Wyszczotkowane zęby?
To oczywiste, że należy udać się do dentysty z porządnie wyszorowanymi zębami. Z tym jednak, że czynność taka nie powinna być wykonywana bezpośrednio przed zajęciem miejsca na fotelu stomatologiczny. Pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej, co prawda zapewniają świeży oddech, jednak mogą zaciemnić stomatologowi ogólny obraz stanu uzębienia (nieświeży oddech ujawniłby również możliwe problemy).

Lampka wina dla kurażu?

Uspokojenie nerwów lampką wina przed wizytą u lekarza wydaje się niegroźnym zabiegiem, jednak na przykład podczas stosowania znieczulenia, mogą wystąpić niebezpieczne interakcje. Alkohol w połączeniu z pracą dentysty jest absolutnie nie do przyjęcia.

Środki przeciwbólowe profilaktycznie?

Dla niektórych sensownie brzmi przyjęcie specyfików przeciwbólowych jako środka zapobiegawczego przed potencjalnie bolesnym leczeniem. To poważny błąd z dwóch powodów. Z jednej strony istnieje ryzyko interakcji z lekami podawanymi przez dentystę. Z drugiej strony dentysta czasami musi dokładnie wiedzieć, które obszary są bolesne, aby zapewnić skuteczne leczenie.

Szkła kontaktowe? Bezwzględnie na bok.

Ten punkt ma zasadnicze znaczenie w przypadku bardziej złożonych i długotrwających zabiegów. W okolicznościach gdy oczy są zamknięte na dłuższy czas, ryzyko infekcji gwałtownie wzrasta. Soczewki obowiązkowo należy wyjąć przed znieczuleniem ogólnym. Ale nawet przy mniej intensywnych zabiegach mogą wystąpić podrażnienia. Co do zasady najlepiej wyjąć soczewki kontaktowe przed wizytą u lekarza dentysty.

A może kawa na uspokojenie nerwów?

Denerwujesz się przed pójściem do dentysty? Jedna poranna filiżanka kawy miałaby pomóc? Taki pomysł może przynieść odwrotny skutek. Według American Institute for Mental Health, kofeina w niektórych przypadkach zwiększa stres i niepokój, a to może mieć nieprzyjemne konsekwencje podczas pobytu na fotelu dentysty.