PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niezwykle wydajna japońska szczepionka przeciwko Covid-19

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
19-10-2021, 09:19
Niezwykle wydajna japońska szczepionka przeciwko Covid-19 Postęp w pracach nad nową szczepionką przeciwko COVID-19 (fot. Unsplash)
Na 2022 r firma farmaceutyczna VLP Therapeutics Japan zapowiada  samoreplikującą się szczepionkę przeciwko Covid-19. Ta właściwość sprawi, że szczepienie będzie chronić przed chorobą przy bardzo małych dawkach preparatu.
  •  Japońska szczepionka przeciwko COVID-19 ma być na rynku w 2022 r.
  • Jej innowacyjność polega na nowej technologii, która sprawia, że mRNA  replikuje się w komórkach.
  • Ta właściwość pozwala na zastosowanie 1/10 - 1/100 dawki znanych dotychczas szczepionek mRNA i wywołanie  wystarczającej ochrony organizmu przed zakażeniem i jego niebezpiecznymi skutkami.

Japońska szczepionka wykorzystująca nową technologię replikonu (replikon to odcinek DNA zdolny do autonomicznego podwajania się (replikowania) w komórkach) przechodzi obecnie pierwszą fazę badań klinicznych. Twórcy innowacji zamierzają złożyć wniosek o dopuszczenie preparatu do stosowania w możliwie nieodległej przyszłości tak, by wprowadzić szczepionkę do praktycznego zastosowania już w 2022 roku.

Prace nad szczepionką replikonową rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych, ale badania rozwinął zespół naukowców z Japonii. Preparat firmy VLP Therapeutics, podobnie jak szczepionki Pfizer, jest oparty na technologii mRNA. W odróżnieniu jednak od istniejących już na rynku, ma zdolność do namnażania, czyli "samoreplikacji w komórkach organizmu przez ograniczony czas", co umożliwia uzyskanie odpowiedzi immunologicznej nawet po podaniu niewielkiej dawki. Zaledwie 1/10 - 1/100 dawki znanych dotychczas szczepionek mRNA jest wystarczająca do ochrony organizmu przed zakażeniem i jego niebezpiecznymi skutkami.

Pierwsza faza badań prowadzona jest na grupie 45 dorosłych pacjentów w wieku do 65 roku życia. Ostatni etap testów zgodnie z planem firmy farmaceutycznej powinien rozpocząć się wiosną 2022 roku. Za produkcję do 50 mln dawek preparatu rocznie będzie odpowiadać firma Fujifilm. Szczepionka powstała przy finansowym wparciu japońskiego rządu.

"Na wypadek rozwoju w przyszłości nowych chorób zakaźnych, opracowana podstawowa technologia samoreplikacji pozwoli na szybką reakcję na nowe zagrożenie" - wyjaśnił dyrektor VLP Therapeutics Japan, Wataru Akahata. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH