PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Niska inteligencja a zaawansowana próchnica

Autor: nieck • Źródło: en
10-03-2021, 09:19
Niska inteligencja a zaawansowana próchnica Inteliencja przekłada się na liczbę zębów do usunięcia (fot. Pixabay)
Niskie kompetencje poznawcze mogą się wiązać u dorosłych pacjentów z zaawansowaną próchnicą zębów.

Niskie wyniki ogólnej inteligencji w testach poznawczych były związane z bardziej zaawansowaną próchnicą u dorosłych w młodym i średnim wieku, jak twierdzą naukowcy z Hebrew University Hadassah School of Dental Medicine w Izraelu.

Te osoby, które wypadały najgorzej miały pięciokrotnie większe ryzyko wystąpienia próchnicy niż osoby z najlepszymi wynikami testów poznawczych. 

Dowody wskazują, że osoby z wyższym ilorazem inteligencji (IQ) często żyją dłużej, cieszą się lepszym zdrowiem i rzadziej mają poważne problemy z zębami lub dziąsłami. Badacze zauważyli jednak, że wcześniejsze badania związku funkcji poznawczych i stanu uzębienia prowadzono głównie wśród dzieci, zatem problem ten pozostaje do wyjaśnienia dla grupy pacjentów dorosłych w młodym i średnim wieku.

Dr Itzhak Abramovitz z Hebrew University Hadassah School of Dental Medicine przeanalizował dane izraelskich żołnierzy w młodym i średnim wieku w Izraelu. Wśród różnego typu informacji  socjodemograficznych, medycznych i stomatologicznych, były także wyniki testów funkcji poznawczych, które poborowi zwykle przechodzą w wieku 17 lat.

W sumie przeanalizowano dane blisko 132 tys. osób w wieku od 18 do 50 lat, które były pacjentami  klinik dentystycznych w latach 2015-2016.

Znaleziono związek między poziomem inteligencji a stanem zdrowia jamy ustnej w następujących kategoriach:
- liczba zębów z rozwijającą się próchnicą średnio 3,14 (najniższe IQ)  i 1,45 (najwyższe IQ),
- liczba zębów wymagających leczenia kanałowego 0,18 (najniższe IQ) i 0,04 (najwyższe IQ),
- liczba zębów do ekstrakcji 0,22 (najniższe IQ) i 0,11 (najwyższe IQ).

Na podstawie uzyskanych wyników badacze stwierdzili, że osoby o najniższej inteligencji miały o 5,36 razy wyższe ryzyko próchnicy niż osoby najbardziej inteligentne.  Co więcej, 76 proc. badanych, którzy mieli co najmniej jeden zepsuty ząb, znalazło się w najniższej kategorii ogólnej inteligencji.

Związek między wynikami inteligencji ogólnej a stanem zdrowia zębów był wyraźny nawet po uwzględnieniu czynników socjodemograficznych, takich jak wiek i wykształcenie, oraz nawyków zdrowotnych, takich jak palenie i szczotkowanie zębów co najmniej raz dziennie. 

Co prawda badanie objęło dużą grupę, jednak była ona dość szczególna, gdyż opieka stomatologiczna nie jest w równym stopniu dostępna dla personelu wojskowego jak dla ogółu mieszkańców kraju, podkreśla dr Abramovitz.

Mimo to, nie ulega wątpliwości, że stan zdrowia jamy ustnej wiąże się ze zdolnościami poznawczymi.

Więcej: Biology

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH