznej może być trudne z wielu powodów, od manualnych po emocjonalne. Nitkowanie wodą jest najlepsze dla osób: z aparatami ortodontycznymi, ze stłoczonymi zębami, z zaburzeniami zdrowia psychicznego, z awersjami sensorycznymi lub z problemami ze sprawnością.

Dr Oza przestrzega, że jeśli nie czyści się przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej, pozostawia się bez opieki ok. 35 proc. powierzchni zębów. Z biegiem czasu może to wpłynąć na zdrowie jamy ustnej i nie tylko.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH