PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Niewłaściwie użytkowana proteza obciąża płuca

Autor: miro • Źródło: ms
07-12-2020, 11:01
Niewłaściwie użytkowana proteza obciąża płuca Zaniedbane protezy to problem (fot.: Unsplash)
Według niemieckiego pulmonologa prof. Dietera Köhlera, to co przedostaje się do płuc podczas oddychania nie ma większego znaczenia, ponieważ nawet liczne zarazki, bytujące w jamie ustnej, unicestwiane są przez mechanizmy obronne płuc. Źle oczyszczona proteza może jednak prowadzić do zapalenia jamy ustnej. W konsekwencji połykania ze śliną chorobotwórczych bakterii - te mogą wywołać zapalenie płuc.

Kłopoty powstają wszędzie tam, gdzie nie zostały usunięte resztki jedzenia - w tym na protezach. Takie złogi mogą następnie kolonizować mikroorganizmy powodujące próchnicę i zapalenie przyzębia w pozostałych zębach w jamie ustnej - wyjaśnia Kai Fortelka z Krajowego Stowarzyszenia Stomatologów Ubezpieczenia Zdrowotnego w Niemczech.

- Z kolei kamień nazębny może przywierać do elementów łączących powierzchnię styku protezy z naturalnymi zębami. Protezy są wykonane tak, aby pasowały do zęba nośnego lub filarowego co do ułamka milimetra (w przeciwnym przypadku proteza traci przyczepność) podkreśla ekspert.

- Podejrzewa się, że skażone protezy doprowadzić mogą do zapalenia płuc. Jama ustna  i płuca są częścią dróg oddechowych - wyjaśnia pulmonolog prof. Dieter Köhler, były dyrektor medyczny kliniki płucnej w Schmallenberg (Nadrenia Północna-Westfalia). Jeśli oddychamy przez usta, powietrze przechodzi przez zęby - przypomina naukowiec.

- Zwykle drogi oddechowe są tak dobrze chronione, że żadna ślina ani kawałki jedzenia nie dostają się do płuc. W chwili gdy przełykamy, tchawica zostaje zablokowana przez głośnię. Niestety zdarza się jednak, że ślina, picie, a nawet składniki pokarmu przedostają się do tchawicy, a nawet do płuc - wyjaśnia prof. Dieter Köhler.

- W przypadku osób starszych zła pielęgnacja jamy ustnej, w tym niedbałość o protezę, prowadzić może do zapalenia płuc – uważa prof. Köhler. - Nie jest pewne, czy sama zła pielęgnacja protezy prowadzi w prosty sposób do zapalenia płuc, jednak to pewne, że stanowi czynnik obciążający - dodał uczony.

- Mocujące protezy kremy adhezyjne powinny być rozwiązaniem tymczasowym. Zasadniczo zawsze lepiej jest ich unikać. Jeśli mimo to stosuje się takie kremy, należy codziennie usuwać ich pozostałości na protezie - zaleca ekspert.

Do codziennego czyszczenia powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych wystarczy zwykła szczotka z drogerii. Szczoteczki do zębów do protez, dzięki specjalnemu kształtowi i włosiu, ułatwiają czyszczenie trudnodostępnych miejsc. Może to być szczególnie pomocne dla osób starszych i pacjentów o ograniczonej sprawności ruchowej.

Kolejna wskazówka. - Jeśli ktoś czyści protezę w zlewie, to umywalkę powinien napełnić wodą lub włożyć do niej ręcznik. To amortyzuje ewentualne uderzenie protezy o porcelanę, gdyby ta wyślizgnęła się z dłoni - wyjaśnia Kai Fortelka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena jamy ustnej   proteza zębowa  

POLECAMY W SERWISACH