
Z pracy tajwańskich naukowców wynika, że 40 proc. pacjentów w średnim wieku z osteoporozą i 30 proc. pacjentów w średnim wieku z osteopenią jest zagrożonych rozwojem chorób przyzębia.
Osteopenia to stan poprzedzający osteoporozę, a ta występuje głównie u osób starszych i częściej u kobiet.
Dowody wykazały, że zaawansowana osteoporoza znacząco zmniejsza zawartość mineralną kości w szczękach i może być związana z utratą tkanki łącznej występującą w chorobach przyzębia. Utrata kości wyrostka zębodołowego jest miarodajnym wskaźnikiem choroby przyzębia, zatem zaawansowana osteoporoza może być czynnikiem zaostrzającym chorobę dziąseł.
Ponieważ częstość występowania chorób dziąseł wzrasta z wiekiem, naukowcy badali związek między parodontozą a osteoporozą u dorosłych w średnim wieku. W badaniu wzięło udział ok. 7,3 tys. dorosłych (w wieku 40-44 lat), którzy przeszli populacyjne badania przesiewowe w kierunku chorób przyzębia na Tajwanie w latach 2003-2008.
Osteopenia i osteoporoza były mierzone za pomocą ultrasonografii ilościowej kości. Uzyskane dane posłużyły do określenia wpływu niskiej masy kostnej na ryzyko chorób przyzębia.
W sumie 31 proc. badanych miało kieszonki zębowe o głębokości ponad 3 mm, co jest objawem choroby dziąseł. Kolejne 36 proc. miało osteopenię, a 2 proc. osteoporozę. Gdy zestawiono te dane - okazało się, że choroby przyzębia występowały u 40 proc. dorosłych z osteoporozą i u 33 proc. osób z osteopenią.
Nadal nie jest jasne, czy osteoporoza powoduje choroby przyzębia, czy też choroba dziąseł powoduje choroby kości, aby wyjaśnić ten związek przyczynowo-skutkowy potrzebne są dalsze badania podkreśla dr Hsin-Hua Chou z Taipei Medical University School of Oral Hygiene in Taiwan.
Więcej: International Journal of Environmental Research and Public Health
Komentarze